تکنولوژی هوش مصنوعی

کنترل وسایل نقلیه ماورا صوتی با هوش مصنوعی

کنترل وسایل نقلیه ماورا صوتی با هوش مصنوعی
نوشته شده توسط shiva salimian

آزمایشگاه های ملی Sandia (SNL) اعلام کرده است که برای کمک به ایجاد سیستم های هوایی هوشمند مصنوعی برای کنترل موشک های ماوراصوتی و سایر وسایل نقلیه پیچیده در محیط های چالش برانگیز، انجمن تحقیقاتی دانشگاهی راه‌اندازی کرده است.  این سازمان با نام  نیومکزیکو (NM) تشکیل شده است و تعداد زیادی از دانشگاه های ایالات متحده را تشکیل داده و هدف آن ساختن محصول های ماوراطبیعی است که قادر هستند مستقل پرواز کنند.

اشتراک گذاری

آزمایشگاه های ملی (Sandia SNL) اعلام کرده است که برای کمک به ایجاد سیستم های هوایی هوش مصنوعی برای کنترل موشک های ماورا صوتی و سایر وسایل نقلیه پیچیده در محیط های چالش برانگیز، انجمن تحقیقاتی دانشگاهی راه‌ اندازی کرده است.  این سازمان با نام  نیومکزیکو (NM) تشکیل شده است و تعداد زیادی از دانشگاه های ایالات متحده را تشکیل داده و هدف آن ساختن محصول های ماورا طبیعی است که قادر هستند مستقل پرواز کنند.

پرواز با سرعت های مافوق صوت ۵ ماخ (3،704 مایل در ساعت یا 919 کیلومتر در ساعت) یکی از داغ ترین زمینه های فناوری قرن بیست و یکم است، با وجود چندین قدرت اصلی و تعدادی قدرت وابسته، میلیاردها دلار در تحقیق و توسعه خرج می شود. نه تنها تسلط بر توانایی پرواز با این سرعت، امکان سفر از لندن به سیدنی را در عرض دو ساعت فراهم می کند، بلکه شرایط پرواز‌ ارزان تر به فضا و تولید سلاح هایی که می توانند در هر سیستم دفاعی فعلی نفوذ کنند را فراهم می کند.

اگرچه این کار ارزش چندانی ندارد. عملکرد در محیط+ Mach 5 در بهترین شرایط بسیار دشوار است و کنترل یک محصول ماورا صوتی به برنامه ریزی و برنامه نویسی بسیار زیادی نیاز دارد.  به گفته ساندیا، این امر آزمایش خودروهای ماورا صوتی را به یک اقدام آرام و پر دردسر تبدیل می کند و تبدیل این فناوری به چیزی عملی، مشکل ساز می شود.

در حال حاضر، پروازهای ماورا صوتی توسط Sandia شامل شلیک یک وسیله نقلیه تقویت شونده سوپر مارپیچ به فضا با استفاده از یک موشک صوتی است که از آن جدا می شود و از جایی که جداشده است دوباره به زمین برمی گردد و با سرعتی مانند ساختن یک فضاپیمای برگشتی سرعت می یابد. متأسفانه، یک فضاپیمای برگشتی، مسیرش تا حد زیادی بالستیک (حرکت غیر قابل کنترل) است و در کنترل نیست.  علاوه بر این، این فرآیند هفته ها برنامه نویسی و محاسبات را می طلبد که می تواند ساعت های زیادی برای دستیابی به آن صرف شود.

آنچه Sandia می خواهد انجام دهد استفاده از قابلیت تشخیص الگوی هوش مصنوعی برای ترکیب مکان یابی و جمع آوری داده ها در مورد آنچه در جلوی وسیله نقلیه ماوراصوتی است برای پیش بینی و انتخاب مسیرهای پرواز. این کار ممکن است دقایقی طول بکشد  که زیر نظر هدایتگر انسانی است که نتایج را بررسی و تأیید می کند. در یک وسیله نقلیه نیمه مستقل، این امر می تواند در میلی ثانیه انجام شود. در سناریوی دوم، خلبان همچنان می توانست از رایانه غافل شود و هوش مصنوعی را از کار بیندازد.

از آنجا که چنین فناوری مستقل می تواند کاربردهایی گسترده در مناطقی مانند اتومبیل های اتوماتیک داشته باشد (Autonomous NM) به طیف گسترده ای از فناوری های پشتیبانی مانند محاسبات پیشرفته، هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری ماشین، حسگرها، سیستم های ناوبری و روباتیک می پردازد. به دانش پرواز، علم پرواز ماورا صوتی را اضافه می کند.

برای راه اندازی این پروژه، یک همایش امروز در دانشگاه نیومکزیکو برگزار شد، مکانی است که در ان برای ارائه نتایج آزمایشی و همچنین نگاهی به ایده های جدید فرصت وجود دارد. امید این است که در نهایت با فشرده سازی 12 ساعت زمان محاسبه در یک میلی ثانیه با استفاده از کامپیوتر پردازنده، الگوریتم های مورد نیاز برای پرواز ماورا صوتی تولید شود.

اگر همه اینها طبق برنامه پیش برود، اولین پرواز مستقل ماورا صوتی می تواند در اوایل سال 2024 به وقوع بپیوندد.

مایکل برنز، Sandia’s Michael، مدیر آزمایشگاه های وابسته، برای برنامه های امنیت ملی می گوید: جمع آوری افراد برتر در فن آوری سیستم های خود مختار باید در یک محیط منحصر به فرد باشد و کار گروهی می طلبد.

مترجم: بهاره محجوب 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian

افزودن دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید