هواپیما

هواپیمای بدون سرنشین، بدون مشکل از اقیانوس گذشت

نوشته شده توسط تارا صفری

اگرچه در حال حاضر، چند هواپیمای بدون سرنشین برای انتقال نمونه ها و تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، تنها باید در مسیرهایی حرکت کنند که بیشتر از 30 دقیقه طول نکشد. با این وجود، در این هفته یک هواپیمای بدون سرنشین که سوخت آن هیدروژن است، توانست در عرض یک ساعت و 43 دقیقه از اقیانوس عبور کند و کنترل خود را از دست نداد.

این آزمایش، نتیجه ی همکاری بین شرکت توسعه پهپادهای مستقر در تگزاس، گین شونرز، شرکت Skyfire Consulting مستقر در گرجستان، وزارت بهداشت ایالات متحده و تولیدکننده ی هواپیماهای بدون سرنشین Doosan Mobility Innovation بود.

 DS30 اکتوکوپتر همان هواپیمای بدون سرنشین هیدروژنی است که با استفاده از سیستم بارگذاری شده ی کنترل دما، از آن برای انتقال نمونه های باکتری های زنده از بیمارستان، در جزیره کارائیب سنت کروکس به یک مرکز آزمایش در جزیره ی مجاور سنت توماس استفاده شد. طول این مسیر 43 مایل (69 کیلومتر) بر روی اقیانوس بود. پس از رسیدن موفقیت آمیز به مقصد خود، بنا بر گزارش ها، هنوز هم هواپیما دارای میزان سوختی بود که می توانست تقریبا 30 دقیقه ی دیگر پرواز کند.

طبق گفته هایGuinn Partners ، معمولاً می تواند یک هفته طول بکشد تا نمونه های مایع بیولوژیکی بیماران توسط هواپیماهای سرنشین شده بین این دو جزیره منتقل شوند – در صورت بیماری هایی مانند تب دنگو، عفونت می تواند در آن زمان به میزان خطرناکی پیش رود. استفاده از پهپاد یا هواپیمای بدون سرنشین، بسیار ارزان تر و ساده تر است، چرا که نمونه ها می توانند بلافاصله به سنت کروکس فرستاده شوند.

برای پرواز این هفته، یک سری از افراد متخصص، در زیر هواپیمای بدون سرنشین در یک قایق نشستند و آن را دنبال کردند، چرا که در صورت لزوم اگر نیاز به کنترل دستی بود اقدامات لازم را انجام دهند.  گفته می شود، در پروازهای آزمایشی کاملاً مستقل، که برای نیمه اول سال آینده برنامه ریزی شده است، DS30  به تنهایی پرواز می کند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری