دسته‌بندی نشده

Airbus قصد دارد از هواپیماهای مفهومی Bird of Prey ( شکارچیان طعمه ) الهام بگیرد

برداشت هنرمندانه از‍ پرنده شکارچی

در تلاش برای برانگیختن تصور نسل بعدی مهندسان هواپیمایی ایرباس از طراحی جدید هواپیمای مفهومی Bird of Prey خود پرده برداشته اند . این موضوع که در طراحی هواپیما مسافرتی منطقه ایی با پروانه توربو هیبریدی شبیه پرنده از ویژگی های آناتومی عقاب یا شاهین استفاده شده ، در نمایش هوایی بین المللی انگلستان درRAF Fairford    ، Gloucestershire   پرده برداری شده .

یکی از مشکلات آزار دهنده ی مهندسی این است که اگر یک دستگاه در مدت طولانی در یک خط توسعه پیشرفت کند ، هر ماشین در یک کلاس خاص بالاخره شبیه بقیه خواهد شد . برای مثال هر تلفن هوشمند شبیه بقیه تلفن های هوشمند و هر مجموعه ماشین شبیه دیگر مجموعه و هر هواپیما مسافرتی شبیه دیگری میشود .

بخشی از این امر به دلیل همگرایی طرح ها است زیرا مهندسان به دنبال کارآیی بیشتر هستند ، اما همچنین این خطر وجود دارد که نوع خلاقیتی که می تواند پیشرفت های اساسی ایجاد کند ، نادیده گرفته شود ، بنابراین هر روز  مفاهیم جدید برای جوان تر شدن سلول های مغزی معرفی می شوند . مفهوم جدید Bird of Preb  در Airbus  دقیقاً چنین مفهومی را در نظر گرفته است و در هفته گذشته با حمایت از کمپین “ بریتانیا کبیر ، انجمن هواپیمایی هوایی سلطنتی ، لیگ هوایی ، موسسه مهندسی و موسسه فناوری و هوافضا “ معرفی شده است ، همچنین نقش برجسته انگلیس در صنعت هوافضا و همچنین تجلیل از پنجاهمین سالگرد گروه Airbus  جشن گرفته شد . ایرباس می گوید هواپیمای بیومتریک هرگز ساخته نمی شود ، اما چند راه جالب مهندسی را نشان می دهد . پرندگان از روزهای لئوناردو داوینچی منبع معمول الهام بخش هوایی بوده اند و حتی امروزه ویژگی هایی مانند بالگردهای ضد گرداب دلیلی است برای شروع به مطالعه در مورد پرندگان .
Bird of Prey  تعدادی فن آوری از قبیل پیشرانه ترکیبی-الکتریکی ، سیستم های کنترل فعال و ساختارهای کامپوزیت پیشرفته را در خود جای داده است . اما بارزترین ویژگی این بالها “پرهایی” است که به صورت جداگانه کنترل شده اند بر بروی نوک و خمیدگی بال و در قسمت اتصال به هواپیما قوس آیرودینامیکی شبه سیمرغ غول پیکری ایجاد میکند . بدنه هم مثل یک پرنده مخروطی شکل است و به یک دم فن مانند که از پرهایش برای ثبات و کنترل فعال استفاده میکند ختم میشود .

مارتین آستون Martin Aston ، مدیر ارشد ایرباس می گوید : “Bird of Prey ما به گونه ای طراحی شده است که الهام بخش برای جوانان و ایجاد یک عامل تحسین برانگیز باشد که به آنها کمک می کند تا یک حرفه ی هیجان انگیز را در بخش هوایی  در نظر بگیرند . یکی از اولویت های کل  صنعت این است که چگونه پرواز را پایدارتر، تمیز تر، سبز تر و ساکت تر از گذشته کنیم . می دانیم که از طریق زیست  شناسی ، طبیعت برخی از بهترین درسها را میتوان گرفت . ما می توانیم در مورد طراحی از طبیعت بیاموزیم . چه کسی نمیتونه الهام نگیره از چنین خلقت های زیبایی؟ “

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

Soroosh Safari