تکنولوژی نظامی

مغز سنجاقک می تواند دفاع موشکی را دقیق تر کند

مغز سنجاقک می تواند دفاع موشکی را دقیق تر کند
نوشته شده توسط shiva salimian

محققان آزمایشگاه های ملی Sandia به سرپرستی دانشکده علوم اعصاب محاسباتی Frances Chance به دنبال این هستند که سرنخ هایی برای توسعه ی دفاع موشکی کوچکتر و کارآمدتر به دست آورند. با بررسی مغز حشرات شکارچی در الگوریتم رایانه، هدف از این پژوهش ها رسیدن به  رهگیری هایی است که می توانند خیلی سریعتر به هدف قفل شوند و به نسبت بسیار بالاتری در دقت برسند.

اشتراک گذاری

مغز سنجاقک

محققان آزمایشگاه های ملی Sandia به سرپرستی دانشکده علوم اعصاب محاسباتی Frances Chance به دنبال این هستند که سرنخ هایی برای توسعه ی دفاع موشکی کوچکتر و کارآمدتر به دست آورند. با بررسی مغز حشرات شکارچی در الگوریتم رایانه، هدف از این پژوهش ها رسیدن به رهگیری هایی است که می توانند خیلی سریعتر به هدف قفل شوند و به نسبت بسیار بالاتری در دقت برسند.

سنجاقک ها حدود 325 میلیون سال است که تغییر نکرده اند، بنابراین حتما در کارهایشان موفق‌ بوده اند. بخشی از دلیل ماندگاری طولانی ژن آنها در مدت این است که اگرچه آنها معمولاً با خلق و خوی بوکولیک (روستایی) همراه هستند و بیشتر  در شب های گرم تابستان بیرون می آیند، اما یکی از شکارچیان طبیعت با نسبت 95 درصد شکار موفق پس از هدف قرار دادن طعمه های خود هستند.

سنجاقک این مسئله را از طریق مغز محاسبه گر خود مدیریت می کند، که در نگاه اول به نظر می رسد یک چیز بسیار ساده، حتی ابتدایی است، اما قادر به محاسبات بسیار سریع و پیچیده ای است. وقتی طعمه پرواز می کند، سنجاقک آن را تعقیب نمی کند. در عوض، پیش بینی می کند که شکار کجا خواهد نشست و یک مسیر رهگیری را که آن را به عنوان هدف خود انتخاب کرده، محاسبه می کند.

با توجه به این که سنجاقک درک عمیقی ندارد، پس چگونه این کار را انجام می دهد؟ برای فهمیدن این موضوع در  آزمایشگاه های ملی  Sandia، مهندسی معکوس مبتنی بر رفتار واقعی سنجاقک انجام شده و اژدهایی شبیه سازی شده را در یک محیط دیجیتالی ایجاد کردند که مغز حشرات را به عنوان شبکه های عصبی کپی می کرد.

به گفته ساندیا، مغز اژدها با دقت زیاد مغز سنجاقک را تقلید می کرد. این مورد بسیار جالب توجه است زیرا سنجاقک فقط در 50 میلی ثانیه یا شش برابر سریع تر از چشم انسان می تواند به طعمه خود واکنش نشان دهد. از آنجا که این زمان برای عبور سیگنال از سه نورون صرف میشود، هر محاسبه سنجاقک فقط باید شامل سه مرحله باشد، اگرچه مغزهای زنده نوعی پردازش موازی را انجام می دهند، بنابراین می توان محاسبات زیادی را در زمان خیلی‌ کوتاه توسط مجموعه ای بسیار ساده از مدارهای عصبی انجام داد.

در مقابل، سیستم های دفاع موشکی معمولی از قدرت محاسباتی بیشتری برای یک کار مشابه استفاده می کنند. با استفاده از مغز سنجاقک به عنوان یک مدل، می توان کامپیوترهای کوچکتر و سبک تری تولید کرد که برای کارکردن به انرژی کمتری احتیاج دارند و همچنین می توان نسبت های آن را افزایش داد. علاوه بر این، الگوریتم سنجاقک می تواند به رهگیری موشک های کم خطر پیش بینی شده یا نشان دادن نحوه محاسبه رهگیری با استفاده از سنسورهای ساده تر کمک کند.

محققان اعتراف می كنند كه تفاوتهای اساسی بین اژدها و موشك ها وجود دارد.  با این حال، حتی اگر دفاع موشکی اثبات شده باشد، این فناوری جدید می تواند در هوش مصنوعی و برنامه هایی مانند اتومبیل های خودکار یا آزمایش و تولید داروهای تجویز شده کاربرد بسیار خوبی داشته باشد.

این تحقیق توسط Chance در کنفرانس بین المللی سیستم های عصبی که در این هفته در نوکسویل، تنسی برگزار می شود ارائه خواهد شد.

مترجم: بهاره محجوب 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian

دیدگاهتان را بنویسید