سبک زندگی معماری

افتتاح فرودگاه عظیم Zaha Hadid در چین

افتتاح فرودگاه عظیم Zaha Hadid در چین
نوشته شده توسط shiva salimian

فرودگاه بین المللی Beijing Daxing که شبیه به یک ستاره دریایی عجیب و غریب  است ، یکی از چشم نوازترین معماران Zaha Hadid  تا به امروز است. این فرودگاه همچنین دارای مقدار قابل توجهی از فناوری پایدار ، از جمله سیستم های خورشیدی و جمع آوری آب باران است.

اشتراک گذاری

فرودگاه بین المللی Beijing Daxing که شبیه به یک ستاره دریایی عجیب و غریب است، یکی از چشم نوازترین معماران Zaha Hadid تا به امروز است. این فرودگاه همچنین دارای مقدار قابل توجهی از فناوری پایدار، از جمله سیستم های خورشیدی و جمع آوری آب باران است.

فرودگاه بین المللی Beijing Daxing با همکاری ADP Ingénierie  و شرکت ساخت و ساز فرودگاه چین ساخته شد. طبق گفته The Guardian، ساخت 450 میلیارد یوان (تقریبا 63 میلیارد دلار آمریکا) هزینه داشته است.

این فرودگاه به عنوان بزرگترین ترمینال تک ساختمان جهان واقع شده است و 700،000 متر مربع (تقریباً 7.5 میلیون فوت مربع) فضای کف دارد و تقریباً نه برابر بزرگتر از کاخ باکینگهام انگلیس و تقریباً سه و نیم برابر شهر ممنوعه چین است.

پیش بینی می شود در ابتدا پذیرای 45 میلیون مسافر در سال باشد اما این میزان تا سال 2025 به 72 میلیون نفر میرسد، درنهایت تا حداکثر 100 میلیون نفر  در آینده گسترش می یابد.

یک نکته جالب در مورد طراحی کلی فرودگاه بین الملی Beijing Daxing وجود دارد، طبق گفته ZHA، الهام بخش معماری سنتی چین است که فضاهای بهم پیوسته را در اطراف یک حیاط مرکزی قرار می دهد. این طرح  از تمرکز عملی نیز برخوردار است و باعث افزایش نور طبیعی در داخل می شود و هدف آن دستیابی آسان به دروازه ها و مناطق دیگر است.

فرودگاه بین المللی پکن داکسینگ دارای انرژی خورشیدی است که به کاهش نیازهای برقی شبکه از ساختمان عظیم کمک می کند.

طراحی شعاعی فشرده ترمینال اجازه می دهد تا حداکثر تعداد هواپیما به طور مستقیم در ترمینال با حداقل مسافت از مرکز ساختمان پارک شود و راحتی فوق العاده ای را برای مسافران و انعطاف پذیری در کارها را فراهم می کند.” 79 دروازه مستقیماً به ترمینال وصل می شود که می تواند به سرعت و بطور همزمان به مسافران شش هواپیمای کامل A380 رسیدگی کند.

Zaha Hadid

پنل های خورشیدی بیش از 10 مگاوات برق را تأمین می کنند و گرمایش فرودگاه از یک سیستم کار آمد پمپ حرارتی منبع زمین تأمین می شود. همچنین این سیستم دارای یک سیستم جمع آوری و مدیریت آب باران عظیم است که با ذخیره سازی و تصفیه 2.8 میلیون متر مکعب (98 میلیون فوت مکعب) آب در تالاب ها، دریاچه ها و نهرها مدیریت می شود که برای جلوگیری از جاری شدن سیل و کاهش هرگونه گرما ایجاد شده است.

فرودگاه بین المللی Beijing Daxing به مناسبت جشن های روز ملی این کشور در تاریخ 1 اکتبر که 70 سال جمهوری خلق چین را نشان می دهد، توسط Xi Jinping، نخست وزیر چین افتتاح شد.

مترجم: بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian