سبک زندگی کودکان و والدین

تأثیر استرس در جنسیت و رشد مغز نوزاد

تأثیر استرس در جنسیت و رشد مغز نوزاد
نوشته شده توسط shiva salimian

مشخص شد كه رشد مغز در شيرخوارها در مسيرهاي frontolimbic خاص تغيير مي كند. ماده سفید به ویژه در منطقه ای به نام fasciculus ، کاهش یافته است. در این مرحله مشخص نیست که چه عواقبی ناشی از پیشرفت غیر طبیعی  fasciculus  ، بوجود می آید ، اما پیوندهای بالقوه ای با اضطراب ، آلزایمر ، افسردگی و حتی اسکیزوفرنی وجود دارد.

اشتراک گذاری

دو مطالعه جدید درمورد تأثیر استرس مادر در دوران بارداری بر رشد کودک، انجام شده. این تحقیق رابطه شدید بین میزان استرس مادر در دوران بارداری و تعدادی از نتایج تولد، از جمله رشد مغز جنین، خطر زایمان زودرس و حتی رابطه با جنسیت  نوزاد را مورد بررسی فرار داد.

اولین مطالعه به سرپرستی دانشمندان کالج King  لندن است، که بزرگترین تحقیق انجام شده در مورد رابطه بین استرس مادر و رشد مغز نوزادان را ارائه داده است. این تحقیق 251 نوزاد متولد شده را بررسی کرده و مقایسه اسکنهای مغزی که میزان رشد ماده سفید در رابطه با نمرات استرس محاسبه شده توسط پرسشنامه تکمیل شده توسط مادران بررسی کرده است.

ما دریافتیم، در مادرانی كه در دوران بارداری و در دوره قبل از تولد استرس بیشتری داشتند، ماده سفید در نوزادان تغییر یافته است.

Alexandra Lautarescu، محققمشخص شد كه رشد مغز در شيرخوارها در مسيرهاي frontolimbic خاص تغيير مي كند. ماده سفید به ویژه در منطقه ای به نام fasciculus، کاهش یافته است. در این مرحله مشخص نیست که چه عواقبی ناشی از پیشرفت غیر طبیعی fasciculus، بوجود می آید، اما پیوندهای بالقوه ای با اضطراب، آلزایمر، افسردگی و حتی اسکیزوفرنی وجود دارد.

دومین مطالعه  که اخیراً منتشر شده است، توسط تیمی از محققان دانشگاه کلمبیا، به طور اختصاصی سعی شده است تا انواع مختلف استرسهای دوران بارداری را دسته بندی کند و مشخص کند که چگونه آنها می توانند بر پیامدهای مختلف تولد تأثیر بگذارند. 187 زن در طول بارداری هایشان با استفاده از پرسشنامه ها ، دفتر خاطرات و ارزیابی های فیزیکی ترکیب شدند.

سه پروفایل استرس خاص در طول مطالعه مشخص شد: یک پروفایل استرس روانی شامل سطح بالایی از اضطراب و افسردگی از نظر بالینی، یک پروفایل استرس جسمی که شامل فشار خون بالا و دریافت کالری بیش از حد و یک پروفایل سلامت پایه است.

یکی از یافته های جالب این تحقیق این بود که سطح بالای استرس روحی و روانی در دوران بارداری بطور چشمگیری شانس تولد نوزاد دختر را افزایش می دهد. به طور کلی، نسبت تولد مردان به زنان تقریباً به (105: 100) نزدیک است، اما این نسبت ها به ویژه در حضور استرس های جسمی (4: 9) و روانی (2: 3) تغییر میکنند.

محققان دیگر این الگوی را پس از تحرکات اجتماعی، مانند حملات تروریستی 11 سپتامبر در شهر نیویورک مشاهده کرده اند، که پس از آن تعداد نسبی تولد مردان کاهش یافته است.” وی گفت: “این استرس در زنان احتمالاً ماهیت دیرینه دارد. مطالعات نشان داده است كه نرها نسبت به محيط هاي نامطلوب دوران بارداري آسيب پذيرتر هستند، و اين امر نشان مي دهد كه زنان بسيار پر استرس به دليل از دست دادن حاملگي هاي قبلي جنس مذکر، حتي بدون اطلاع از حامله بودن، احتمالاً احتمال زايمان يك جنس مذکر را ندارند.

Catherine Monk، رهبر این مطالعه

فنوتیپ استرس جسمی که در مطالعه کلمبیا مشخص شده است، همچنین با میزان بالاتر تولد زودرس و کاهش ضربان قلب جنین ارتباط دارد. در گروه استرس روانشناختی میزان عوارض بالاتری مشاهده شد.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian