تکنولوژی کامپیوتر

ادعای گوگل به برتری کوانتومی

ادعای گوگل به برتری کوانتومی
نوشته شده توسط shiva salimian

این مساله می تواند طلوع یک دوره ی جدید در محاسبات باشد. گوگل ادعا کرده است که، کامپیوتر کوانتومی آن، محاسبه ای را انجام داده که حتی بهترین ابر رایانه ها نیز از انجام آن ناتوانند – به عبارت دیگر، به برتری کوانتومی رسیده است.

اشتراک گذاری

این مساله می تواند طلوع یک دوره ی جدید در محاسبات باشد. گوگل ادعا کرده است که، کامپیوتر کوانتومی آن، محاسبه ای را انجام داده که حتی بهترین ابر رایانه ها نیز از انجام آن ناتوانند – به عبارت دیگر، به برتری کوانتومی رسیده است.

کامپیوترهای کوانتومی، این پتانسیل را دارند که روشی برای طراحی مواد جدید، کار بر روی لجستیک، ایجاد هوش مصنوعی و شکستن رمزگذاری ها، ابداع کنند.  به همین دلیل شرکت هایی مانند گوگل، اینتل و IBM  همراه با تعداد زیادی از استارت آپ ها (مبتدیان) برای دستیابی به این نقطه عطف مهم، در رقابت اند.

با این حال، پیشرفت در گوگل در تمهید است. هفته ی گذشته، مقاله ای در این رابطه منتشر شد و جزئیات کار را دقیقا بیان کرد و قبل از اینکه سریعا حذف شود، به سرور ناسا ارسال شد. چندین رسانه از شایعات خبر دادند، اما گوگل درباره ی آن ها اظهار نظری نکرده است.

نسخه ای از مقاله که توسط New Scientist به نمایش گذاشته شده است، حاوی جزئیات پردازنده ی کوانتومی به نام Sycamore است که حاوی 54 بیت کوانتومی ابررسانا است و ادعا می کند که Sycamore به برتری کوانتومی دست یافته است. این مقاله تنها می تواند یک نویسنده داشته باشد و آن هم کسی جز جان مارتینیس در دانشگاه کالیفرنیای سانتا باربارا نیست. او با گوگل برای ساخت سخت افزار یک کامپیوتر کوانتومی همکاری کرده است.

این مقاله بیان می کند: “این سرعت شگرف، نسبت به همه ی الگوریتم های کلاسیک شناخته شده است و یک آزمایش تجربی از برتری کوانتومی را بر روی یک کار محاسباتی، فراهم می کند و یک الگوی محاسباتی را پیش بینی می کند.”
به نظر می رسد گوگل برای کمک به آزمایش کامپیوتر کوانتومی خود با ناسا، همکاری کرده است. در سال 2018، دو سازمان توافق کردند كه این كار را انجام دهند، بنابراین این خبر كاملاً غیر منتظره نیست.
در این مقاله، نحوه ی پردازش کوانتومی گوگل به همراه مشکلات نمونه گیری تصادفی، توضیح داده شده است – به عبارت دیگر به بررسی این پرداخته است که آیا مجموعه ی اعداد، واقعاً به صورت تصادفی انتخاب شده اند یا خیر؟ همانطور که می دانید وقتی که تعداد اعداد زیاد باشند، کامپیوترهای قدیمی در انجام محاسبات و یا نمونه گیری های تصادفی به مشکل بر می خورند.

اما Sycamore کارهایی متفاوت انجام می دهد. اگرچه یکی از کوبیت های آن کار نکرد، اما پنجاه و سه تای باقیمانده ی کوانتومی با یکدیگر درگیر شدند و از آن ها برای تولید مجموعه ای از رقم های باینری استفاده کردند و در واقع بررسی نحوه ی توزیع آن ها نشان داد که، انتخاب آن ها واقعاً تصادفی بوده است. این مقاله نشان می دهد که محاسبات انجام شده، منجر به دستیابی Summit، یعنی بهترین ابر رایانه ی 10000 ساله ی جهان شده است.Sycamore  این کار را در 3 دقیقه و 20 ثانیه انجام داد.

این کار را نمی توان به عنوان یک معیار ویژه برای انتخاب اعداد تصادفی بدانیم، بلکه وسیله ای برای اثبات یک مفهوم است. این مقاله بیان می کند، در آینده، تراشه ی کوانتومی در زمینه های یادگیری دستگاه ها و ماشین آلات، علوم مواد و شیمی بکار خواهند رفت. به عنوان مثال، هنگامی که سعی در مدل سازی یک واکنش شیمیایی یا شبیه سازی اتصال یک مولکول جدید به دیگر مولکول ها مد نظر است، کامپیوترهای کوانتومی می توانند مقادیر زیادی از متغیرها را، برای ایجاد یک شبیه سازی دقیق انجام دهند.
جیم کلارک در آزمایشگاه های اینتل می گوید: “به روزرسانی اخیر گوگل در دستیابی به برتری کوانتومی، یک نشانگر قابل ملاحظه ای است، زیرا ما همچنان به پیشرفت پتانسیل محاسبات کوانتومی می پردازیم. با این حال ما هنوز راه بسیار طولانی در پیش داریم. این مقاله نشانگر اثبات مفهوم است، اما با این حال خطاهایی نیز در پردازنده ی آن رخ می دهد. پردازنده های بهتر و بزرگتر، همچنان به ساخت و استفاده از محاسبات مفید تری ادامه خواهند داد.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian