تکنولوژی رباتیک

ربات Baxter برای کمک به افراد سالخورده و بیمار

ربات Baxter برای کمک به افراد سالخورده و بیمار
نوشته شده توسط shiva salimian

یک ربات با چند کاربری، از معدن تا پرستاری از بیماران. این ربات بارها مورد اصلاح ساختاری قرار گرفت و کارهای جدیدی را به انجام رساند. این ربات که Baxter نام دارد در سال 2011 توسط یک استارتاپ در آمریکا ساخته شد.

اشتراک گذاری

ربات Baxter

در حالی که کشورهای توسعه یافته با جمعیتی که هر روز مسن تر میشود رو برو می گردند، کمبود پرستار آموزش دیده و واجد شرایط بسیار جدی شده است. با این حال دانشجویان و محققین کالج سلطنتی لندن بیکار ننشسته و موفق به اصلاح یک ربات برای کمک به افراد سالخورده و بیمار گشتند.

این ربات که Baxter نام دارد دو بازوی مکانیکی و یک چهره متحرک دارد و همچنین دارای سنسورهایی برای کمک به آن در تحلیل الگوها و حرکات بیمار جهت جابجایی، بلند کردن اشیاء و پوشیدن لباس است.


نیاز بیش از پیش به فناوری هایی وجود دارد که به مردم امکان می دهد استقلال خود را حفظ کنند و از طریق آن تمایل بنیادی انسانی خود برای حفظ حریم شخصی و عزت را برآورده کنند.

دکتر یانیس دمیریس مدیر پروژه باکستر در کالج سلطنتی لندن

البته باید گفت این اولین ربات از نوع باکستر نیست و این ربات قبلاً در ایالات متحده در سال 2011 توسط یک استارتاپ ساخته شد و نسخه هایی از آن حتی بعنوان یک نمونه جهت آموزش رباتیک در دانشگاه های آمریکا به کار گرفته شد. حتی یک نسخه اصلاح شده از این ربات در آفریقا در کنار نوار نقاله کارخانه بکار مشغول گردید.

اما نسخه کالج سلطنتی لندن بیشترین تمرکز خود را معطوف به خواندن حرکات بدن و حتی بالا بردن مهارت در پوشیدن لباس بیماران و سالمندان قرار داده است.

این ربات به مدل های متنوعی از پردازش های هوش مصنوعی مجهز گردیده و پردازشگر سخت افزاری و میان افزار آن به صورت ویژه بر مهارت یادگیری متمرکز شده اند که هر روز مهارت کمکی به شرایط بهره بردار ربات نزدیک تر شود و حس خوشایند تری را به شخص بیمار منتقل نماید.

منبع: بلومبرگ

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-08-22/nurse-named-baxter-that-helps-you-dress-could-aid-staff-shortage

مترجم: بهاره محجوب 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian