تندرستی سبک زندگی

ترکیب چای سبز و آنتی بیوتیک

نوشته شده توسط shiva salimian

طبق یک مطالعه جدید، مولکولی در چای سبز می تواند باعث افزایش کارآیی یک آنتی بیوتیک رایج شود. تیمی از محققان بین المللی دریافتند که استفاده از این ترکیب طبیعی در رابطه با آنتی بیوتیک به طور موثری باعث از بین رفتن یک باکتری بسیار مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک شد.

اشتراک گذاری

طبق یک مطالعه جدید، مولکولی در چای سبز می تواند باعث افزایش کارآیی یک آنتی بیوتیک رایج شود. تیمی از محققان بین المللی دریافتند که استفاده از این ترکیب طبیعی در رابطه با آنتی بیوتیک به طور موثری باعث از بین رفتن یک باکتری بسیار مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک شد.

Epigallocatechin EGCG در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از تحقیقات بوده است. مقادیر فوق العاده زیادی از این ماده در چای سبز یافت می شود و بسیاری از دانشمندان گمان می کنند که این ماده دلیل مزایای این نوشیدنی است.

این تحقیق به بررسی اینکه آیا EGCG می تواند اثر آنتی بیوتیک ها را در درمان  تقویت کند میپردازد. این مطالعه بر روی Pseudomonas aeruginosa تحقیق کرده است، که یک pathogen خطرناک است و در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک ها مقاوم است و در بسیاری از بیمارستان ها در سراسر جهان تبدیل به یک نگرانی اساسی شده است.
این مطالعه نشان داد که EGCG، که در هم افزایی با آنتی بیوتیکی بنام aztreonam اجرا می شود، می تواند Pseudomonas aeruginosa را در آزمایش های آزمایشگاهی از بین ببرد و در آزمایشات ارگانیسم زنده با استفاده از لارو پروانه نیز بر آن غلبه کند.

مقاومت ضد میکروبی (AMR) یک تهدید جدی برای سلامت عمومی جهانی است.بدون آنتی بیوتیک های موثر، موفقیت در درمان های پزشکی به خطر می افتد. ما فوراً نیاز به ایجاد آنتی بیوتیک های جدید در مبارزه با AMR داریم. محصولات طبیعی مانند EGCG که در ترکیب با آنتی بیوتیک های دارای مجوز در حال حاضر استفاده می شود، ممکن است راهی برای بهبود اثربخشی و طول عمر مفید بالینی آنها باشد.

Jonathan Betts، محقق اصلی بیان میکند: “

در حال حاضر دقیقاً مشخص نیست که چگونه EGCG  اثر بخشی aztreonam را افزایش می دهد. محققان فرض می كنند كه تركیب طبیعی ممكن است باعث افزایش نفوذپذیری آنتی بیوتیك ها در باكتری ها شود، اما برای كار بر روی مکانیسم خاص آن نیاز به كار بیشتری است.

سازمان بهداشت جهانی، Pseudomonas aeruginosa، مقاوم به آنتی بیوتیک را به عنوان یک تهدید مهم برای سلامت انسان ذکر کرده است. وی گفت: ما نشان داده ایم که می توانیم با استفاده از محصولات طبیعی، در ترکیب با آنتی بیوتیک هایی که قبلاً در حال استفاده بودند، چنین تهدیدهایی را با موفقیت از بین ببریم. توسعه بیشتر این روش های جایگزین برای آنتی بیوتیک ها ممکن است باعث شود که در آینده در محیط های بالینی مورد استفاده قرار گیرند.

Roberto La Ragione، یکی دیگر از محققان

قبل از اینکه مصرف کنندگان چای سبز از این کشف جدید بسیار هیجان زده شوند، لازم است توجه داشته باشید که مشخص نیست غلظت EGCG   برای تولید این نتایج مفید چقدر باید باشد اغلب برای رسیدن به این اثرات مثبت لازم میشود که در مقادیر زیادی تجویز شود.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که EGCG می تواند منجر به مسمومیت  کبد شود و FDA غالباً تعدادی از تولید کنندگان مکمل های غذایی EGCG را مورد هدف قرار داده است. همچنین این ترکیب در هنگام مصرف خوراکی به مقدار کم جذب می شود، بنابراین ممکن است نیاز به اصلاح قبل از تبدیل شدن به یک داروی مؤثر انسانی باشد.

این تحقیقات جدید در مجله میکروبیولوژی پزشکی منتشر شد.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian