علوم پایه محیط زیست

انسان ها گونه های مختلف حیات وحش را معامله می کنند

انسان ها گونه های مختلف حیات وحش را معامله می کنند
نوشته شده توسط shiva salimian

براساس برآوردهای جدید، بیش از 5000 گونه از حیات وحش، به طور قانونی و غیرقانونی در سراسر جهان خریداری و فروخته می شوند. این رقم بالاتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد.

اشتراک گذاری

براساس برآوردهای جدید، بیش از 5000 گونه از حیات وحش، به طور قانونی و غیرقانونی در سراسر جهان خریداری و فروخته می شوند. این رقم بالاتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد.
ارزیابی های قبلی این تجارت، بر اساس داده های بدست آمده از اتحادیه ی بین المللی حفاظت از فهرست قرمز طبیعت یا کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر حیوانات و گیاهان، مورد بررسی قرار گرفته است. برای برآوردهای جدید، دیوید ادواردز و همكارانش در دانشگاه شفیلد انگلیس، اطلاعاتی را از هر دو منبع جمع آوری کردند و آن را با نقشه هایی كه در آن، گونه های در حال انقراض یافت می شود، پوشش دادند.
آن ها دریافتند 5579 گونه از مهره داران، که نزدیک به یک پنجم از کل مهره داران مورد بررسی است، معامله می شوند. این میزان 40 تا 60 درصد بالاتر از تخمین های قبلی است، اما بعضی از گروه ها بیشتر از گروه های دیگر مد نظر است. به عنوان مثال، به نظر می رسد که 27 درصد از گونه های شناخته شده ی پستانداران، مورد معامله قرار می گیرند.
آمریکای جنوبی، آسیای جنوب شرقی، آفریقای مرکزی و جنوب شرقی به عنوان مراکز این صنعت، شناخته شده اند.

این آزمایش نشان داد که افراد تمایل به تجارت گونه هایی دارند که از لحاظ جسمانی، دارای جثه ی بزرگتر هستند و یا به نحوی دارای تمایز تکاملی هستند. این نتیجه گیری می تواند الگویی را طراحی کند تا نسبت به آن حدس بزنیم چه گونه هایی در آینده، در معرض خطر بیشتر هستند. به طور کلی بین 303 تا 3152 گونه، در معرض خطر انقراض هستند.

هدف این تیم فقط تهیه ی لیستی از گونه های در معرض خطر نبوده، بلکه با این لیست می توان برنامه ریزی برای گونه هایی کرد که در حال حاضر، به طور بالقوه، در معرض خطر هستند. وی می گوید، چنین اطلاعاتی باید به منابع هدفمند برای نظارت بر تجارت قانونی و توقف تجارت غیرقانونی کمک کند.

ادواردز

ریچارد توماس در گروه نظارت بر تجارت گونه های حیات وحش TRAFFIC می گوید این مطالعه دارای اشکالاتی است. وی بیان می کند: “این مطالعه، همه ی معاملات را از پایه و اساس بد می شمرد و همه ی گونه هایی که در معرض خطر هستند را یکسان در نظر می گیرد. با این حال، گونه های بسیاری وجود دارند که از لحاظ مالی تجارت آن ها سودآوری بسیاری دارد.” و در نهایت او اشاره می کند” این آزمایش تنها گونه های مورد معامله را پوشش می دهد، نه حجم هر یک از گونه های مورد معامله را”.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian