سبک زندگی کودکان و والدین

سرعت تایپ کردن بچه ها

سرعت تایپ کردن بچه ها
نوشته شده توسط shiva salimian

ارسال پیامک با استفاده از صفحه کلید تلفن  همراه، در اوایل دهه ی2000، کاری نبود که با سرعت انجام شود. اما تقریباً دو دهه ی بعد، فرآیندی سریعی شد به این صورت که می توانیم هر چیزی از جمله نوشتن پیامک تا نوشتن ایمیل را در تلفن های هوشمند خود سریعا تایپ کنیم. دانشمندان می گویند: با گذشت زمان، سرعت تایپ ما در حال افزایش است – احتمالاً بیشتر از پیش بینی های قبلی.

اشتراک گذاری

ارسال پیامک با استفاده از صفحه کلید تلفن  همراه، در اوایل دهه ی2000، کاری نبود که با سرعت انجام شود. اما تقریباً دو دهه ی بعد، فرآیندی سریعی شد به این صورت که می توانیم هر چیزی از جمله نوشتن پیامک تا نوشتن ایمیل را در تلفن های هوشمند خود سریعا تایپ کنیم. دانشمندان می گویند: با گذشت زمان، سرعت تایپ ما در حال افزایش است – احتمالاً بیشتر از پیش بینی های قبلی.
تحقیقات جدید ارائه شده در روز چهارشنبه، در کنفرانس MobileHCI در تایوان، نشان داد افرادی که از هر دو انگشت شست خود،  بر روی تلفن همراه، برای تایپ کردن استفاده می کنند، به طور متوسط ​​حدود 38 کلمه در دقیقه را تایپ می کنند. نوجوانان 10 تا 19 ساله در حال حاضر، به طور متوسط، ​​40 کلمه در دقیقه را می توانند تایپ کنند. البته این مقایسه در صفحه کلیدهای مختلف صورت گرفت. طبق مطالعه ی دانشگاه کمبریج در سال 2018 مشخص شد که، اکثر تایپیست های امروزی، می توانند با سرعت متوسط، ​​52 کلمه در دقیقه را تایپ کنند. محققان این مطالعه ی جدید دریافتند، زمانی که والدین نوجوانان در حال تایپ هستند، می توانند 10 برابر زودتر از آن ها، متنی مشابه را تایپ کنند. این خود، نشان دهنده ی این است که سرعت تایپ در نسل های جوان، هر روز در حال افزایش است و هرگز سرعت تایپ آن ها کاهش نمی یابد. این یافته حاکی از آن است که جوانان در حال از بین بردن به اصطلاح “شکاف تایپی” بین سرعت تایپ و صفحه کلیدهای فیزیکی هستند.

بچه ها خوب هستن

مطالعه ی قبلی، میانگین سرعت تایپ کردن با موبایل که حدود 28 تا 39 کلمه در دقیقه بود را نشان داد – اما سرعت بالاتر با جزئیات دقیق تر، در شرایط آزمایشگاهی مشاهده شد. تعداد افرادی که در این مطالعه حضور داشتند بسیار کم بودند، تنها به 30 نفر می رسید و نشان داد که افراد با استفاده از نرم افزار، توانستند 30 کلمه را در 3 هر دقیقه، تایپ کنند.

یافته های جدید، به جای آنکه در آزمایشگاه جمع آوری شود، از بین تایپست های دنیای واقعی جمع آوری شد. به این صورت که، تعداد افراد شرکت کننده به 37370 افزایش یافت. برای این مطالعه ی جدید، تیم تحقیقاتی از دانشگاه آلتو در فنلاند و ETH Zürich در سوئیس، همچنین نتایج 160 کشور در سراسر جهان، مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. ناگفته نماند كه، شركت كنندگان این آزمایش از افراد بین 10 تا 59 سال تشکیل شده بود. آزمایش تایپ کردن، به زبان انگلیسی صورت گرفت، بنابراین محققان تفاوت بین سرعت تایپ شرکت کنندگان بومی زبان انگلیسی و غیر بومیان این زبان را نیز مشخص کردند. به طور متوسط​​، سرعت تایپ در بین کسانی که از زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان خود استفاده می کردند، 8/37 کلمه در دقیقه بود، در حالی که در بین کسانی که گاهی اوقات از زبان انگلیسی استفاده می کردند 4/30 کلمه در دقیقه می رسید. اما وقتی به مقایسه سن بین تایپیست ها رسیدیم، تفاوت شدیدتر شد. شرکت کنندگان 10 تا 19 ساله، 6/39 کلمه را در دقیقه تایپ می کردند، در حالی که افراد بین 50 تا 59 ساله فقط توانستند 3/26 کلمه را در دقیقه تایپ کنند.

تفاوت در روش های تایپ، ممکن است به شکاف های سرعت نیز کمک کند. در این مطالعه نوع تایپ افراد مثلا تایپ یک انگشتی، دو انگشتی و استفاده از شست ها نیز مشخص شد. در این مطالعه معلوم شد، آن هایی که با هر دو انگشت تایپ می کردند، بیشترین سرعت، یعنی 38 کلمه در هر دقیقه،  را تایپ می کردند، در حالی که آن هایی که با هر دو انگشت خود تایپ می کردند 6/32 کلمه در هر دقیقه را می توانستند تایپ کنند.  بنابراین، استفاده از روش تایپ “کلمه به کلمه” – در واقعی نوعی تایپ است که در آن فرد انگشتان خود را برای پیدا کردن حروف در بالای صفحه کلید می چرخاند و مدت زمانی را صرف یافتن حرف مورد نظر می کنند – ناگفته نماند که این روشی کارآمد نیست.

غلط های املایی

محققان همچنین بررسی كردند كه، چگونه برخی از وسایل كمك تایپی، مانند چک کننده ی خودکار غلط های املایی و متن های پیش بینی، می توانند هم به سرعت تایپ كمك کنند و هم می توانند آسیب برسانند. شرکت کنندگان در این تحقیق از وسایل کمک کننده به تایپ استفاده کردند، اما آیا این موارد در دراز مدت مفید هستند؟
این تیم دریافتند که استفاده از چک کننده های غلط املایی خودکار به سرعت تایپ افراد کمک می کنند. با این حال، در کل متن های از پیش تعیین شده منجر به کاهش سرعت تایپ می شوند.  جالب است که بدانید، تایپیست های سریعتر، نیز به طور کلی غلط های املایی کمتری مرتکب می شوند، اما این تحقیق نمی تواند نتیجه بگیرد که آیا تایپ کردن با استفاده از وسایل کمک تایپی، به آن ها کمک می کند یا به آن ها صدمه می زند. با این وجود، نویسندگان توجه دارند که تحقیقات بیشتری لازم است تا دقیقاً بدانیم که چگونه این برنامه ها به سرعت و خطای ما کمک می کنند یا به آن ها آسیب می رسانند.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian