دسته‌بندی نشده

ارتباط بین فشار خون بالا و بیماری لثه

نوشته شده توسط تارا صفری

مطالعه ای جدید پیوند بین بیماری لثه و فشار خون بالا را تأیید کرده است و هرچه سلامت دهان و دندان فرد بدتر شود ، خطر ابتلا به فشار خون بالا بیشتر است.این که آیا بهبود دندان پزشکی می تواند به طور مستقیم بر فشار خون تأثیر بگذارد ، هنوز مشخص نیست.

این آنالیز داده های مربوط به 81 مطالعه در 26 کشور را جمع آوری کرده است و بین التهاب لثه ها یا بیماری لثه و خطر فشار خون بالا رابطه خطی مثبت مشاهده شد. در حالی که التهاب لثه ها متوسط ​​می تواند با 22 درصد خطر فشار خون بالا همراه باشد ، التهاب لثه ها شدید با 49 درصد بیشتر با احتمال بروز این بیماری مرتبط است.

ما یک ارتباط خطی مشاهده کرده ایم – هرچه التهاب لثه ها شدیدتر باشد ، احتمال فشار خون بالاتر می رود.

Francesco D’Aiuto نویسنده ارشد Francesco D’Aiuto ، از دانشگاه کالج لندن

در حالی که این نتیجه گیری به طور معقول قطعی است ، سوالاتی درباره ی اینکه دقیقاً زیربنای این ارتباط چه ساز و کاری میتواند باشد ، بی جواب مانده اند ، و اینکه آیا درمان التهاب لثه ها می تواند منجر به کاهش فشار خون شود؟

این مطالعه  روابط بین درمانهای دندانپزشکی و فشار خون را مورد بررسی قرار می داد اما تلاش ها بی نتیجه بود. فقط پنج مورد از این آزمایشات  ، درمان بیماری لثه را نشان داد که منجر به بهبود فشار خون شریانی شد.

“شواهدی که نشان می دهد درمانهای دندانپزشکی می تواند فشار خون را کاهش دهد بی نتیجه مانده است. تقریباً در تمام مطالعات ، فشار خون نتیجه اصلی نبوده است. ” “آزمایش های تصادفی برای تعیین تأثیر درمانهای دندانپزشکی بر فشار خون مورد نیاز است.”

 یک پیشنهاد این است که تمرکز بر روی  درمانهای دندانپزشکی باشد که دارای دلایل التهابی مشابهی هستند.  بنابراین ، اگر این فرضیه صحیح باشد ، پس درمان التهابی لثه شدید می تواند  تأثیر مفیدی بر فشار خون بگذارد.

فرضیه دیگر این است که باکتری های موجود در میکروبیوم دهان می توانند بر التهاب لثه ها نقش داشته باشند و همچنین باعث نوعی اختلال عملکرد عروقی می شوند. این تحقیقات اخیر تأیید می کنند که باکتری های موجود در دهان قادر به تولید مولکول هایی هستند که بلعیده می شوند و فشار خون را تحت تأثیر قرار می دهند.

البته محققان پیشنهاد می كنند كه برای شناخت بهتر ارتباط علت و معلولی  ، كار بیشتری لازم است ، اما در كوتاه مدت این مطالعه نشان می دهد كه سلامت دهان و دندان می تواند یك نشانه مفید برای شناسایی بیمارانی که در معرض فشار خون بالاهستند، باشد.

این یافته ها نشان می دهد كه بیماران مبتلا به بیماریهای لثه باید از خطرات خود مطلع شده و در مورد تغییر در شیوه زندگی فکر کنند تا از فشار خون بالا بوسیله ی ورزش و رژیم غذایی سالم جلوگیری کنند.

D’Aiuto
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری