علوم پایه مواد

عایق حرارتی الهام گرفته از پشم خرس قطبی

عایق حرارتی الهام گرفته از پشم خرس قطبی
نوشته شده توسط shiva salimian

سالهاست که دانشمندان از ویژگی های عایق بودن پشم خرس قطبی ابراز شگفتی کرده اند و نشان داده اند که این ماده از مواد نگه دارنده ی گرما ساخته شده است. محققان چینی اکنون چنین ماده ای را تولید کرده اند که طبق گزارش ها از پشم واقعی بهتر است یکی از دلایل شگفتی پشم خرس قطبی این است که هر موی ان توخالی است این ویژگی باعث می شود که از رسانش گرمای ان ها جلوگیری شود  و مانع از دست دادن گرمای ان بشود.

اشتراک گذاری

سالهاست که دانشمندان از ویژگی های عایق بودن پشم خرس قطبی ابراز شگفتی کرده اند و نشان داده اند که این ماده از مواد نگه دارنده ی گرما ساخته شده است. محققان چینی اکنون چنین ماده ای را تولید کرده اند که طبق گزارش ها از پشم واقعی بهتر است یکی از دلایل شگفتی پشم خرس قطبی این است که هر موی ان توخالی است این ویژگی باعث می شود که از رسانش گرمای ان ها جلوگیری شود  و مانع از دست دادن گرمای آن بشود.

آنها هم چنین بسیار کشسان هستند و شکننده نیستند به علاوه ان ها آب را دفع می کنند. تیمی در دانشگاه علوم و فناوری چین برای تقلید از این خصوصیات از سیم های ریز ساخته شده از عنصر تلوریم استفاده کرده است. این نانو سیم ها پس از ان که در لایه ای از کربن پوشیده شدند به وسیله ی یک فرایند شیمیایی حل می شوند.

آنچه حاصل شد میلیون ها لوله ی کربن توخالی بود. این موضوع برخلاف موهای خرس قطبی بود.این لوله های کربنی متعاقبا در یک چارچوب اسپاگتی مانند پیچیده شدند و یک مکعب کوچک از آنروژل عایق تشکیل دادند. در هنگام ازمایش مشخص شد که هوای درون ان نسبت به سایر عایق ها سبک تر ودر برابر جریان گرما مقاوم تر است.

علاوه بر این بسیار اب گریز بودند و لوله ها حتی از موهای خرس واقعی نیز کشش بیشتری داشتند و موهای خرس قطبی به طور تکاملی بهینه شده است تا از گرما زدگی در شرایط سرد و مرطوب جلوگیری کند که این امر ان را  به عنوان یک مدل عالی برای عایق گرمایی تبدیل کرده است.

پروفسور شوهونگ یو نویسنده ی ارشد مقاله در مورد این تحقیق است. او می گوید: تلوریم بسیار نادر و گران است و قابلیت تجاری این فناوری را به شکل فعلی خود محدود می کند. دانشمندان اکنون به دنبال استفاده از سیم های ساخته شده از عناصر ارزان تر هستند.

مترجم: بهاره محجوب 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian

دیدگاهتان را بنویسید