سبک زندگی معماری

پروژه بزرگ تفریحی و هنری عربستان صعودی

پروژه بزرگ تفریحی و هنری عربستان صعودی
نوشته شده توسط shiva salimian

روژه ی تحولات جدید، شامل “Giga-Project ” با نام Qiddiya منتشر شده است .طرح جامع این پروژه به اندازه کافی بزرگ است که توسط گروه Bjarke Ingels Group) ) طراحی شده است و 334 کیلومتر مربع (129 مایل مربع) خواهد بود. این شهر به عنوان پایتخت تفریحی، ورزشی و هنری جدید عربستان سعودی پیش بینی شده است و پیش بینی می شود تا سال 2030 تکمیل شود.

اشتراک گذاری

پروژه بزرگ تفریحی

پروژه ی بزرگ تفریحی شامل “Giga-Project ” با نام Qiddiya منتشر شده است. طرح جامع این پروژه به اندازه کافی بزرگ است که توسط گروه (Bjarke Ingels Group) طراحی شده است و 334 کیلومتر مربع (129 مایل مربع) خواهد بود. این شهر به عنوان پایتخت تفریحی، ورزشی و هنری جدید عربستان سعودی پیش بینی شده است و پیش بینی می شود تا سال 2030 تکمیل شود.
Qiddiya حدود 40 دقیقه رانندگی از ریاض مرکزی در منظره ای ناهموار بیابانی واقع شده است. طبق برنامه جامع، فقط حدود 30 درصد از اراضی موجود در ابتدا توسعه خواهد یافت که 103 کیلومتر مربع است (39.7 مایل مربع). که به اندازه کل طرح والت دیسنی جهانی فلوریدا و تقریباً دو برابر اندازه منهتن است.

این پروژه به پنج منطقه تقسیم می شود که Resort Core در قلب آن قرار دارد که شامل یک منطقه با وسعت 15 هکتار (37 هکتار) از جمله منطقه ی بازار، ناهار خوری و سرگرمی، چندین هتل، یک مکان سرگرمی در فضای باز، یک پارک خانوادگی است. علاوه بر این، دارای جاذبه ورزشی و سرگرمی آبی، یک مکان ورزشی پارک سرعت وجود خواهد داشت که ارائه دهنده میزبانی مسابقات فرمول 1 و هتل های بیشتر است.
مشرف به Resort Core، سیتی سنتر قرار گرفته، منطقه ای با کاربرد مختص به ورزش و هنر است که میزبان یک تئاتر بزرگ، ورزشگاه ها، مراکز ورزشی، یک بیمارستان پزشکی ورزشی، پیاده روی و دوچرخه و همچنین فضاهای مسکونی، بازار و کار را هم شامل میشود.
منطقه شمال غربی Qiddiya میزبان منطقه اکو خواهد بود که یک فضای قابل توجه است که در اطراف طبیعت و فعالیت های حیات وحش و یک زمین گلف به علاوه سایر ورزش های فضای باز طراحی شده است. و منطقه جنوب شرقی در معرض “رویدادها، تجربیات، ارائه خدمات مسکونی و مهمان نوازی که توسط علم و فناوری ایجاد شده، هدایت می شوند” و شامل تجربه های رانندگی خارج از جاده ایی هم میشود. Qiddiya پروژه ای بلند پروازانه است که مشکلات و تأخیرهای احتمالی کاملاً معقول به نظر می رسد. این برنامه در آوریل 2018 آغاز به کار کرد و فاز اول آن در سال 2022 افتتاح خواهد شد و برنامه ریزی برای اتمام آن برای سال 2030 انجام شده است. با فرض اینکه همه چیز خوب پیش رود، پیش بینی می شود سالانه حدود 17 میلیون بازدیدکننده داشته و 25000 نفر را به خدمت بگیرد. گزارش می دهند که برخی از بزرگترین شرکت های معماری جهان، مانند Morphosis ،HOK و Snøhetta نیز در تلاشند که در این کارشرکت کنند.
یک نماینده Qiddiya بیان کرده که ارقام بودجه ای که به طور گسترده گزارش می شود، مورد تأیید نیستند و از تأیید هزینه واقعی مورد انتظار این پروژه خودداری می کنیم. البته لازم به گفتن نیست، این یک پروژه ی ارزان نیست.


همانطور که از نام آن پیداست، شامل و ویلاها، خانه های شهری و خصوصی، به علاوه هتل های بیشتری هم خواهند شد.
مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian