پزشکی علوم پایه

فشار خون بالا مغز را کوچک می کند

فشار خون بالا مغز را کوچک می کند
نوشته شده توسط shiva salimian

جاناتان شُوت در کالج دانشگاه لندن بیان می کند، افرادی که در دهه ی 40 سالگی خود فشار خون بالایی دارند در 70 سالگی مغز کوچکتر خواهند داشت. یافته های شوت، نتایج بیشتری را به همراه داشت به این صورت که مراقبت های جسمی، می تواند به جلوگیری از زوال عقل کمک کند.

اشتراک گذاری

جاناتان شُوت در کالج دانشگاه لندن بیان می کند، افرادی که در دهه ی 40 سالگی خود فشار خون بالایی دارند در 70 سالگی مغز کوچکتر خواهند داشت. یافته های شوت، نتایج بیشتری را به همراه داشت به این صورت که مراقبت های جسمی، می تواند به جلوگیری از زوال عقل کمک کند.

 گفته می شود حدود 30 درصد از زوال عقل، قابل پیشگیری است. برای اینکه دریابیم فشار خون چقدر ممکن است مهم باشد، تیم وی از گروهی از افراد که در سال 1946 بخشی از یک پروژه تحقیقاتی بوده اند، تشکیل شده بود.

داوطلبان، فشار خود را در دهه های 30، 40، 50 و 60 اندازه گیری و ثبت کردند. در آخرین مطالعه، اسکن مغزی بر روی تیم 502 عضوی شرکت کننده، که در حال حاضر سنین بین 69 تا 71 را داشتند، صورت گرفت و نتایج به دست آمده ارزیابی شد.

میلیون ها نفر فشار خون ناسالم دارند، بنابراین باید توجه فوری به كنترل فشار خون، از طریق خدمات بالینی و مداخلات بهداشت عمومی صورت گیرد

لِنور لُونر از موسسه ملی بهداشت ایالات متحده

مطالعات نشان داد افرادی که در سن 43 سالگی از فشار خون بالا رنج می بردند، در سن 70 سالگی مغز کوچکتری داشتند. قسمتی در مغز به نام هیپوکامپوس وجود دارد که نقش حیاتی در حافظه دارد و اگر فرد در سنین بین 36 سالگی تا 43 سالگی دچار فشار خون شوند، در سنین 70 سالگی، هیپوکامپوس کوچکتری خواهند داشت.

شُوت در این باره بیان می کند: تاثیرات فشار خون بالا در 40 سال بعد بر روی مغز نمایان می شود. از آنجا که نتایج، فقط یک همبستگی را نشان می دهد، نمی توان با اطمینان گفت که فشار خون بالا موجب کوچک شدن مغز می شود. اما ما می دانیم که فشار خون بالا برای مغز بد است و می تواند منجر به آسیب عروق خونی شود. بدون داشتن خون سالم، بافت مغز از بین می رود.


همانطور که گفته شد فشار با زوال عقلی مرتبط است. در یک مطالعه مشخص شد، افرادی که برای کاهش فشار خون دارو مصرف می کنند، احتمال ابتلا به زوال عقلی را دارند و دمانس عروقی، که در اثر کاهش جریان خون به مغز ایجاد می شود، جز دومین علت شایع زوال عقل است.


در این تیم، ارتباطی بین فشار و پلاک های مغزی مرتبط با بیماری یا شناخت آلزایمر پیدا نشد. اسکات دلیل این مسئله را جوان بودن داوطلبان می داند. وی می گوید، این احتمال وجود دارد که در 5 یا 10 سال آینده سرعت کاهش سریع شناختی در افراد، با کوچکتر شدن مغزشان صورت گیرد.


این یافته ها اهمیت فشار را در سلامت مغز نشان می دهد. لِنور لُونر از موسسه ملی بهداشت ایالات متحده بیان می کند: “میلیون ها نفر فشار ناسالم دارند، بنابراین باید توجه فوری به كنترل فشار، از طریق خدمات بالینی و مداخلات بهداشت عمومی صورت گیرد.”


خدمات ملی بهداشتی در انگلستان برای تمام افرادی که به 40 سالگی رسیده اند، وجود دارد و در آن خدماتی از جمله اندازه گیری فشار خون ارائه می شود. او می گوید: “اگر به شما چنین خدماتی پیشنهاد شده است، حتما در آن شرکت کنید و اگر به شما پیشنهادی نشده است، خودتان به دنبال آن بگردید.”

منبع: نیوساینتیست

https://www.newscientist.com/article/2213955-high-blood-pressure-in-your-40s-linked-to-smaller-brain-size-at-70

مترجم: بهاره محجوب 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian