ایده های خوب تکنولوژی سبک زندگی

کوچکترین حسگر زیستی بدون باتری

نوشته شده توسط تارا صفری

اخیراً ما شماری از حسگرهای زیستی قابل کاشت بدون باتری را مشاهده کردیم که توسط دستگاه دستی فعال می شوند که میتواند اطلاعات آنها را بخواند . دانشمندان اکنون حسگر دیگری را ایجاد کرده اند ، که کوچکتر از آنی است که قبلاً آمده است.

 

این حسگر کوچک برای نظارت مداوم بر فرآیندهای مختلف بدن طراحی شده است و از حسگر هایی که از منبع خارجی شارژ میشوند ، کوچکترند و مهمتر از همه برای تغییر باتری نیز نیازی به جراحی ندارند.

 

حسگر ها  به طور معمول دارای یک چیپ RFID (شناسایی فرکانس رادیویی) هستند و داده ها را زمانی انتقال میدهد که به طور موقت توسط سیگنال رادیویی از دستگاه خارجی شارژ شود . این دستگاه  خارجی به نوبه خود باید در نزدیکی محل کاشت در بدن بیمار قرار گیرد ، به منظور تولید سیگنالی که برای خواندن اطلاعات به اندازه کافی قوی باشد . با این وجود ، حسگر های زیستی باید نسبتاً بزرگ باشند.

به سرپرستی Asst  ، پروفسور John Ho و تیمی در دانشگاه ملی سنگاپور اخیراً با ایجاد یک  دستگاه که سه برابر حساس تر از دستگاه های موجود است ، به این محدودیت ها پایان داده اند. در نتیجه ، حسگر زیستی مرتبط می تواند به طور متناوب کوچکتر باشد.

سنسور نمونه اولیه موجود فقط 0.9 میلی متر عرض دارد و با استفاده از سوزن hypodermic زیر پوست موش های آزمایشگاهی تزریق شده است. پس از کاشت ، بر اساس تشخیص حرکات ظریف ، قادر به نظارت بر تنفس و ضربان قلب است. پس از توسعه بیشتر ، امید است که این فناوری بتواند کارهای بیشتری انجام دهد.

Ho می گوید: “ما امیدواریم که موفقیت ما در آینده راه حلی برای کنترل حداقل سلامتی  بیمارانی باشد که به آنها هشدارهای سریعی داده می شود یا زمانی که شرایط فیزیولوژیکی آنها  از یک آستانه مهم عبور کند.” “اکنون که ما حسگر خود را ثابت کردیم ، قدم بعدی تهیه مجموعه ای از میکروسنسورهای بدون باتری است که می تواند پارامترهای مختلف فیزیولوژیکی مانند گلوکز ، فعالیت بیوالکتریکی و شیمی خون را کنترل کند.”

 

این تحقیقات در مقاله ای توضیح داده شده است که اخیراً در مجله Nature Electronics منتشر شده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری

افزودن دیدگاه