سبک زندگی کودکان و والدین

نوزادان دانش زبانشان را حفظ می کنند!

نوزادان دانش زبانشان را حفظ می کنند!
نوشته شده توسط shiva salimian

ظرفیت یادگیری نوزادان باعث تعجب مداوم می شود. می دانیم که نوزادان  توانایی تشخیص زبان را در حالی که هنوز در رحم هستند ، دارند ، اما تا همین اواخر هرگز نفهمیدیم که یادگیری زبان اولیه چقدر مهم و دائمی است.

مطالعه ی جدیدی توسط دانشمندان زبان از دانشگاه Radboud ،   دانشگاه سیدنی و دانشگاه Hanyang   نشان داده است که نوزادان زودتر از آنچه قبلاً تصور می شد ، یادگیری و ذخیره گفتار را شروع می کنند. مقاله آنها ، که در انجمن سلطنتی Open Science  منتشر شده است ، حاکی از آن است که یادگیری زبان در شش ماه اول زندگی به طور ناخودآگاه حفظ می شود حتی وقتی کودک بزرگ شود و با یک زبان کاملاً متفاوت صحبت کند.

اشتراک گذاری

ظرفیت یادگیری نوزادان باعث تعجب مداوم می شود. می دانیم که نوزادان  توانایی تشخیص زبان را در حالی که هنوز در رحم هستند، دارند، اما تا همین اواخر هرگز نفهمیدیم که یادگیری زبان اولیه چقدر مهم و دائمی است.

مطالعه ی جدیدی توسط دانشمندان زبان از دانشگاه Radboud، دانشگاه سیدنی و دانشگاه Hanyang نشان داده است که نوزادان زودتر از آنچه قبلاً تصور می شد، یادگیری و ذخیره گفتار را شروع می کنند. مقاله آنها، که در انجمن سلطنتی Open Science  منتشر شده است، حاکی از آن است که یادگیری زبان در شش ماه اول زندگی به طور ناخودآگاه حفظ می شود حتی وقتی کودک بزرگ شود و با یک زبان کاملاً متفاوت صحبت کند.

این آزمایش بر روی 29 فرد هلندی که متولد کره بودند  انجام شد. همه 29 نفر توسط والدین هلندی در سنین 6 تا 17 ماهگی به فرزندی پذیرفته شدند. این پذیرفته شدگان همه به عنوان افراد هلندی زبان، هرگز زبان مادری خود را یاد نگرفتند و در طی یک دوره دو هفته ای به آنها آموزش دادند تا یک سری حروف  کره ای را بشناسند. تمایز بین زبان هلندی و کره ای برای این تحقیق مهم  بود، زیرا تمام صداهای کره ای آموزش داده شده  برخلاف صداهای طبیعی در زبان هلندی بود.

تلاش فرزندخوانده برای بیان کردن مجدد حروف های کره ای توسط شنوندگان کره ای در برابر گروه  دیگر که متولد و بومی هلند بودند، کنترل شد. نتایج فوق العاده واضح بود، میزان یادگیری پذیرفته شدگان کره ای و توانایی تلفظ صحیح صداهای خارجی، به طور قابل توجهی از گروه دیگرکه گروه بومی های هلند بودند پیشی گرفت و کره ای را یاد گرفته اند و یا صحبت می کردند.

جالبتر از همه، این مطالعه هیچ تفاوتی در نتایج گروه فرزند خواندگی بین افراد متولد زیر شش ماه و کسانی که پس از هفده ماهگی به فرزندی گرفته شدند، نیست. نتایج مهم این مطالعه یادگیری مهم زبان را که در شش ماه اول زندگی، برجسته می کند، صرف نظر از این که آیا این زبان به زبان ماندگار تبدیل میشود یا خیر.

Mirjam Broersma  از دانشگاه  Radboud   توضیح می دهد: ” اب نتایج بدان معناست که حتی در ماه های ابتدایی زندگی، دانش زبان، تاثیر خود را خواهد داشت و این تاثیر بر جا خواهد ماند. دانش انتزاعی زبان یعنی، الگوهای آن زبان، در ذهن باقی خواهد ماند، نه کلمات  و جزئیات آن زبان.”

 مطالعه جدید دیگری هم انجام شده بر روی گروهی از نوجوانان کانادایی  که  از چین پذیرفته شده بودند. این فرزند خوانده ها با زبان فرانسوی صحبت میکردند، اما با استفاده از MRI ​​  کاربردی، در هنگام قرار گرفتن در معرض عناصر زبانی چینی، فعالیت مغز مشابهی با گویندگان بومی چینی داشتند. در حالی بود که تنها در دوازده ماه اول زندگی در معرض این زبان قرار داشتند و هرگز آن را یاد نگرفتند و یا صحبت نکردند.

 این مطالعات نشانگر اهمیت صحبت با نوزادان در مراحل اولیه زندگی است. همچنین  نشان می دهد که اطلاعات آموخته شده از طریق زبانهایی که با کودک صحبت می شوند، ناخودآگاه بعداً در زندگی حفظ می شود، حتی هنگامی که کودک بزرگ شده است و با یک زبان کاملاً متفاوت صحبت می کند. این قابلیت به فرد کمک می کند تا زبان زندگی زادگاه خود را بیاموزد، و همچنین بینشی جالب در مورد چگونگی دستیابی به زبان ایجاد می کند.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian