پزشکی علوم پایه

انواع ویروس تبخال به عنوان محرک برای بیماری MS

انواع ویروس تبخال به عنوان محرک برای بیماری MS
نوشته شده توسط shiva salimian

مطالعه ای از آسیب های ویروس تبخال  توسط دانشمندان موسسه Karolinska  سوئد انجام شده که  میتواند بین  دو ویروس متفاوت اما  مرتبط  تبخال تمایز بگذارد. این سیستم غربالگری جدید  بر روی یک گروه بزرگ MS)(multiple sclerosis مورد آزمایش قرار گرفت تا شواهد جدیدی مبنی بر اینکه یک نوع تبخال خاص ممکن است در شروع بیماری خود ایمنی نقشی داشته باشد را پیدا کنند.

اشتراک گذاری

مطالعه ای از آسیب های ویروس تبخال توسط دانشمندان موسسه Karolinska سوئد انجام شده که  میتواند بین دو ویروس متفاوت اما مرتبط  تبخال تمایز بگذارد. این سیستم غربالگری جدید  بر روی یک گروه بزرگ MS multiple sclerosis مورد آزمایش قرار گرفت تا شواهد جدیدی مبنی بر اینکه یک نوع تبخال خاص ممکن است در شروع بیماری خود ایمنی نقشی داشته باشد را پیدا کنند.

در دهه 1990، دانشمندی به نام Peter Challoner  بیان غیرمعمول از DNA ویروسی را در سلول های مغزی خاص از بیماران مبتلا به MS کشف کرد. این ویروس به عنوان ویروس تبخال انسانی (HHV-6) شناخته شد و از آن زمان تاکنون مورد توجه تحقیقات زیادی قرار گرفته است، در حالی که برخی دانشمندان فرض می کنند که این ویروس ممکن است محرک بروز شعله های عصبی و التهابی در MS   باشد.

دانشمندان برای چندین دهه می دانند که به نظر می رسد HHV-6   دو زیرگونه نسبتاً مجزا دارد، یکی معروف به HHV-6A و دیگری HHV-6B. با این حال، اخیراً تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این دو زیرگروه چقدر متفاوت هستند و در سال 2012 کمیته بین المللی طبقه بندی ویروس ها این ویروس ها را به عنوان گونه های کاملاً مجزا و جداگانه طبقه بندی کردند.

طی  10 تا 20 سال مجموعه ای از تحقیقات  حاکی از ارتباط جدی بین HHV-6 و MS  بوده است. در مطالعات بافت خون و مغز ارتباط مستقیم ویروسی HHV-6  و تشدید فعالیت بیماری MS مشخص شده است. اما تا کنون  راهی  برای تمایز بین دو گونه HHV-6 مختلف وجود نداشته.

مطالعه جدید  یک سیستم غربالگری جدید را نشان می دهد که می تواند تفاوتهای بین آنتی بادی HHV-6A و HHV-6B را شناسایی کند. بیش از 8000 نمونه خون از بیماران MS در برابر7000 نمونه از گروه سالم  مورد آزمایش قرار گرفتند. نتایج نشان داد که آنتی بادی HHV-6A در خون بیماران مبتلا به MS قابل توجه تر است. این همبستگی مثبت در آنتی بادی HHV-6B   مشاهده نشد تأیید تحقیقات قبلی نشان می دهد که HHV-6A   سویه عصبی ویروسی بیشتری دارد.

این یک موفقیت بزرگ برای تحقیقات MS   و ویروس تبخال است.” وی گفت: “برای اولین بار از این تئوری پشتیبانی می شود که HHV-6A می تواند یک عامل مؤثر در پیشرفت بیماری MS باشد. از این گذشته، ما اکنون با این روش جدید قادر هستیم تا دو نوع مختلف HHV-6 را تمیز دهیم و این کاری است که قبلاً نتوانسته ایم انجام دهیم.

یکی از نویسندگان ارشد  Anna Fogdell-Hahn

محققان به طور واضح اعلام میکنند که  كه مطالعه آنها به هيچ وجه دلالت بر این ندارد که  HHV-6A   یک عامل آشكار براي بيماري MS است. این بیماری به احتمال زیاد نتیجه تعدادی از عوامل مختلف محیطی و ژنتیکی است، با این حال این تحقیق شواهدی ارائه می دهد که به نوعی تأثیر ویروسی در تحریک این بیماری نقش دارد.

این اولین اختلال عصبی نیست که با ویروس تبخال در ارتباط است. فرضیه ای وجود دارد که HHV-6A و بیماری آلزایمر را به ویروس تبخال مرتبط کرده است با مطالعات انجام شده مقادیر فراوانی از ویروس تبخال  در مغز مبتلایان به بیماری های عصبی ایجاد شده است. و هنوز مکانیسم علیتی که باعث ویروس  آلزایمر می شود کشف نشده است اما دانشمندان زیادی معتقدند این ویروس می توانند  بیماری های زیادی را تحریک کند.

Fogdell-Hahn می گوید: “هر دو HHV-6A و HHV-6B می توانند سلول های مغزی ما را آلوده كنند اما تلاش وپیشرفت برای یافتن جواب این که این ویروس ها بر یک بیمار MS چگونه تاثیر میگذارد بسیار  جالب است.

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian

افزودن دیدگاه