سبک زندگی معماری

5 کشف بزرگ باستان شناسی در دهه گذشته

5 کشف بزرگ باستان شناسی در دهه گذشته
نوشته شده توسط shiva salimian

در سال 2018، باستان شناسان سرانجام شهر  باستانی Trojan در نزدیکی شهر مدرن Tenea و روستای Chiliomodi در یونان  را پیدا کردند. این شهر در چندین متن باستانی از جمله افسانه Oedipus یاد شده است.

اشتراک گذاری

باستان شناسی

 

شهر گمشده Tenea در یونان

 

در سال 2018، باستان شناسان سرانجام شهر  باستانی Trojan در نزدیکی شهر مدرن Tenea و روستای Chiliomodi در یونان  را پیدا کردند. این شهر در چندین متن باستانی از جمله افسانه Oedipus یاد شده است.

 

در سالهای قبل، تیم به سرپرستی باستان شناس Elena Korka توسط یافته های کوچکتر مانند قطعات سفالی به دام افتاده بودند. اما در سال 2018 آنها به گنج بزرگی رسیدند و بقایای دیوارهای سنگی، ساختمان ها (احتمالاً خانه ها)، کف مرمرها و هفت دفن را پیدا کردند که قدمت آن به دوران رومی و هلنیستی باز می گردد.

200 سکه کشف شده نیز حاکی از آن است که این شهر کاملاً مستقل عمل می کرده. در سال 2019 حدود 500 متر مربع (5،400 فوت مربع) حمام رومی نیز کشف شد. کنستانتینوس لاگوس، همکار Korka، به بی بی سی گفت: “این کشف مانند یک کوه یخ است و ما فقط در حال نوک زدن به آن هستیم.” “و به دنبال  یافته های جالب برای 100 سال آینده خواهد بود.”

nodosaur کاملاً حفظ شده و مومیایی شده در کانادا

در سال 2011 در یک معدن در Alberta، کانادا، فسیل یک دایناسور، یکی از بهترین فسیل های  در نوع خود  که به پوست، مقیاس و حتی محتویات معده آن رسیده است، کشف شد. این گیاهخواران به شدت زره پوش بودند و در اواخر Jurassic و اواخر Cretaceous میزیستند و این نمونه خاص  قدمت 110 میلیون سال دارد.

این نمونه چنان خوب حفظ شده است كه انگار دو هفته پیش در حال پیاده روی بوده است.” “من هرگز چنین چیزی را ندیده ام.”

رمپ ساخت هرمی در Hatnub مصر

در سال 2018، محققان یک رمپ قدیمی 4500 ساله را کشف کردند که تصور می شود  به هرم بزرگ راه پیدا  کند. Hantub محل معادن مرمر سفید مصر باستان بود. در جمع، این رمپ شامل یک سطح شیب دار با راه پله ها در هر دو طرف است که با یک سری سوراخ های چهار پایان می تواند برای کشیدن یک سورتمه حمل مرمر سفید  با شیب بیش از 20 درصد استفاده شود.

تصور می شود این تکنیک می توانست برای ساخت هرم بزرگ استفاده شود، بزرگترین هرمی که برای فراعنه در Giza  ساخته شده. 

این نوع سیستم هرگز در هیچ جای دیگر کشف نشده است.

Yannis Gourdon، مدیرعامل مأموریت مشترک در hatnub

تمدن گمشده در Honduras

بقایای تمدن فراموش شده در سال 2012 توسط یک تحقیق هوایی LiDAR در دره ای کشف نشده در Mosquitia، در Honduras کشف شد. تصور می شود که این کشف مربوط به افسانه La Ciudad Blanca (شهر سفید) است که در محلی به عنوان شهر خدای میمون نیز شناخته می شود اما بعد از یک سفر در سال 2015 محققان به این نتیجه رسیدند که احتمالاً تعداد بسیاری ازاین شهرهای گمشده وجود دارد که به یک تمدن کامل مربوط می شود.

اکتشافات شامل میدانهای بزرگ، تپه ها و دستسازهای خاکی از جمله هرم خاکی بود. همچنین مجموعه ای از مجسمه های سنگی کشف شد که ظاهراً از زمان آخرین سکونت در این شهر دست نخورده است.

این یافته ها شامل یک انبار در پای هرم نیز بوده که محققان حدس می زنند که یک پیشنهاد بوده است. و همچنین، شیی با ظاهر یک پلنگ وجود داشت، که احتمالاً نمایانگر یک فرد بزرگ به شکل روح بوده.

اما شاید برجسته ترین مورد وضعیت بکر یافته ها بود.

این پدیده ی دست نخورده بسیار منحصر به فرد است.” “این یک نمایش آیینی قدرتمند است، تا اشیاء، ثروت هایی مانند این را از گزند خارج کنند.

Christopher Fisher باستان شناس، به nation geographic

Stoneheng  اسپانیا

Dolmen of Guadalperal   که به عنوان Stonehenge   اسپانیا نیز شناخته می شود، آرایش بیضی  شکل سنگ های موجود Valdecañas Reservoir است.

در دهه 1920 با کشف مجدد،  نوک برخی از سنگها قبلاً بالای سطح  آب بودند و قابل مشاهده، اما بعد از خشكسالی های شدید تابستان سال 2019  پدیده قابل توجه شامل  4000  سنگ قدیمی با چیدمات خاص دیده شود. یافته های جدید شامل فرم های انسانی و مار حک شده در سنگ ها است، و باستان شناسان برجسته معتقدند که این پدیده می تواند یک محل دفن باشد.

تمام زندگی من، مردم در مورد این سنگ ها به من گفته بودند.” “این بسیار جالب است زیرا می توانید برای اولین بار از کل مجموعه قدردانی دیدن کنید.

Angel Castaño، یکی از ساکنان محلی

مترجم:بهاره محجوب

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

shiva salimian