دسته‌بندی نشده

هیدروژلی با خواص خود درمانی و توانایی تغییر شکل، مانند عضلات و پوست رفتار میکند

نوشته شده توسط تارا صفری

تیمی از دانشگاه ملی استرالیاANU) )  ماده ژله ای تهیه کرده است که دارای بسیاری از خواص بافت زنده است. این شکلی از هیدروژلی است که نه تنها قابلیت خود درمانی دارد بلکه بسیار قوی است و می تواند تغییر شکل  دهد و این امکان را به وجود می آورد که بافت پوست ، رباط ها و استخوان را تقلید کند.

هیدروژل ها ساختارهای پلیمری سه بعدی هستند و کاملاً آبگریز که به آنها اجازه می دهند بیش از 90 درصد آب داشته باشند.   امروزه ، از آنها به عنوان داربست برای مهندسی زیست محیطی ، پانسمان زخم بصورت خود آبیاری ، لنزهای چشمی ، پوشکها ، مرطوب کننده خاک و اندامهای پروتزی استفاده شده است.

اما یکی از ویژگی های هیدروژل ها که مورد توجه دانشمندان قرار گرفته این است که چگونه آنها می توانند بافت زنده را تقلید کنند – نه فقط از نظر خصوصیات استاتیک بلکه در هنگام تحریک هم ، تغییر حجم می دهند.

در این مطالعه در ANU   تیم تحقیقاتی به سرپرستی دانشیار Luke Connal از دانشکده تحقیقات شیمی پیوندهای شیمیایی پویایی را معرفی کردند که به ژله اجازه می دهد خودش را مانند پوست بهبود ببخشد و همچنین به عنوان عضله مصنوعی عمل کند.

طبق گفته محققان در ANU  ، مواد مبتنی بر این ژله جدید می توانند کاربردهایی در نسل بعدی روبات های نرم داشته باشند. علاوه بر این ، هیدروژل می تواند به عنوان یک جوهر قابل چاپ سه بعدی مورد استفاده قرار گیرد و می تواند برای تولید ایمپلنت های پیشرفته پزشکی و روبات های نرم که قابلیت شنا نیز دارند ، استفاده شود.

با شیمی ویژه ای که ما در این هیدروژل مهندسی کردیم ، بعد از شکسته شدن همانند پوست انسان ، خود را ترمیم می کند.” “هیدروژل ها معمولاً ضعیف هستند اما  این مواد به قدری قوی هستند که به راحتی می توانند اجسام بسیار سنگین را بلند کنند و می توانند شکل خود را مانند عضلات انسانی تغییر دهند. این باعث می شود هیدروژل ما برای عضلات مصنوعی و روبات های نرم  هم مناسب می‌باشد . هیدروژل ما قابلیت خود درمانی دارد و همچنین انعطاف پذیری و استحکام آن ، این ماده را ایده آل برای فناوری های پوشیدنی و سایر دستگاه های زیست پزشکی دیگر تبدیل کرده است.

Connal
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری