زیست شناسی علوم پایه

20 چیزی که از قورباغه ها نمی دانید

20 چیزی که از قورباغه ها نمی دانید
نوشته شده توسط shiva salimian

از بین 7537 گونه ی دوزیستان، 6631 آن را قورباغه ها و وزغ ها تشکیل می دهند.
آنورا، در ردیف قورباغه ها، شامل 55 هم خانواده، از جمله رانیداها می باشد که به اسم قورباغه های واقعی یا حقیقی معروف هستند.

اشتراک گذاری

ویژگی های یک قورباغه ی واقعی چیست؟

آیا می توانید فرق یک قورباغه را از یک وزغ بگویید؟ ما همیشه و گاهی در مکان های غیر منتظره گونه های جدیدی را پیدا می کنیم.

 1. از بین 7537 گونه ی دوزیستان، 6631 آن را قورباغه ها و وزغ ها تشکیل می دهند.
 2. آنورا، در ردیف قورباغه ها، شامل 55 هم خانواده، از جمله رانیداها می باشد که به اسم قورباغه های واقعی یا حقیقی معروف هستند.
 3. با توجه به کلمه ی قورباغه ی واقعی، ممکن است که فکر کنید رانیدا یک گروه کاملا مشابه به هم هستند، اما می توان گفت که هیچ ویژگی مشترک قطعی در بین آن ها وجود ندارد، اگرچه که اکثر آن ها فاقد دنده هستند و در آرواره های فوقانی خود دندان دارند و چشمهای آنان دارای مردمک است.
 4. رانیدها در همه ی قاره ها به جز قطب جنوب، در طیف گسترده ای از زیستگاه ها از درختان گرفته تا بیابان ها، وجود دارند.
 5. معمولاً خانه ی آنها جایی است که بتوانند به راحتی حرکت کنند و بالا و پایین بپرند. در مورد گونه هایی مانند قورباغه های تونگارا، زیستگاه آن ها را می توان در آمریکای مرکزی و یا آمریکای جنوبی پیدا کرد. مانند قورباغه های دیگر، گونه های تو نگارا آشیانه های خود را نزدیک به جایی که تخم گذاری میکنند، بنا می کنند.
 6. قورباغه‌های تو نگارا آشیانه های خودرا در ۳ فرآیند مجزا می سازند. ساختار لایه لایه ای تخم ها، کار بسیار سختی است، چرا که این کار از قرار گرفتن آنها در معرض اکسیژن جلوگیری می کند.
 7. به هر حال، قورباغه ها از یک ماده ی چسبنده و لزجی استفاده می کنند و در حین جفت گیری قورباغه ی ماده، مایع پروتئینی از قبل ساخته شده ای را رها می کند و قورباغه ی نر آن را توسط پاهایش جمع می کند و سپس با لگد زدن شدید پاهایش، هوا را جابجا میکند و آن را در خود جای می دهد.
 8. بینی خود را چروک نکنید و چند شتان نشود، ممکن است روزی آن ماده لزجی چسبنده زندگی شما را نجات دهد. در ماه مارس محققان اعلام کردند که ماده ی لزجی چسبنده ی قورباغه ی نگارا، می‌تواند در تولید آنتی بیوتیک ها و سایر داروهای مورد استفاده در درمان سوختگی های شدید، استفاده شوند.
 9. بعضی از جانور شناسان ادعا می کنند که  تفاوت هایی بین قورباغه ها و وزغ ها وجود دارند، در حالی که دانشمندان حتی یک مورد تفاوت را به طور رسمی اعلام نکرده اند.
 10. گفته شده، دقیقا مانند رانید ها که قورباغه های واقعی شناخته شده‌ای هستند، اعضای خانواده بُفونیدها، نیز به اسم وزغ های واقعی معروف هستند.
 11. یک نکته که در مورد وزغ های واقعی وجود دارد این است که آن ها هیچ ارتباطی با سنگ وزغ ندارند و این موضوع در اوایل قرن ۲۱ توسط پلینای بزرگ به عنوان سنگ قورباغه نامگذاری شد. مردم معتقدند، این اشیای کوچک که دارای رنگهای کسل کننده بودند، طلسم هایی هستند که دارای خاصیت های جادوی و دارویی اند.
 12. بررسی علمی: آنها در واقع دندان های فسیل شده ی ماهی‌های اپیدوت هستند.
 13. پس ویژگی یک وزغ واقعی چه چیزی است؟ پوست ضخیم، پوست خال خال یا نداشتن دندان یا اندام بیدر. ویژگی بعدی وزغ ها، اندامی شبیه تخمدان است که در هر دو جنس ماده و نر آنها وجود دارد، اما  همانطور که وزغ رشد می کند این اندام تنها در جنس نر باقی می ماند.
 14. اندام بیدر برای اولین بار در سال ۱۷۵۸ کشف شد، اما عملکرد دقیق آن هنوز ناشناخته باقی مانده است.
 15. موارد دیگری که در مورد وزع های حقیقی و قورباغه های حقیقی هنوز ناشناخته مانده اند این است که آنها چگونه از افزایش ویرانی زیستگاه‌های خود و  تغییرات آب و هوایی جلوگیری می کنند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ صورت گرفت نشان داد که میزان انقراض گونه های قورباغه از دهه ۱۹۷۰ چهار برابر شده است.
 16. محققان تخمین می زنند که بیش از ۳% از این گونه ها در چهار دهه ی گذشته منقرض شده اند و بیش از ۷ درصد آن ها در قرن بعد نیز از بین می روند.
 17. اگر چه بسیاری از گونه های قورباغه ها در معرض خطر هستند، اما این اتفاق نیز آنچنان بد نیست. محققان هر ساله در حال یافتن گونه های جدیدی هستند، به عنوان مثال در سال ۲۰۱۵ هفت گونه ی جدید در جنگل های بارانی آتلانتیک در جنوب برزیل کشف شد.
 18. فکر نکنید که برای کشف قورباغه های جدید، باید در اعماق جنگل های بارانی را بگردید. در سال ۲۰۱۲ یکی از گونه های ناشناخته ذاکرانا در وسط پایتخت بنگلادش، یکی از پرجمعیت ترین شهر های جهان، یافت شد.
 19. در سال ۲۰۱۵ قورباغه ی دیگری که به تازگی کشف شده بود، باعث به چالش کشیدن فرهنگ پاپ شد.
 20. در این میان می توان به کرمیت، قورباغه ی مشهوری که در سال ۱۹۵۵ در تلویزیون ایفای نقش می‌کرد، اشاره کرد. این قورباغه توسط عروسک گردانی به نام جیم هنسون در تلویزیون حضور پیدا کرد. او از یک توپ پینگ پنگ و یک کت کهنه ساخته شده بود. این قورباغه در موزه ی ملی آمریکا  حضور دارد و بیانگر این است که اگرچه قورباغه نمی‌تواند به راحتی سبز نباشد، مطمئنا می تواند طلایی باشد.

 

منبع: دیسکاور مگزین

http://discovermagazine.com/2016/dec/20-things-you-didnt-know-about–frogs

مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian