دسته‌بندی نشده

استفاده از spinners برای ازمایش خون ارزان

نوشته شده توسط تارا صفری

وقتی ابزار های سبک را میبینید مانند فرفره های چرخان(spinners) به نظر می رسد که کمی بچگانه هستند ، با این حال اخیرا دانشمندان دانشگاه ملی تایوان دریافته اند که این دستگاه ها میتوانند برای تحلیل نمونه های خون در مناطق فقیر استفاده شوند . فرفره های چرخان عموما شامل سه بخش وزنی هستند و دارای یک تکیه گاه در وسط می باشند . کاربران با انگشت وسط ان را می گیرند و با انگشتان دیگر ، پره ها می چرخانند .

کاربرد دیگر ان یک سانتریفیوژ است که از نیروی گریز از مرکز برای جدا کردن پلاسما از سلول های خونی استفاده می شود . هنگامی که نمونه های خون شامل پروتئین ها ، ویروس ها و مواد دیگر است وجود بیماری را نشان می دهد . با این حال این تفکیک کردن ها می تواند پر هزینه باشد و به یک منبع غنی نیاز داشته باشد . این عوامل کاربرد انها را در کشورهای در حال توسعه و یا مناطق دور محدود می کند . با توجه به این موضوع چن چنگ و همکارانش دست به کار شدند تا ببینند که ایا فرفره ی چرخان می تواند به همین هدف عمل کند یا خیر ؟ برای انجام این کار انها نمونه های خونی انسان را در سه لوله ی کوچک قرار دارند انتهای ان لوله ها را بستند و سپس انها را به هریک از سه بخش فرفره ی چرخان متصل کردند .

مشخص شد که با گرفتن دستگاه با یک انگشت و چرخاندن ان به اندازه ی 3 تا 5 بار امکان جداسازی حدود 30 درصد از پلاسما با 99 درصد خلوص وجود دارد . کل این فرایند 4 تا 7 دقیقه طول می کشید پس از ان پلاسما جداگانه مورد ازمایش قرار گرفت که در ان پروتئین اچ ای وی 1 که به خون اضافه شده بود با موفقیت شناسایی شد . مقاله ای در مورد این تحقیق به تازگی در مجله ی شیمی تجزیه چاپ شده است

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری