علوم پایه محیط زیست

ظرف غذای پرواز سازگار با محیط زیست

ظرف غذای پرواز سازگار با محیط زیست
نوشته شده توسط shiva salimian

استودیوی طراحی PriestmanGoode  اخیراً یک کانسپت سینی وعده غذایی در پرواز را نشان داد که شامل بسته بندی های خوراکی است. طراحی سازگار با محیط زیست بخشی از پروژه استودیوی Get Onboard است که تأثیر زباله های پلاستیکی را با محوریت خاصی بر صنعت حمل و نقل هوایی نشان می دهد.

اشتراک گذاری

استودیوی طراحی PriestmanGoode  اخیراً یک کانسپت ظرف غذای پرواز را نشان داد که شامل بسته بندی های خوراکی است. طراحی سازگار با محیط زیست بخشی از پروژه استودیوی Get Onboard است که تأثیر زباله های پلاستیکی را با محوریت خاصی بر صنعت حمل و نقل هوایی نشان می دهد.

هر سال، حدود 5.7 میلیون تن زباله کابین در پروازهای مسافری ایجاد می شود، از پلاستیک یکبار مصرف گرفته تا کیت های رفاهی، هدفون و زباله های مواد غذایی.” “اما طبیعت خواستار تغییر رفتار ما است.

PriestmanGoode

PriestmanGoode با فکر کردن دوباره روی ظرف غذای پرواز می خواست مفهوم جدیدی را ایجاد کند که باعث کاهش وزن، کاهش استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف و سایر زباله های مرتبط با سرویس وعده غذایی در هیئت مدیره شود. با انجام این کار استودیو به بررسی طیف وسیعی از مواد غذایی ایمن، از فنجان های ساخته شده از خاک قهوه گرفته تا جلبک، بامبو و پوسته برنج، پرداخت. در طراحی نهایی تیم سازنده مواد خوراکی، قابل تجزیه ‌پذیر و مواد قابل کمپوست تجاری مانند درب سالادهای جانبی با برگ موز یا جلبک سرو شداند.

مفهوم نهایی سینی در پرواز شامل یک سینی قابل استفاده مجدد است که از خاک قهوه و پوسته های مخلوط شده با اتصال لیگنین ساخته می شود. ظروف قابل استفاده مجدد از سبوس گندم؛ درب ظرف جانبی ساخته شده از جلبک یا برگ موز است. درب دسر خوراکی ساخته شده از ویفر؛ کاسه قابل استفاده مجدد از چوب نارگیل ساخته شده است. کپسول های کوچک برای سس ها یا شیرها، ساخته شده از جلبک دریایی است. فنجان قابل استفاده مجدد آن از پوسته برنج، محتوات PLA ساخته شده دربپوش آن نیز از جلبک است؛ ودر ضمن درپوش یک غذای اصلی گرم از بامبو ساخته شده است.

گرچه در حال حاضر هیچ راه حل کاملی وجود ندارد، این طرح پیشنهادی برای ترغیب تأمین کنندگان و شرکتهای هواپیمایی جهت تجدید نظر در سرویس وعده های غذایی به شیوه ای سازگار با محیط زیست مناسب است، به ویژه پیش از تصویب قانون ممنوعیت استفاده از پلاستیک یکبار مصرف، که در برخی از کشورها برای اوایل سال 2021 پیشنهاد شده است.

Jo Rowan مدیر این استراتژی

تیم طراحی همچنین یک راه حل جدید برای بطری های آب مسافرتی تهیه کردند که از پلاستیک های زیست تخریب پذیر۱ و چوب پنبه تهیه شده است. بطری آب می تواند برای کوتاه مدت، به طور ایده آل و برای مدت تعطیلات، از آن استفاده مجدد شود و به گونه ای طراحی شده است که جایگزین آب بطری های پلاستیکی یکبار مصرف شده است که در فرودگاه ها فروخته می شود. شکل بطری همچنین برای سفرهای هوایی کارآمدتر است و کاملاً در جیب صندلی عقب هواپیما جای می گیرد.

ایده این است که بتوانید بطری آب خود را قبل از امنیت در فرودگاه ها خالی کنید و مستقیماً پس از آن و همچنین قبل پرواز آن را دوباره پر کنید.”وی افزود: “یک خنک کننده آب در هواپیما است که به مسافران اجازه می دهد تا در طول پرواز دوباره بطری خود را پر کنند که برای مسافران در هنگام پرواز طولانی و برای افزایش جریان خون لازم است علاوه بر این یکی از جنبه های مهم سلامتی در مسافرتهای طولانی است.

PriestmanGood

عنصر نهایی پروژه “Get Onbaord به کار با تولید کنندگان و تأمین کنندگان برای اتخاذ مواد پایدار جدید، که شامل یک طرح مدور یا ضایعات صفر است، می پردازد. این مواد شامل: ECONYL، نخ نایلونی بازسازی شده، نخ جلبک دریایی؛ چوب آناناس؛ و شیشه بازیافت Tasman  هستند.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian