تندرستی سبک زندگی

شش نوع ورزش برای مبارزه با ژن چاقی

شش نوع ورزش برای مبارزه با ژن چاقی
نوشته شده توسط shiva salimian

تیمی از دانشمندان تایوان اظهار داشتند که وقتی افراد مستعد چاقی سعی در کاهش وزن دارند، تمام ورزش ها تاثیر یکسانی ندارند. این مطالعه نشان می دهد که برای افراد مستعد چاقی پیاده روی بهتر از شنا کردن و دوچرخه سواری برای کاهش وزن است.

اشتراک گذاری

مبارزه با ژن چاقی

تیمی از دانشمندان تایوان اظهار داشتند که وقتی افراد مستعد چاقی سعی در کاهش وزن دارند، تمام ورزش ها تاثیر یکسانی ندارند. این مطالعه نشان می دهد که برای افراد مستعد چاقی پیاده روی بهتر از شنا کردن و دوچرخه سواری برای کاهش وزن است.

این مطالعه جدید داده های مربوط به بیش از 18000 بزرگسال را مورد بررسی قرار داده و تعامل بین ژنتیک و ورزش را در پنج روش کم کردن وزن بررسی میکند. به هر یک از افراد از نظر چاقی نمره خطر ژنتیکی داده شد و حجم زیادی از ژن هایی را که قبلاً کشف شده بود به افزایش وزن و چاقی اختصاص داده اند. کار آیی 18 نوع ورزش wwas با استفاده از 5 اقدام مختلف برای کاهش وزن مورد بررسی قرار گرفت: شاخص توده بدنی (BMI)، درصد چربی بدن (BFP)، دور کمر (WC)، دور باسن (HC) و نسبت دور کمر به لگن (WHR)

از بین تمام تمرینات مورد بررسی، دویدن بیشترین تأثیر را در کاهش اثرات مربوط به ژن چاقی در هر پنج روش برای کاهش وزن داشت. با نگاهی به BMI، پنج تمرین دیگر در تمرینات برای کاهش وزن بسیار مفید بودند: کوهنوردی، پیاده روی، پیاده روی ورزشی، رقص استاندارد بین المللی و یک جلسه طولانی یوگا. از طرف دیگر، به نظر نمی رسید چندین شکل از ورزش اثرات مربوط به استعداد چاقی را اصلاح کند. این تمرینات شامل شنا، دوچرخه سواری و کشش عمومی بود.

البته، این مطالعه با محدودیت هایی روبرو شده است، مهم ترین محدودیت این است که این نتایج را نمی توان به تمام افراد تعمیم داد. مشکل دیگر این است که فعالیت بدنی توسط شرکت کنندگان گزارش شده است، بنابراین فعالیت ورزشی به عنوان فعالیتی که 30 دقیقه طول بکشد حداقل سه بار در هفته انجام شده است. این روش ها خود گزارش بسیار مشهور و غیر قابل اعتماد است، و برخی از تمرینات گزارش شده، از جمله بسکتبال، تنیس و سایر ورزش ها، نمی توانستند به نتایج درستی منجر شوند.

با این وجود، محققان در تلاشند تا تصور کنند که چرا برخی تمرینات برای کنترل ژن چاقی نتایج بهتری نسبت به سایرین نشان می دهند. به عنوان مثال، آهسته دویدن، در مقایسه با شنا و دوچرخه سواری، سطح بالاتری از صرف انرژی ایجاد می كند كه در نتیجه نتایج بهتری را برای افراد مستعد چاقی به همراه خواهد داشت. توضیحات دیگر چندان قانع کننده نیست، مانند فرضیه ای که نشان می دهد شنا به اندازه سایر تمرینات مؤثر نیست زیرا قرار گرفتن در معرض آب سرد باعث تحریک اشتها و جذب مواد غذایی می شود.

این مطالعه برای اولین بار نیست که نشان می دهد انواع مختلف ورزش می تواند اثرات متفاوتی داشته باشد. یک مطالعه جالب سال گذشته ورزش استقامتی را پیشنهاد کرد که فرآیندهای ضد پیری را تحریک می کند در حالی که ورزش استقامتی رایج نیست. یک تحقیق جالب اخیرا نشان داده است که ورزش هوازی، برخلاف تمرینات کششی با شدت کمتر، به طور خاص می تواند علائم منفی مرتبط با اسکیزوفرنی را کاهش دهد.

تحقیقات جدید فقط روی روش های خاص  مقابله با چاقی متمرکز است، بنابراین  ورزش هایی مانند شنا یا دوچرخه سواری از نظر جسمی فایده ای ندارد. در عوض، آنچه این تحقیق در تلاش است تا بفهمد، این است که چرا ممکن است برخی افراد به اندازه سایرین در برخی از انواع ورزش کاهش وزن زیادی نداشته باشند. در حالی که این نتایج هنوز قابل توضیح نیستند.

مهم نکته پی بردن به عواقب مختلفی است که افراد با استفاده از استراتژی های مختلف ورزشی سعی می کنند آنچه را که برای فیزیولوژی منحصر به فرد هر شخص است، پیدا کنند.

مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian

دیدگاهتان را بنویسید