پزشکی علوم پایه

باند هوشمند برای نظارت بر آرتروز زانوها

باند هوشمند برای نظارت بر آرتروز زانوها
نوشته شده توسط shiva salimian

شایع ترین شکل آرتروز، آرتروز ناشی از سایش و پارگی غضروف مفاصل است. در حالی که در بیشتر موارد ورزش ها مفید هستند اما انجام بیش از حد آن ها نتایج بدی در زمینه ی آرتروز به همراه خواهند داشت. در اینجاست که یک باند جدید “هوشمند” برای زانوان طراحی شده است و بهترین وضعیت را برای مفاصل ایجاد می کنند.

اشتراک گذاری

شایع ترین شکل آرتروز، آرتروز ناشی از سایش و پارگی غضروف مفاصل است. در حالی که در بیشتر موارد ورزش ها مفید هستند اما انجام بیش از حد آن ها نتایج بدی در زمینه ی آرتروز به همراه خواهند داشت. در اینجاست که یک باند هوشمند برای زانوان طراحی شده است و بهترین وضعیت را برای مفاصل ایجاد می کنند.

این دستگاه که به اسم Anthrokinemat شناخته می شود، با همکاری بین انستیتوی فناوری کارلسروهه آلمان، دانشگاه برمن، تولید کننده باند Bauerfeind  و شرکت فن آوری سنسور ITP ساخته می شود.
در زمان استفاده از چنین باندهایی، مجموعه ای از سنسورهای موجود در آن، به طور مداوم بر حرکات زانوی کاربر نظارت می کنند. این داده ها در زمان واقعی توسط یک ریزپردازنده ی یکپارچه، تعیین می کند که چه میزان سایش بر روی مفاصل زانو انجام می گیرد و سپس آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد این کار از طریق الگوریتم های مبتنی بر یادگیری دستگاهی امکان پذیر است، که با استفاده از بانک اطلاعاتی، حرکات زانو به آن ها آموزش داده شده است.
اگر مشخص شود که سطح سایش، مربوط به یک حرکت خاص است و فشار زیادی به زانو وارد می کند و در نتیجه آسیب های وارده از طریق آرتروز را افزایش می دهد، باند به صورت بی سیم، هشدار را به یک برنامه در تلفن هوشمند کاربر منتقل می کند.
این تحقیق، در مقاله ای که اخیراً در مجله سنسورها منتشر شده است، توضیح داده شده است. در حال حاضر یک نمونه ی اولیه در دسترس است.

مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian