پزشکی علوم پایه

واکسن جدید نابودی باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک

واکسن جدید نابودی باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک
نوشته شده توسط shiva salimian

مقاومت باکتری ها هر روز، در برابر آنتی بیوتیک ها، بیشتر می شوند و یکی از نگران کننده ترین موارد به اصطلاح (ابر میکروب) کلبسیلای ذات الریه می باشد. قبلا این اتفاق تنها محدود به بیمارستان ها بود، اما هم اکنون اَشکال مختلف مقاومت به دارو از باکتری هایی بوجود می آید که در سرتاسر جهان پخش شده اند.  خوشبختانه واکسنی جدید بر روی موش ها آزمایش شده است و نشان داده که می تواند اشکالات دارویی در بدن موش ها را از بین ببرد.

اشتراک گذاری

واکسن مقاوم در برابر باکتری های آنتی بیوتیک

مقاومت باکتری ها هر روز، در برابر آنتی بیوتیک ها، بیشتر می شوند و یکی از نگران کننده ترین موارد به اصطلاح (ابر میکروب) کلبسیلای ذات الریه می باشد. قبلا این اتفاق تنها محدود به بیمارستان ها بود، اما هم اکنون اَشکال مختلف مقاومت به دارو از باکتری هایی بوجود می آید که در سرتاسر جهان پخش شده اند. خوشبختانه واکسنی جدید بر روی موش ها آزمایش شده است و نشان داده که می تواند اشکالات دارویی در بدن موش ها را از بین ببرد.

کلبسیلای ذات الریه سالهاست که در بیمارستان ها نقش آفت را دارد و اغلب به دلایل دیگر بیماران را در آنجا آلوده کرده است. این باکتری، باعث بروز برخی از انواع ذات الریه و همچنین عفونت های جریان خون و کبد می شود و مقاومت بدن را در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک ها بالا می برد. این مورد در کودکان، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی داشتند، خطرناک بود.

مدت طولانی كلبسیلا جز باکتری های خطرناک در بیمارستان ها بود، بنابراین اگرچه مقاومت در برابر دارو مشكل واقعی در درمان این عفونت ها بود، تأثیر آن بر مردم محدود بود.” . وی افزود: “اما اکنون شاهد اثرات کلبسیلا هستیم که به اندازه ی کافی کشنده هستند و باعث ایجاد مرگ و میر یا بیماری شدید در افراد سالم در جامعه می شوند و در پنج سال گذشته، اشکالات مختلف مقاومت دارویی و اشکالات واقعاً ویروسی، شروع به ترکیب شدن کردند، بنابراین ما شاهد مقاومت ها دارویی بسیار قوی بودیم و این بسیار ترسناک بود.

دیوید روزن، مؤلف تحقیق

از آنجایی که داروها قبل از اینکه تاثیر خود را بر باکتری ها بگذارد زمان سختی را پشت سر می گذارند، مطمئنا باکتری ها در وهله ی اول مانع از اثرگذاری آن ها می شوند. بنابراین محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس تصمیم گرفتند که واکسن علیه کلبسیلای ذات الریه تولید کنند.
آن ها دو مدل خاص – معروف به K1 و K2 را هدف قرار دادند که در حدود 70 درصد از کل موارد را تشکیل می دهند. هدف اصلی هر واکسنی این است که سیستم ایمنی بدن بیمار را آموزش دهیم، تا مهاجمان را بشناسد و قبل از رسیدن آن ها، حتی آماده ی مبارزه با آن ها شوند. برای انجام چنین کاری، تیم، واکسن را از قندهایی که به طور معمول روی باکتری ها را پوشانده اند، استخراج می کنند. این ها با استفاده از آنزیم باکتریایی به عنوان نوعی چسب، که به پروتئین خاصی متصل شده اند، واکسن را موثرتر می کند. محققان برای سرعت بخشیدن به روند سنتز شیمیایی، نوعی E. coli را تولید کردند تا پروتئین ها و قندهای مورد نیاز آن ها را تولید می کرد. سپس این تیم، آن را روی موش ها آزمایش کرد. آن ها به گروه های بیست تایی متشکل از موش ها، 3 سری از واکسن ها را هر دو هفته یکبار تزریق کردند، درحالی که به گروه دیگر، دارو نما یا دارویی که هیچ اثری ندارد، تزریق کردند. سپس، آن ها مقادیری از باکتری های K1 و K2 را به بدن آن ها وارد کردند. محققان دریافتند، به گروهی که دارونما داده بودند، تنها 20 درصد از موش ها با K1 و 70 درصد از آن ها با K2 زنده ماندند. موش های واکسینه شده نسبت به گروهی که دارونما به آن ها داده شده بود، دوام بهتری داشتند، به این صورت که 80 درصد از آن ها با K1 و 100 درصد از آن ها با K2 زنده ماندند.

در حالت ایده آل، این تیم امیدوار است که قبل از اینکه کلبسیلای ذات الریه به طور بالقوه به یک بیماری همه گیر تبدیل شود، واکسن را تولید و به بدن انسان وارد کند.
این تحقیق در ژورنال PNAS منتشر شده است.

ما از اینکه این واکسن تا چه اندازه موثر بوده است، بسیار خوشحالیم و در حال افزایش تولید و بهینه سازی پروتکل هستیم تا بتوانیم به زودی واکسن را در آزمایش های بالینی بکار بریم.”

ماریو فلدمن، اولین نویسنده ی این تحقیق

مترجم: بهاره محجوب 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian