تندرستی سبک زندگی

کاهش آلرژی غذایی با مصرف بادام زمینی و تخم مرغ

کاهش آلرژی غذایی با مصرف بادام زمینی و تخم مرغ
نوشته شده توسط shiva salimian

آلرژی غذایی یک مشکل بزرگ است و درمان برای مبتلایان اغلب محدود میشود به محدود کردن غذاهای محرک. اما یک مطالعه جامع از انگلیس نشان داده است که مصرف غذاهای خاص در سنین پایین خطر ابتلا به آلرژی را پایین تر می آورد  و جالب اینکه، این ارتباط حتی اگر افراد به شدت به این رژیم نچسبند هم روشن است.

اشتراک گذاری

آلرژی غذایی یک مشکل بزرگ است و درمان برای مبتلایان اغلب محدود میشود به محدود کردن غذاهای محرک. اما یک مطالعه جامع از انگلیس نشان داده است که مصرف غذاهای خاص در سنین پایین خطر ابتلا به آلرژی را پایین تر می آورد  و جالب اینکه، این ارتباط حتی اگر افراد به شدت به این رژیم نچسبند هم روشن است.

با توجه به نام این مطالعه (Inquiring About Tolerance EAT) این تحقیق بیش از 1300 کودک از انگلیس و Wales را استخدام کرد. بچه ها به دو گروه تقسیم شدند – به گروه (مقدماتی اولیه EIG) از سه ماهگی غذاهای حساسیت زا مانند تخم مرغ و بادام زمینی داده شد و در کنار آنها به طور منظم شیردهی شدند. برای گروه (استاندارد  دیگر SIG) این غذاها تا سن شش ماهگی مصرف نشدند.

نتایج کاملاً واضح بود و در سه مقاله جدید مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. کودکانی که از اوایل با این غذاها آشنا شده اند، در مقایسه با کودکانی که تا دیر وقت از مصرف این غذاها اجتناب می کردند ،  به  آلرژی بسیار کمتری مبتلا شدند. برای آن دسته از کودکانی که هنگام شروع مطالعه، علائم حساسیت زا را به نوعی از مواد غذایی  نشان دادند، 34.2 درصد از آنهایی بودند که تا شش ماه صبر کنند. تنها 19.2 درصد از افرادی که در سه ماهگی تخم مرغ و بادام زمینی  مصرف کردند ، دچار حساسیت شدند.

نتایج مشابهی در گروه های خاص وجود دارد. از بچه هایی که از ابتدا به بادام زمینی حساس بودند ، ۳/۱  از افراد در SIG آلرژی بادام زمینی را ایجاد کرده اند ، در حالی که در EIG  این مقایسه 14.3 درصد است. تقریباً نیمی از کودکان حساس به تخم مرغ در SIG   به آلرژی پایان دادند ، در مقایسه در EIG، 30 درصد از بچه ها به این آلرژی پایان دادند.

نکته دیگر این که برای کسانی که در معرض خطر بالای آلرژی نبودند، معرفی این غذاهای اولیه خطر ابتلا به آلرژی را افزایش نمی دهد. این مطالعه، فرضیه ها و توصیه های قبلی را مبنی بر اینكه كودكان باید تا شش ماهگی از غذاهای حساسیت زا اجتناب كنند، زیر پا می گذارد.

گفته می شود این روند فقط برای کودکانی که در معرض خطر ابتلا به آلرژی هستند، اعمال می شود. برای کسانی که هیچ علائمی از حساسیت  نشان ندادند به نظر می رسید تفاوت آماری خاصی وجود ندارد.

ما نشان داده ایم که مصرف زود هنگام غذاهایی که باعث ایجاد حساسیت می شوند، احتمال ابتلا به حساسیت های بادام زمینی و آلرژی تخم مرغ را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.” “تحقیقات با شواهد و مدارک می افزاید که معرفی زود هنگام غذاهای حساسیت زا ممکن است نقش مهمی در مهار بیماری های  آلرژی بازی کند.

Michael Perkin، محقق اصلی تحقیق EAT

شاید جالبترین نتیجه مطالعه این باشد که اگر والدین نتوانند طبق برنامه رفتار کنند، به نظر نمی رسد خیلی مهم باشد. محققان رژیمی را برای پیروی والدین و اعمال بر  فرزندان در EIG  وضع كردند و به آنها دستور دادند كه به طور مرتب از پنج غذای حساسیت زا به طور منظم به بچه های خود بدهند. تنها 42 درصد از شرکت کنندگان در EIG موفق به رعایت  آن شدند، اما با این حال  آلرژی کاهش یافت.

یکی از مقالات به این مورد پرداخت که چرا والدین نمی توانند به دستورالعمل ها پایبند باشند. سه دلیل اصلی این بود که کودکان از خوردن غذاها خودداری کردند، و شاید والدین نگران واکنش آلرژیک بودند و یا در شیوه زندگی شرکت کنندگان عملی نبود. این موانع ممکن است هنگام ایجاد دستورالعملهای جدید و پیروی والدین در نظر گرفته شود تا حساسیت های فرزندانشان در ایجاد آلرژی غذایی کاهش یابد.

هنگامی که ما دستورالعمل جدید تغذیه شیرخوار را تنظیم میکنیم،  بحث  بر سر این موضوع  است که آیا تلاش برای ورود غذاهای حساسیت زا در رژیم های غذایی نوزادان بهتر است به کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند  داده شود  یا به طور کلی به کل جمعیت آیا این بدان معنی است که والدین باید به نوزادان خود تخم مرغ و بادام زمینی بدهند؟ بله ولی  افراد به خاصی که در معرض خطر هستند به عنوان مثال اگزما متوسط ​​یا شدید و بچه های حساس با سابقه خانوادگی آلرژی در معرض خطر هستند باید از پزشک معالج خود مشاوره بگیرند.

micheel walker مشاور داروی در آزمایشگاه شیمیدان دولت

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian