تکنولوژی تندرستی

الگوهای پیاده روی برای تشخیص زوال عقل

الگوهای پیاده روی برای تشخیص زوال عقل
نوشته شده توسط shiva salimian

یک مطالعه جدید جالب نشان می دهد که پزشکان  با مطالعه الگوهای پیاده روی منحصر به فرد خود تشخیص دهند که آیا بیماران مبتلا به  بیماری آلزایمر یا  زوال عقل لوئی هستند. این تحقیق راهی منحصر به فرد برای تمایز این دو اختلال ارائه می دهد درواقع تشخیص در مراحل اولیه این بیماران بسیار مشکل است.

اشتراک گذاری

یک مطالعه جدید جالب نشان می دهد که پزشکان با مطالعه الگوهای پیاده روی منحصر به فرد خود تشخیص دهند که آیا بیماران مبتلا به  بیماری آلزایمر یا  زوال عقل لوئی هستند. این تحقیق راهی منحصر به فرد برای تمایز این دو اختلال ارائه می دهد درواقع تشخیص در مراحل اولیه این بیماران بسیار مشکل است.

تصور می شود که زوال عقل لوئی دومین شکل شایع زوال عقل، بعد از بیماری آلزایمر است. با این حال، اغلب به دلیل مشترک بودن بسیاری از علائم آن، در مراحل اولیه، تشخیص آن مشکل است. برخلاف بیماری آلزایمر، که از نظر آسیب شناسی با تجمع سمی پروتئین های آمیلوئید و تاو در مغز مشخص می شود، زوال بدن لوئی شامل توده های غیر طبیعی پروتئین های آلفا سینوکلین است. زوال عقل  لوئی می تواند نشانه ای از بیماری  لوئی یا بیماری پارکینسون باشد.

تشخیص صحیح نوع زوال عقل برای پزشکان و محققان از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این امکان را به بیماران می دهد که در اسرع وقت مناسب ترین نیاز درمانی خود را دریافت کنند.

Ríona McArdle از دانشگاه Newcastle

این تحقیق جدید بر اساس  فرضیه ی مبنی بر ایجاد اشکال مختلف عصب زایی و زوال عقل است که می تواند منجر به شناسایی نشانگر راه رفتن شود. به منظور بررسی این تفاوت راه رفتن، محققان 110 نفر را به خدمت گرفتند: 45 فرد مبتلا به زوال عقل بدن لوئی، 35 فرد مبتلا به آلزایمر و 29 فرد مسن تر از لحاظ شناختی سالم. همه افراد شامل  ارزیابی جامع راه رفتن  می شوند که شامل یک راهپیمای طولانی در طول یک راهرو طولانی با تعدادی سنسور ردیابی 16 ویژگی راه رفتن مختلف، از جمله سرعت، تغییر پذیری، ریتم و عدم تقارن است.

محققان دریافته اند که تعدادی از تفاوتهای راه رفتن می توانند بیماران آلزایمر را از افراد مبتلا به زوال عقل لوئی متمایز کنند. دو عامل به ویژه در راه رفتن بیماران بدن لوئی بسیار برجسته است – تغییر  طول گام و عدم تقارن زمان گام. این بدان معناست که افراد مبتلا به زوال عقل لوئی تفاوتهای بسیار نامنظمی در زمان بین هر مرحله و طول هر مرحله دارند. این دو ویژگی خاص در راه رفتن توانسته 60 درصد از کل زیرگروه های زوال عقل را به طور دقیق تشخیص دهند.

“نتایج حاصل از این مطالعه بسیار هیجان انگیز است زیرا نشان می دهد که راه رفتن می تواند یک ابزار مفید برای تشخیص زوال عقل باشد.” “این یک پیشرفت اساسی است زیرا با تشخیص دقیق تر می فهمیم در مورد درمان زوال عقل، مراقبت و مدیریت صحیح انجام می شود.”

McArdle

تجزیه و تحلیل راه رفتن، ردیابی شیوه ای که شخص قدم می زند است. به عنوان مثال،  اخیراً چینی ها، شناسائی راه رفتن  را در سیستم های نظارت بیومتریک آغاز کرده اند، و  با استفاده از شباهت شخص به مدل راه رفتن خاصی، شناسایی بیماری انجام میشود. در پزشکی، تجزیه و تحلیل راه رفتن روش های جدیدی برای تشخیص بیماری در اختیار دانشمندان قرار می دهد، محققان نشان داده اند که سنسورهای موجود در کفش می توانند به طور بالقوه  بیماری را، تشخیص دهند.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian

افزودن دیدگاه