تندرستی سبک زندگی

سازندگان ادویه سرب را به زردچوبه اضافه می کنند

سازندگان ادویه سرب را به زردچوبه اضافه می کنند
نوشته شده توسط shiva salimian

طی یک دهه گذشته، تحقیقاتی صورت گرفته مبنی بر ارتباط بین مصرف زردچوبه و قرار گرفتن در معرض سرب که یک نوروتوکسین مخرب است. در تحقیقات جدید منتشر شده، تیمی از دانشمندان استانفورد ادعا می کنند در بنگلادش و با تجزیه و تحلیل این تیم، غلظت سرب در ادویه را تا 500 برابر بیشتر از حد ملی ثبت کرده.

اشتراک گذاری

طی یک دهه گذشته، تحقیقاتی صورت گرفته مبنی بر ارتباط بین مصرف زردچوبه و قرار گرفتن در معرض سرب که یک نوروتوکسین مخرب است. در تحقیقات جدید منتشر شده، تیمی از دانشمندان استانفورد ادعا می کنند در بنگلادش و با تجزیه و تحلیل این تیم، غلظت سرب در ادویه را تا 500 برابر بیشتر از حد ملی ثبت کرده.

سرب برای هر کسی که آن را مصرف می کند مضر است، اما به ویژه در مورد کودکان خردسال و زنان باردار بسیار خطرناک است. هنگامی که در بدن قرار گیرد، می تواند تأثیر مخربی بر مغز و سیستم عصبی مرکزی داشته باشد، به رشد شناختی آسیب برساند و منجر به مشکلات قلبی و عروقی در میان گروه های دیگری از خطرات سلامتی، از جمله سقط جنین و تولد زودرس شود. به همین دلیل مدتهاست که برای فرآورده های غذایی ممنوع است.

اما آزاد کردن، مواد غذایی از عنصر شیمیایی سمی  ساده نیست. تمام  طول زنجیره غذایی، می تواند خطر آلودگی سرب را به همراه داشته باشد. برخی از مناطقی که ادویه هایی مانند زردچوبه در آن رشد می کنند، مستعد آلودگی ناخواسته سرب از بنزین، ذوب آهن، کارخانه باتری، معادن و کود هستند.

بر اساس یک مطالعه دانشگاه کارولینای شمالی که سال گذشته منتشر شد، این ادویه جات می تواند باعث افزایش سطح سرب خون در کودکان  شود. از سال 2011، بیش از 15 توزیع کننده زردچوبه در ایالات متحده مجبور شده اند محصولات خود را به همین دلیل فراخوانی کنند، و این امر باعث شده تا سازمان غذا و داروی کشور به بازخوانی استانداردهای ایمنی برای ادویه های وارداتی بپردازد، که بیش از 90 درصد از ادویه  ایالات متحده را تشکیل می دهد.

در حالی که آلودگی تصادفی یکی از عوامل است، زرد کردن عمدی زردچوبه با سرب نیز از دیرباز به عنوان یکی دیگر از موارد احتمالی دیده می شود. از سال 2014، یک تیم استنفورد در روستاهای بنگلادش مستقر شده و کاوش در معرض قرار گرفتن جمعیت در سرب را بررسی می کند. تحقیقات اولیه آن نشان داد که بیش از 30 درصد از زنان باردار میزان سرب در خونشان بالا رفته است.

مطالعات جدید منتشر شده ی این تیم بر اساس تجزیه و تحلیل ها شامل نمونه برداری از خاک و مصاحبه با کشاورزان و سازندگان ادویه در مناطق مختلف بنگلادش است که تقریبا نیمی از زردچوبه کشور را تولید می کنند. محققان می گویند که آنها شواهدی از برخی از سازندگان ادویه اضافه کرده اند که رنگدانه کرومات سرب را به عنوان روشی ارزان و سریع برای تهیه آن رنگ زرد استفاده میکنند.

بیشترین شواهد از طریق تجزیه و تحلیل ایزوتوپ ها حاصل شد، که دانشمندان توانستند ایزوتوپ های سرب را از زردچوبه فشرده شده با کرومات تا ایزوتوپ های سرب در خون افراد مطابقت دهند. این دانشمندان می گویند، این اولین تحقیق است که به طور مستقیم سرب موجود در زردچوبه منجر به افزایش میزان سرب در خون افراد شود.

مدارک و شواهد این دستکاری زردچوبه در هفت منطقه از 9 منطقه تولید زردچوبه بنگلادش کشف شد، و مشخص شد که تقاضای مصرف کنندگان برای رنگ زرد تا حد زیادی افزایش یافته. سازندگانی که با ریشه های کم کیفیت و بدون رنگ کار می کنند، می توانند با استفاده از کرومات سرب به عنوان روشی برای افزایش سود و تأمین تقاضا دررنگ زرد مایع صیقل جبران کنند. محققان می گویند این نتایج حاکی از آن است که کارگران، از اثرات عصبی رنگدانه ای غافل هستند.

در برخی موارد، غلظت سرب در زردچوبه تا 500 برابر از مرز ملی فراتر رفته و بین دو تا 10 برابر بیشتر از حد گزارش های دیگر بود.

“برخلاف سایر فلزات، محدودیت مصرف ایمنی برای سرب وجود ندارد، در کل یک نوروتوکسین است.” “نمی توانیم خود را دلداری بدهیم و بگوییم اگر آلودگی تا چنین سطحی كاهش یابد، می توانست ایمن باشد، خیر !.”

Stephen Luby، نویسنده ارشد مقاله

این تیم هیچ مدرک و شواهد واضحی مبنی بر این که زردچوبه آلوده فراتر از بنگلادش، وجود دارند را نشان نداده، اما توجه داشته باشید که “ممکن است فقط بخشی از زردچوبه آلوده شده در سراسر جهان مورد آزمایش قرار گرفته باشد.”

از اینجا ، محققان از تدابیری برای کاهش زردچوبه های آلوده استفاده میکنند و از تکنیک های جدید و بهبود یافته حمایت می کنند و بازرسان واردات با دستگاه های اشعه ایکس به شناسایی سرب میپردازند .

“مردم ناآگاهانه از چیزی استفاده می کنند که می تواند باعث مشکلات اساسی سلامتی شود.” ” و می دانیم زردچوبه انباشته شده منبع قرار گرفتن در معرض سرب است، و باید در مورد آن کاری انجام دهیم.”

Jenna Forsyth محقق ارشد بعد از دکترا در انستیتوی محیط زیست استنفورد وودز

مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian