تندرستی سبک زندگی

رژیم های گیاهی در جلوگیری از دیابت نوع 2

رژیم های گیاهی در جلوگیری از دیابت نوع 2
نوشته شده توسط shiva salimian

برای برطرف‌کردن این مشکل، محققان در Fraunhofer در حال ساخت یک اسکنر جیبی مادون قرمز هستند که مصرف کنندگان، سوپر مارکت ها و دیگر دریافت کنندگان مواد غذایی می توانند تشخیص دهند که آیا یک ماده غذایی خراب یا رسیده است.

اشتراک گذاری

رژیم های گیاهی

برای برطرف‌کردن این مشکل، محققان در Fraunhofer در حال ساخت یک اسکنر جیبی مادون قرمز هستند که مصرف کنندگان، سوپر مارکت ها و دیگر دریافت کنندگان مواد غذایی می توانند تشخیص دهند که آیا یک ماده غذایی خراب یا رسیده است.

طبق اعلام انجمن غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد، یک سوم از کل مواد غذایی تولید شده در جهان از بین می رود یا هدر می شود. این رقم در حدود 1.3 میلیارد تن در سال است. در دنیای توسعه یافته، که مقدار زیادی تولید زباله وجود دارد، این پروژه می تواند هر ساله 680 میلیارد دلار به کاهش تولید زباله کمک کند.

دلایل زیادی برای این اتلاف وجود دارد، اما یک عامل بزرگ این است که مصرف کنندگان در تعیین این که یک ماده ی غذایی هنوز قابل خوردن است تردید دارند و این یک مشکل بزرگ است. اغلب گوشت و فرآورده ها از نظر زیبایی مورد قضاوت قرار می گیرند، یا “تاریخ فروش” یا “تاریخ مصرف” که ممکن است اشتباه باشد.

برای مقابله با این امر، اتحاد “ما غذا را نجات می دهیم” از طرف دولت باواریا، 17 ابتکار عمل را راه اندازی کرده است که یکی از آنها اسکنر جیبی Fraunhofer است. این دستگاه به عنوان یک راه حل ارزان قیمت برای تعیین قابلیت خوردگی و ماندگاری مواد غذایی از مزرعه تا روی میز نهار خوری طراحی شده است.
این اسکنر رژیم های گیاهی براساس حسگر با دقت بالا و مادون قرمز نزدیک (NIR) ساخته شده است. پرتوی مادون قرمز بر روی مواد غذایی درخشان است و نور منعکس شده در طیف IR اندازه گیری می شود. با مقایسه طیف جذب از مواد غذایی با نمونه شناخته شده، این دستگاه نه تنها می تواند خوراکی بودن غذا را تشخیص دهد، بلکه اصل یا تقلبی بودن ان را نیز تشخیص می دهد، مانند تشخیص ماهی قزل آلا از ماهی آزاد.
این تکنیکی است که قبلاً در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گرفته است، اما مسئله ی اصلی کاهش اندازه و قیمت دستگاه بدون کاهش بازدهی و عملکرد آن است. این کار با استفاده از سنسورهای جدید طراحی شده که هم کوچکتر و هم ارزان تر می باشند انجام می شود.

اسکنر هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد. در حال حاضر، اسکنر تنها می تواند یک ماده غذایی را کنترل کند، بنابراین می تواند یک سیب زمینی را تجزیه و تحلیل کند، اما نمی تواند پیتزایی با اجزای مختلف آن را مورد بررسی قرار دهد. امید این است که رویکردهای تصویربرداری مبتنی بر همخوانی بیش از حد و با استفاده از تصاویر رنگی، حسگرهای طیفی و سایر فناوری های با وضوح بالا ممکن است در آینده بر این مسئله غلبه کنند.

طبق گفته Fraunhofer

بخش دیگر در حال توسعه یک الگوریتم یادگیری ماشین است که امکان شناخت بهتر الگو را فراهم می کند. تاکنون این تیم با استفاده از تکنیک های آماری تحقیقاتی روی گوجه فرنگی و گوشت گاو کار کرده است تا طیف NIR را با میزان فساد میکروبی و سایر پارامترهای شیمیایی مطابقت دهد و به آنها امکان سنجش تعداد جوانه ها و ماندگاری گوشت را دهد.
برای ارزیابی، این کار با ارسال اطلاعات اسکن شده از طریق بلوتوث به پایگاه داده انجام می شود. نتایج سپس به یک برنامه ی تلفن همراه ارسال می شود تا نشان دهد آیا کالا هنوز مناسب است، چه میزان ماندگاری باقی مانده است و نکاتی درباره نحوه استفاده از مواد غذایی در صورت تمدید تاریخ فروش آن.
این تیم تحقیقاتی می گوید آزمایشات سوپر مارکت برای اواخر سال جاری میلادی تنظیم شده است تا ببینند مصرف کنندگان درباره اسکنر چه فکری می کنند. این فناوری نه تنها می تواند برای غذاها بلکه برای کاربردهای وسیع تری مانند پلاستیک، پشم، پارچه و مواد معدنی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian