زیست شناسی علوم پایه

فریب ماهی ها برای ترمیم مرجان های آسیب دیده

فریب ماهی ها برای ترمیم مرجان های آسیب دیده
نوشته شده توسط shiva salimian

از بلندگوهای زیر آب می توان برای احیای مرجان های ویران شده با پخش صدای صخره های سالم استفاده کرد تا آنها را برای ماهی های جوان جذاب تر کند. این آزمایشی بود که در شمال غربی سد معبر بزرگ استرالیا انجام شد ، که در اثر تغییرات آب و هوایی به وسیله انسان در دهه های اخیر ویران شده است.

اشتراک گذاری

از بلندگوهای زیر آب می توان برای احیای مرجان های آسیب دیده با پخش صدای صخره های سالم استفاده کرد تا آنها را برای ماهی های جوان جذاب تر کند. این آزمایشی بود که در شمال غربی سد معبر بزرگ استرالیا انجام شد، که در اثر تغییرات آب و هوایی به وسیله انسان در دهه های اخیر ویران شده است.

مرجان های سالم با انبوهی از زندگی پر جنب و جوش و متنوع جنجال می کنند و این در صدای زیر آب و نشانه های دیگری که از آنها در آب های اطراف منتشر می شود منعکس می شود. در مقابل، مرجان های تخریب شده مکان های ساکت و آرام هستند و این می تواند یک مشکل اساسی برای ادامه بقا باشد.

مرجان ها برای حفظ اکوسیستم سالم به جذب جمعیت متنوع ماهی ها تکیه میکنند. این ساکنان دریایی با انجام طیف وسیعی از کارها، نظیر تمیز کردن و پاکسازی مناطق صخره های مرده خانه های مرجانی خود را ترمیم میکنند ، که به نوبه خود فضا را برای رشد ماهی های جدید فراهم می کند.

بسیاری از ماهی ها در سنین جوانی به سمت مرجان ها حرکت می کنند و تصور می شود هنگام تصمیم گیری این که در کجا مستقر شوند با نشانه های حسی هدایت می شوند. ماهی ها کمتر به دنبال مرجان های خاموش جذب می شوند که این خود نشانگر سلامتی کم منطقه است.

مطالعه ای جدید که توسط تیم بین المللی از دانشمندان انجام شده ، نشان می دهد که با پخش صداهای مرجان های سالم در بلندگوهای زیر آب ممکن است ماهی های جوان را تشویق به سکونت در صخره های آسیب دیده کنند.

ماهی ها برای صخره های مرجانی بسیار مهم است تا به عنوان یک اکوسیستم سالم عمل کنند.” “افزایش جمعیت ماهی از این طریق می تواند به شروع فرآیندهای بازیابی طبیعی صخره ها کمک کند و خساراتی را که در بسیاری از صخره های مرجانی در سراسر جهان مشاهده می کنیم خنثی سازد.

Tim Gordon، نویسنده اصلی، از دانشگاه Exeter

این آزمایش 40 روزه از اکتبر تا دسامبر 2017 انجام شد دوره ای از سال که طی آن ماهی های جوان به طور طبیعی به خانه های مرجانی جدید خود مهاجرت می کنند.

مشاهداتی در صخره های آسیب دیده که مجهز به بلندگوهای عملکردی هستند  و  سایت های کنترل شده ای که از وجود مرجان خالی بودند، انجام شده. این کار برای بررسی تغییر در جمعیت دریایی و تنوع ناشی از درمان صوتی، یا پیچیدگی محیطی است که توسط سیستم های بلندگوهای جدید، انجام شده است.

طبق گفته این تیم، سایت های مرجانی با بلندگوهایی که صداهای صخره های سالم  را پخش می کنند شاهد ورود دو برابر ماهیان  نسبت به سایت های کنترل شده  بودند. نکته مهم اینکه، مناطقی که از روش غنی سازی آکوستیک بهره می بردند نیز 50 درصد تنوع بیشتری را در میزان گونه های جذب شده به نمایش می گذارند.

نویسندگان این تحقیق جدید هشدار می دهند که صرفاً تشویق ماهی به مناطق مرجانی آسیب دیده کافی نخواهد بود تا آنها را احیا کنند. با این حال این روش می تواند یک سلاح موثر در مبارزه با از بین رفتن زیستگاه اقیانوس  و در هماهنگی با سایر روش های ترمیم باشد.

مترجم: ساناز سلیمیان دستجردی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian

افزودن دیدگاه