انرژی علوم پایه

تبدیل کربن دی اکسید به سوخت هیدروژن

تبدیل کربن دی اکسید به سوخت هیدروژن
نوشته شده توسط shiva salimian

اگر می خواهیم به هدف دورنگه داشتن زمین از گرم شدن بیش از1.5 درجه ی سانتی گراد (2.7 درجه ی فارنهایت) دراین قرن برسیم باید مقدار کربن دی اکسید را کاهش دهیم. ما باید به طور فعال آن را از اتمسفر پاکسازی کنیم. پژوهشگران موسسه ی ملی علوم و فناوری السان و فناوری جورجیا با الهام از نقش اوشن به عنوان یک چاه گاز طبیعی، یک سیستم جدید ایجاد کردند که کربن دی اکسید را جذب کرده و سوخت هیدروژن قابل استفاده را تولید می کند.

اشتراک گذاری

اگر می خواهیم به هدف دورنگه داشتن زمین از گرم شدن بیش از1.5 درجه ی سانتی گراد (2.7 درجه ی فارنهایت) در این قرن برسیم باید مقدار کربن دی اکسید را کاهش دهیم. ما باید به طور فعال آن را از اتمسفر پاکسازی کنیم. پژوهشگران موسسه ی ملی علوم و فناوری السان و فناوری جورجیا با الهام از نقش اوشن به عنوان یک چاه گاز طبیعی، یک سیستم جدید ایجاد کردند که کربن دی اکسید را جذب کرده و سوخت هیدروژن قابل استفاده را تولید می کند.
دستگاه جدید که آن را گروه طراحی، یک سیستم هیبرید ان ای (NA) نامیده اند. اساسا یک باتری بزرگ مایع است، یک آند فلزی سدیم در یک الکترولیت آلی قرار داده می شود در حالی که کاتد در یک محلول آبی وجود دارد این دومایع به وسیله ی غشای یونی جدا می شوند.

وقتی که دی اکسید کربن به الکترولیت آبی تزریق می شود با کاتد واکنش می دهد و محلول را اسیدی می کند که به نوبه ی خود برق و هیدروژن تولید می کند و همچنین سیستم به اندازه کافی پایسته بوده که بیش از 1000 ساعت طول بکشد و وارد الکترود ها نشود بر خلاف دیگر طراحی ها، هرگونه دی اکسید کربن به عنوان یک گاز نرمال در طول عملیات آزاد می شود.

به جای ان نیمه ی باقیمانده از الکترولیت، به عنوان جوش شیرین ساده تولید شده. پروفسور کیم، محقق ارشد در این مقاله می گوید: استفاده از تکنولوژی های بهره برداری و جداسازی کربن اخیرا باعث تغییرات آب و هوای جهان شده است. کلید این فناوری تبدیل آسان مولکول های کربن دی اکسید با ثباتی شیمیایی به موادی دیگر است. سیستم جدید ما این مشکل را با مکانیسم انحلال کربن در اکسید برطرف کرده است. این سیستم هیبریدی، ترکیبی از تنها سیستم جذب کربن است اما باید مشاهده شود که آیا این تکنولوژی ها می توانند به اندازه ی کافی در مقیاس بزرگ عملی شوند و تاثیر زیادی داشته باشند؟

مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian