زیست شناسی محیط زیست

انتشار نقاشی جعلی یک خرچنگ بعنوان فسیل “عنکبوت غول پیکر”

نوشته شده توسط تارا صفری

در اوایل سال جاری ، افرادی  با کشف آنچه ادعا می شد بقایای فسیل شده از یک عنکبوت بسیار بزرگ  است فریب خوردند . با این حال ، اکنون معلوم شده  که این فسیل  “عنکبوت” در واقع یک خرچنگ با پاهای اضافی است که روی آن نقاشی شده است.

این بقایا ابتدا در چین توسط شکارچیان فسیلی که در همان نزدیکی زندگی می کردند کشف شد. آنها یافته های خود را در موزه تاریخ طبیعی دالیان به دانشمندان فروختند. این محققان اقدام به انتشار مقاله علمی در مورد این فسیل کردند و این عنکبوت را Mongolarachne chaoyangensis   نامگذاری کردند و آنرا گونه ای اعلام کردند که قبلاً برای علم ناشناخته بوده.

دانشمندان Beijing  شک و تردید داشتند زیرا این عنکبوت نه تنها به شکلی مشکوک بزرگ بود که طول بدن اصلی آن در حدود 35 میلی متر (1.4 اینچ) – بلکه به نظر عجیب و غریب هم بود.

 

آنها این فسیل را از خانه فعلی خود در دانشگاه علم و فناوری جنوبی چین قرض گرفتند ، و سپس آن را به پروفسور Paul Selden  در دانشگاه Kansas ارسال کردند. Paul Selden در مطالعه فسیل های عنکبوتی تخصص ویژه ایی دارد.

بلافاصله، فهمیدم مشكلی وجود دارد – به وضوح این فسیل متعلق به عنكبوت نبود.بخش های مختلفی را نداشت، بخش های زیادی در پاهای خود داشت و چشمان بزرگی داشت. من گیج گیج شدم تا اینکه همکارم در Beijing ، Chungkun Shih گفت ،” خوب ، می دانید ، خرچنگها در این موقعیت جغرافیایی بسیار یافت میشوند ممکن است یکی از این موارد باشد.

Paul Selden

Selden و همكاران با استفاده از روشی موسوم به میكروسكوپ فلورسانس توانستند فسیل اصلی که مربوط به یك خرچنگ “بسیار حفظ شده” و پاهای اضافی که برای آن رنگ شده بود را تشخیص دهند. Selden اظهار می دارد شاید  فسیل های مستند برای فروش به گردشگران امری عادی نباشد ، اما از دانشگاهیانی که فریب این افراد را بخورند بعید است .

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری