پیرامون خانه سبک زندگی

چرا بوی عطر باعث ایجاد مشکلات سلامتی میشود؟

چرا بوی عطر باعث ایجاد مشکلات سلامتی میشود؟
نوشته شده توسط shiva salimian

یک سوم افراد بزرگسال میگویند که بوی عطر باعث ایجاد بیماری در ان ها شده است. یک دهم افراد میگویند اثر آن به قدری بد است که شغلشان را از دست داده اند. مطالعات در بیشتر از ۴۰۰۰ نفر انجام شده است.اما مشخص نیست که ایا بیمار شده اند یا بوی عطر باعث تشدید بیماری شده است.

اشتراک گذاری

یک سوم افراد بزرگسال میگویند که بوی عطر باعث ایجاد بیماری در آن ها شده است. یک دهم افراد میگویند اثر آن به قدری بد است که شغلشان را از دست داده اند. مطالعات در بیشتر از ۴۰۰۰ نفر انجام شده است.اما مشخص نیست که ایا بیمار شده اند یا بوی عطر باعث تشدید بیماری شده است.

بوی عطر برای پوشاندن بو یا اضافه کردن یک رایحه خوش به محصولات بسیاری استفاده میشود مثل لوازم ارایشی،محصولات پاک کننده،خوش بو کننده هوا، شوینده ها و صابون ها.

تحقیقات قبلی یافته است که مردم باور دارند که مشکلات سلامتی را تجربه کرده اند وقتی که در معرض این بو قرار گرفته اند. تعداد مردمی که میگویند به محصولات شیمیایی حساسیت دارند افزایش پیدا کرده است. در حالی که حد کمتری از محصولات شیمیایی در محیط زندگی انها استفاده شده است، اما معلوم شده است چه چیزی باعث این مشکلات شده است.

برای بهتر دانستن اینکه حساسیت به این بو چگونه است و چگونه در زندگی روزانه اثر میگذارد. آن استینمن (anne steinemann)در دانشگاه ملبورن استرالیا ۱۱۰۰ نفر را از امریکا، استرالیا، انگلیس و سوئد مورد تحقیق قرار داده است که این تعداد از بین ۶ میلیون نفر انتخاب شده اند.

یک سوم افراد گفته اند که سلامتی آنها تحت تاثیر قرار گرفته است. بالاترین درجه در امریکا است که نزدیک ۳۵٪ گفته اند با این بو مشکل دارند و کمترین حد در انگلیس است که نزدیک ۲۸٪ تحت تاثیر قرار گرفته اند.
یک پنجم افراد گفته اند که سلامتی آنها با نزدیک بودن به افرادی که عطر استفاده کرده اند تحت تاثیر قرار گرفته است و یک ششم افراد گفته اند که توسط خوش بو کننده هوا یا در اتاقی که تمیز شده است مشکل سلامتی پیدا کرده اند.
شایع ترین بیماری در یک از شش نفر میگرن و اشک و قرمزی چشم بوده است.۹٪ در محل کار بیمار شده اند و حتی شغل خودرا از دست داده اند.
باید در استفاده از اتاق استراحت، استفاده از صابون در دست شویی عمومی و رها کردن آن اجتناب شود.

۳/۱ افراد گفته اند که سلامتی آنها توسط این محصولات تهدید شده است. steinemann گفته ممکن است حساسیت به محصولات شیمیایی همه گیر باشد.

طبق مطالعات قبلی این شکایت ها شایع است مخصوصا بین افراد دارای آسم و ورم و میگرن.

Connie katelaris، ایمن شناس در بیمارستان plelltown در استرالیا

حساسیت به بوی عطر بدنی است. ولی ممکن است که برخی مردم این مشکلات را تجربه کنند. برخی مردم نگران این مشکلات هستند که این میتواند مشکل را بزرگتر کند.
پاسخ های روحی و روانی نیز میتواند این مشکل را پیچیده کند.katelaris گفت واکنش جسمی مانند سردرد بعد از استشمام بوی عطر ممکن باعث این نگرانی شود که دفعه بعد که وارد یک ساختمان نو میشوید سر درد بگیرید چون پیش بینی کرده اید.

Steeinemann گفت که طبق این تحقیقات مردم میخواهند که عطر از اماکن عمومی حذف شوذ و محصولات شامل برچسبی باشد که نشان دهد محصول فاقد این مواد است. ولی guy marks از دانشگاه new south wales استرالیا میگوید که این مواد باید تنظیم شوند با وجود اینکه ۷٪ تحقیقات میگوید که بوی عطر حمله آسم را زیاد کرده است. Marks میگوید که در مردم زیادی با آسم خفیف حساسیت به عطر کم شده است و آسم آنها کنترل شده است.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian