دسته‌بندی نشده

انواع ویروس تبخال به عنوان محرک برای بیماریMS

نوشته شده توسط تارا صفری

مطالعه ای از آسیب های ویروس تبخال  توسط دانشمندان موسسه Karolinska  سوئد انجام شده که  میتواند بین  دو ویروس متفاوت اما  مرتبط  تبخال تمایز بگذارد. این سیستم غربالگری جدید  بر روی یک گروه بزرگ MS (multiple sclerosis ) مورد آزمایش قرار گرفت تا شواهد جدیدی مبنی بر اینکه یک نوع تبخال خاص ممکن است در شروع بیماری خود ایمنی نقشی داشته باشد را پیدا کنند.

در دهه 1990 ، دانشمندی به نام Peter Challoner  بیان غیرمعمول از DNA   ویروسی را در سلولهای مغزی خاص از بیماران مبتلا به MS کشف کرد. این ویروس به عنوان ویروس تبخال انسانی HHV-6)  ) شناخته شد و از آن زمان تاکنون مورد توجه تحقیقات زیادی قرار گرفته است ، در حالی که برخی دانشمندان فرض می کنند که این ویروس ممکن است محرک بروز شعله های عصبی و التهابی در MS   باشد.

دانشمندان برای چندین دهه می دانند که به نظر می رسد HHV-6   دو زیرگونه نسبتاً مجزا دارد ، یکی معروف به HHV-6A   و دیگری HHV-6B   . با این حال ، اخیراً تحقیقات انجام شده نشان می دهد که این دو زیرگروه چقدر متفاوت هستند و در سال 2012 کمیته بین المللی طبقه بندی ویروس ها ، این ویروس ها را به عنوان گونه های کاملاً مجزا و جداگانه طبقه بندی کردند.

طی  10 تا 20 سال ، مجموعه ای از تحقیقات  حاکی از ارتباط جدی بین HHV-6 و MS  بوده است. در مطالعات بافت خون و مغز ارتباط مستقیم ویروسی HHV-6  و تشدید فعالیت بیماری MS مشخص شده است. اما ، تا کنون  راهی  برای تمایز بین دو گونه HHV-6 مختلف وجود نداشته.

مطالعه جدید  یک سیستم غربالگری جدید را نشان می دهد که می تواند تفاوتهای بین آنتی بادی HHV-6A و HHV-6B را شناسایی کند. بیش از 8000 نمونه خون از بیماران MS   در برابر7000 نمونه از گروه سالم  مورد آزمایش قرار گرفتند. نتایج نشان داد که آنتی بادی HHV-6A   در خون بیماران مبتلا به MS   قابل توجه تر است. این همبستگی مثبت  در آنتی بادی HHV-6B   مشاهده نشد ، تأیید تحقیقات قبلی نشان می دهد که HHV-6A   سویه عصبی ویروسی بیشتری دارد.

این یک موفقیت بزرگ برای تحقیقات MS   و ویروس تبخال است.” وی گفت: “برای اولین بار ، از این تئوری پشتیبانی می شود که HHV-6A   می تواند یک عامل مؤثر در پیشرفت بیماری MS باشد. از این گذشته ، ما اکنون با این روش جدید قادر هستیم تا دو نوع مختلف HHV-6 را تمیز دهیم  و این ، کاری است که قبلاً نتوانسته ایم انجام دهیم.

یکی از نویسندگان ارشد  Anna Fogdell-Hahn

محققان به طور واضح اعلام میکنند که  كه مطالعه آنها به هيچ وجه دلالت بر این ندارد که  HHV-6A   یک عامل آشكار براي بيماري MS است. این بیماری به احتمال زیاد نتیجه تعدادی از عوامل مختلف محیطی و ژنتیکی است ، با این حال ، این تحقیق شواهدی ارائه می دهد که به نوعی تأثیر ویروسی در تحریک این بیماری نقش دارد .

این اولین اختلال عصبی نیست که با ویروس تبخال در ارتباط است. فرضیه ای وجود دارد که  HHV-6A   و بیماری آلزایمر را به ویروس تبخال مرتبط کرده است ، با مطالعات انجام شده ، مقادیر فراوانی از ویروس تبخال  در مغز مبتلایان به بیماری های عصبی ایجاد شده است. و هنوز مکانیسم علیتی که باعث ویروس  الزایمر می شود ، کشف نشده است ، اما دانشمندان زیادی معتقدند این ویروس می توانند  بیماریها ی زیادی را تحریک کند.

Fogdell-Hahn   می گوید: “هر دو HHV-6A و HHV-6B   می توانند سلولهای مغزی ما را آلوده كنند ، اما تلاش وپیشرفت برای یافتن جواب این که این ویروس ها بر یک بیمار MSچگونه تاثیر میگذارد بسیار  جالب است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری

افزودن دیدگاه