تکنولوژی کامپیوتر

رمز گشایی افکار با کلمات تحت حمایت فیسبوک

رمز گشایی افکار با کلمات تحت حمایت فیسبوک
نوشته شده توسط shiva salimian

همکاری تحقیقاتی بین دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو صورت گرفته که به ساخت ماشینی منجر شده که می تواند به مغز ما متصل شود و سیگنالهای الکتریکی آن را تفسیر کند و انواع پتانسیل را در مناطق نگه دارد. در این مطالعه،  می خواهند به بیماران معلول کمک کنند بار دیگر صحبت کنند و فیس بوک  فن آوری هایی را دنبال می کند که به مردم امکان می دهد کلمات را با ذهن خود تایپ کنند. این همکاری اکنون پیشرفت هیجان آوری را به وجود آورده است و برای اولین بار، امواج مغزی را به صورت  کلمات و عبارات در زمان واقعی رمزگشایی می کند.

اشتراک گذاری

رمز گشایی افکار

همکاری تحقیقاتی بین دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو صورت گرفته که به ساخت ماشینی منجر شده که می تواند به مغز ما متصل شود و سیگنالهای الکتریکی آن را تفسیر کند و انواع پتانسیل را در مناطق نگه دارد. در این مطالعه،  می خواهند به بیماران معلول کمک کنند بار دیگر صحبت کنند و فیس بوک فن آوری هایی را دنبال می کند که به مردم امکان می دهد رمز گشایی افکار کنند و کلمات را با ذهن خود تایپ کنند. این همکاری اکنون پیشرفت هیجان آوری را به وجود آورده است و برای اولین بار، امواج مغزی را به صورت  کلمات و عبارات در زمان واقعی رمزگشایی می کند.

برای افراد سالم این مطالعه کار خاص و بزرگ انجام نداده. اما برای افرادی که دچار سکته مغزی، آسیب نخاعی یا بیماری مغزی شده اند، داستان بسیار متفاوتی است.

تحقیقات زیادی در مورد رابط های دستگاه مغز (BMI) انجام شده است تا صدای این افراد را به عقب برگردانند، و دانشمندان مدت مدیدی را صرف این کار کردند. در سال 2006، محققان در مورد “ماشین تحریر روانی” گزارش دادند، BMI   نشان می دهد چگونه می توان سیگنال های مغزی را به ورودی های کنترل برای یک صفحه کلید تبدیل کرد، و از آن زمان تاکنون هیچ کمبود پیشرفت وعده ای نداشته است.

اما محققان دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو (UCSF) پیشرفت بزرگی داشتند، یکی از اشکالات این بود که دانشمندان هفته ها یا ماه ها برای انجام ترجمه ها نیاز داشتند. اکنون، این تیم می گوید که این فناوری قادر است رمز و اصطلاحات گفتاری را در زمان واقعی رمزگشایی کند.

مطالعه جدید شامل سه فرد داوطلبانه بود که یک تکه کوچک از الکترود کاشته شده در سطح مغز خود داشتند. با ارائه ۹ سوال به داوطلبان، این تیم سیگنال های مغزی خود را به بخش گفتار تبدیل کرده است.
با توجه به تحقیقات قبلی در حالی که بیماران ممکن است در نتیجه صدمات، فلج صورت را تجربه کنند، نواحی مغز در پشت این اعضا اغلب دست نخورده باقی می ماند، این دقیقاً همان چیزی است که دانشمندان در تلاشند از آن استفاده کنند.

سؤالاتی که برای شرکت کنندگان مطرح شد سؤالات ساده ای بودند از جمله “از 0 تا 10، چقدر راحت هستید؟” و “اتاق شما در حال حاضر چگونه است؟” سپس افراد با صدای بلند پاسخ دادند. با گذشت زمان، الگوریتم یادگیری ماشین تنها بر اساس فعالیت مغز آنها، به درستی تعیین کرد که چه پاسخی ارائه می دهند.

پردازش در زمان واقعی فعالیت مغز برای رمزگشایی صداهای ساده گفتار استفاده شده است، اما این اولین بار است که از این رویکرد برای شناسایی کلمات و عبارات گفتاری استفاده می شود.” “یادآوری این نکته مهم است که ما با استفاده از واژگان بسیار محدود به این هدف دست یافتیم، اما در مطالعات بعدی امیدواریم که انعطاف پذیری و همچنین دقت را، افزایش دهیم.

David Moses محقق و پژوهشگر فوق دکتری UCSF

بیشتر رویکردهای قبلی فقط روی رمزگشایی گفتار متمرکز بوده است، اما در اینجا ما ارزش رمزگشایی هر دو طرف گفتگو را نشان می دهیم – سؤالی که می شنود و پاسخی که می دهد.” “این شهود در فهمیدن این که گفتار چیزی نیست که در یک خلاء رخ دهد، یاری میکند و هرگونه تلاشی برای رمزگشایی بیمارانی مبتلا به اختلالات گفتاری دارند، با در نظر گرفتن تلاش برای برقراری ارتباط، بهبود می یابد.

Eddie Chang، عضو تیم و متخصص علوم عصبی

از دیدگاه فیس بوک، اگر رمز گشایی افکار این نوع فناوری می تواند بطور غیر تهاجمی برای عموم مردم به کار رود، می تواند به افراد اجازه دهد، به عنوان مثال، یک پیام متنی را ارسال کنند بدون اینکه حتی تلفن خود را بیرون بیاورند. در حالی که مغز ما به سرعت حرکت می کند و مقدار زیادی از داده های مهم ایجاد می کند، انگشت های ما برای تایپ کردن بسیار کندتر عمل می کنند. غول رسانه های اجتماعی گفته است كه مشغول كار روی سیستمی است كه به ما كمك می كند تا حدود 5 برابر سریعتر از آنچه انگشتان ما توانائی دارند، از مغزهای خود تایپ كنیم، آرزوهایی كه محققان این حوزه دارند.

محققان UCSF، با این وجود، بر پتانسیل بالینی فن آوری خود متمرکز هستند و هم اکنون به منظور بهبود کارایی، دقت و کاربردهای خود، به کار خود ادامه خواهند داد. یکی دیگر از کاربردها این است که به افراد فلج امکان کنترل اندامهای پروتز را از طریق سیگنالهای مغزی می دهد، این نیز امکان دیگری است که توسط تعدادی از محققان در سراسر جهان کاوش می شود.

مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian