دسته‌بندی نشده

داروهایی سرطانی ، در آزمایشات بالینی

نوشته شده توسط تارا صفری

 

 یک داروی نویدبخش ضد سرطان ، پس از موفقیت یافتن در مدل های حیوانات و مطالعات اولیه انسانی ، به زودی وارد آزمایش های بالینی مرحله 2 خواهد شد. این دارو که با نام AMG 510 شناخته می شود ، جهش ژنی را هدف قرار می دهد که یکی از شایع ترین دلایل سرطان است.

 

خطاهای موجود در ژنی بنام KRAS   تا 20 درصد از سرطانهای انسان به ویژه سرطان خون ، colorectal ، ریه و لوزالمعده را شامل می شود که مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است – اما متأسفانه ، درمان های مؤثر تا کنون به موفقیت دست پیدا نکرده اند.

مشکل این است که پروتئین KRAS   خیلی صاف و روان است. به طور معمول ، پروتئین ها دارای فرورفتگی های اندکی روی سطح شان هستند و مولکول های دارو به گونه ای طراحی شده اند که روی آن ها چسبانده شود. اما به نظر می رسد KRAS   جایی برای قرار گیری مولکولهای دارویی ندارد.

 

بنابراین محققان کمی جلو تر رفتند. تیمی از شرکت بیوتکنولوژی Amgen  پروتئین های یک جهش خاص KRAS   به نام KRAS (G12C)   را با استفاده از کریستالوگرافی اشعه ایکس در منبع نور پیشرفته آزمایشگاه برکلیALS)  ) بررسی کردند. این روش نقشه ای با وضوح بالا از ساختار پروتئین ایجاد می کند – و آنها توانستند یک فرورفتگی ریز پیدا کنند که قبلاً از دید آنها پنهان شده بود

مطالعات بعدی به تیم این امکان را می دهد تا در مورد فعل و انفعالات مولکولی و داروهای طراحی شده در این فرورفتگی تحقیق کنند. نتیجه نهایی کار چند ساله AMG 510  است که به فرورفتگی وصل می شود و باعث میشود پروتئین در حالت غیرفعال قفل شود.

جهش KRAS (G12C)  در حدود 13 درصد از آدنوکارسینومای ریه ، 3 درصد از سرطانهای کولورکتال و دو درصد سایر تومورهای جامد یافت می شود ، بدین معنی که AMG 510   یک درمان بالقوه امیدوارکننده برای این بیماریها است.

در مطالعات قبلی ، این دارو  روی پروتئین KRAS (G12C)   اعمال شد و به طور مؤثر به آن متصل شد و باعث کوچک شدن تومورها در موشها شد. پس از این نتایج ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA)  ) سریعاً AMG 510   را به عنوان درمانی برای سرطان ریه که دارای جهش پروتئین KRAS (G12C)   بود و پیشتر درمانهای دیگر روی آن جواب نداده بود ، اعلام کرد.

و اکنون این آزمایشات بالینی برای ورود به مرحله 2 تأیید شده است. این امر باعث می شود AMG 510  اولین درمانی برای این سرطان شایع باشد که به آزمایشات بالینی می رسد. امیدواریم این دست آورد ، راهی فراهم کند تا بتواند از معالجه درمانی  برای سایر جهش های پروتئین ، پرده برداری کند.

 

نتایج مطالعات قبلی چند ماه پیش در مجله Nature منتشر شد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری

افزودن دیدگاه