زیست شناسی علوم پایه

دایناسور منقار اردکی یکی از قدیمی ترین ها

دایناسور منقار اردکی یکی از قدیمی ترین ها
نوشته شده توسط shiva salimian

اگرچه  مانند دایناسورهای “هیجان انگیز” Tyrannosaurus مشهور نباشند، hadrosaurs  منقار اردکی رایج ترین دایناسورهای گیاهخوار در انتهای دوره Mesozoic بودند. اکنون به نظر می رسد که این  عضو تازه طبقه بندی شده، جد مشترک  انواع مختلف دانیاسورهایی است که بعداً به وجود آمدند.

اشتراک گذاری

اگرچه  مانند دایناسور های “هیجان انگیز” Tyrannosaurus مشهور نباشند، hadrosaurs  منقار اردکی رایج ترین دایناسورهای گیاهخوار در انتهای دوره Mesozoic بودند. اکنون به نظر می رسد که این  عضو تازه طبقه بندی شده، جد مشترک انواع مختلف دانیاسور هایی است که بعداً به وجود آمدند.

این موجود یک دسته و گونه جدید  تشکیل داده است که، Aquilarhinus palimentus  نامیده شده است. هویت آن مبتنی بر یک جمجمه و برخی استخوان های دیگر است که در ابتدا در پارک ملی Big Bend Texas در دهه 1980 کشف شد. این کشف توسط پروفسور Tom Lehman  به همراه دو همکار از دانشگاه تگزاس در Austin انجام شده است.

این حیوان جدید یکی از hadrosaurs بدوی است که به خوبی شناخته شده است و بنابراین می تواند به ما در درک چگونگی و چرایی تزئینات روی سرش کمک کند و همچنین میتوانیم در مورد جایی که این گروه تکامل یافته و از آنجا مهاجرت کرده بیشتر بدانیم.” ، “وجود شواهد دیگری، از جمله فرضیه رشد، که هنوز در جریان است، اضافه می کند که این گروه از دایناسورها در منطقه جنوب شرقی ایالات بوجود آمدند.

دکتر Albert Prieto-Márquez نویسنده اصلی این تحقیق

اخیراً استخوان های فسیل شده به طور گسترده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند، به دلیل این که کاملاً رنگ و رو رفته شده و به یکدیگر چسبیده اند. در این بین، جمجمه ناقص است شاخص جمجمه مشابه hadrosaurs نسل های بعد است. علاوه بر این، فک پایین آن شبیه دو ماله است که در کنار هم قرار گرفته واز جلو آرواره های به نظر صاف هستند و مناسب گیاه خواری است و از بالا یا پایین به صورت w مشاهده می شود. در مقابل، فک اعضای دیگر گروه بیشتر شکل U هستند.

اعتقاد بر این است که جمجمه متعلق به دایناسور منقار اردکی که در حال حاضر در کویر Chihuahuan یافت شده، جایی که تقریباً 80 میلیون سال پیش از گیاهان آبزی در باتلاق ها تغذیه میکرده و پس از درگذشت، به محلی که فسیل ها کشف شده اند، منتقل شده.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian