انرژی شیمی علوم پایه

تبدیل کربن دب اکسید به سوخت هیدروژن و الکتریسیته با سیستم جذب کربن

نوشته شده توسط تارا صفری

اگر می خواهیم به هدف دورنگه داشتن زمین از گرم شدن بیش از1.5 درجه ی سانتی گراد ( 2.7 درجه ی فارنهایت ) دراین قرن برسیم باید مقدار کربن دی اکسید را کاهش دهیم . ما باید به طور فعال آن را از اتمسفر پاکسازی کنیم . پژوهشگران موسسه ی ملی علوم و فناوری السان و فناوری جورجیا با الهام از نقش اوشن به عنوان یک چاه گاز طبیعی ، یک سیستم جدید ایجاد کردند که کربن دی اکسید را جذب کرده و سوخت هیدروژن قابل استفاده را تولید می کند.
دستگاه جدید که آن را گروه طراحی ، یک سیستم هیبرید ان ای (NA) نامیده اند . اساسا یک باتری بزرگ مایع است ، یک آند فلزی سدیم در یک الکترولیت آلی قرار داده می شود در حالی که کاتد در یک محلول آبی وجود دارد این دومایع به وسیله ی غشای یونی جدا می شوند.

وقتی که دی اکسید کربن به الکترولیت آبی تزریق می شود با کاتد واکنش می دهد و محلول را اسیدی می کند که به نوبه ی خود برق و هیدروژن تولید می کند و همچنین سیستم به اندازه کافی پایسته بوده که بیش از 1000 ساعت طول بکشد و وارد الکترود ها نشود بر خلاف دیگر طراحی ها ، هرگونه دی اکسید کربن به عنوان یک گاز نرمال در طول عملیات آزاد می شود .

به جای ان نیمه ی باقیمانده از الکترولیت ، به عنوان جوش شیرین ساده تولید شده . پروفسور کیم ، محقق ارشد در این مقاله می گوید : استفاده از تکنولوژی های بهره برداری و جداسازی کربن اخیرا باعث تغییرات آب و هوای جهان شده است . کلید این فناوری تبدیل آسان مولکول های کربن دی اکسید با ثباتی شیمیایی به موادی دیگر است . سیستم جدید ما این مشکل را با مکانیسم انحلال کربن در اکسید برطرف کرده است . این سیستم هیبریدی ، ترکیبی از تنها سیستم جذب کربن است اما باید مشاهده شود که آیا این تکنولوژی ها می توانند به اندازه ی کافی در مقیاس بزرگ عملی شوند و تاثیر زیادی داشته باشند ؟

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری