علوم پایه محیط زیست

مایع چسبنده برای جلوگیری از آتش سوزی

مایع چسبنده برای جلوگیری از آتش سوزی
نوشته شده توسط shiva salimian

این مایع چسبنده در برابر آب و هوا و همچنین در مقابل آتش مقاوم است و می توان آن را بر روی پوشش های گیاهی ریخت تا آتش سوزی ها را متوقف کرد. اغلب برای محافظت از ساختمان ها در برابر آتش سوزی، از اسپری های ضد حریق استفاده می کنند اما این ها آنچنان که تصور می شود مفید نیستند، زیرا پس از تبخیر آب موجود در آن ها، فرمول تاثیرگذار خود را از دست می دهند.

اشتراک گذاری

این مایع چسبنده در برابر آب و هوا و همچنین در مقابل آتش مقاوم است و می توان آن را بر روی پوشش های گیاهی ریخت تا آتش سوزی ها را متوقف کرد. اغلب برای محافظت از ساختمان ها در برابر آتش سوزی، از اسپری های ضد حریق استفاده می کنند اما این ها آنچنان که تصور می شود مفید نیستند، زیرا پس از تبخیر آب موجود در آن ها، فرمول تاثیرگذار خود را از دست می دهند. اریک اپل در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا و همکارانش، مایعی ژل مانند را اختراع کرده اند که به پوشش گیاهی می چسبد و از آن در برابر هوازدگی محافظت می کند و به طور بالقوه می تواند به عنوان یک ضد حریق مورد استفاده قرار گیرد. ایده این است که در شروع فصل آتش سوزی، آن را روی گیاهان در مناطقی که خطر آتش سوزی زیاد است، می پاشند و احتمال وقوع آتش را به حداقل می رسانند.

اکثر مردم فکر می کنند که در هر نقطه از جنگل، آتش سوزی بی وقفه و بی دلیل اتفاق می افتد. معلوم است که این نظر، کاملا اشتباه است. تیم وی برای تجزیه و تحلیل داده های مربوط به 305000 آتش سوزی، در 10 سال گذشته، با سازمان جنگل داری و حفاظت از آتش (Cal Fire) کالیفرنیا، همکاری کرد. معلوم شد که 84 درصد از آتش سوزی ها، در مکان هایی که ریسک پذیری بالایی دارند، مانند کنار جاده ها یا اطراف زیرساخت های خدمات شهری، اتفاق افتاده است. اپل همچنین می گوید: آنچه که تجزیه و تحلیل ها نشان داد این است که، اگر ابزارهای موجود را در اختیار داشته باشیم، می توانیم با آماده سازی میزان کمی از زمین ها از وقوع آتش سوزی های بزرگ جلوگیری کرد. تنها مسئله ی اصلی عدم وجود فن آوری های در دسترس است.

اریک اپل

فرمولاسیون جدید که بر روی زمین های پوشیده از انواع گیاهان در کالیفرنیا مورد آزمایش قرار گرفت، نشان داد در مناطقی که احتمال وقوع آتش زیاد است، اگر از 1 لیتر مایع در هر متر مربع از زمین استفاده شود، از آتش سوزی جلوگیری می کند.

این مایع از مواد شیمیایی غیر سمی تشکیل شده است که معمولاً در محصولات غذایی، آرایشی و دارویی استفاده می شود.
در پایان فصل آتش سوزی، باران های شدید، این مایع را از بین می برد و در خاک فرو می برد. آزمایشات، نشان داد که از لحاظ باکتریایی، باکتری های مفید هستند و به صورت بی هوازی کاهش می یابند، بنابراین اکسیژن در خاک تخلیه نمی شود.
شرکت اپل، شرکتی را برای تجاری سازی این محصول، راه اندازی کرده است و با Cal Fire در حال همکاری است تا در این هفته، تعدادی از مناطقی که در کنار جاده ها قرار دارند را آغشته به این مایع چسبنده کنند.

تنها محدودیت برای رونق بخشیدن به مقیاس های بزرگ، این است که سازمان های دولتی با ما، در این زمینه، همکاری کنند.

Cal Fire

مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian

افزودن دیدگاه