محیط زیست

کالری چیست؟

نوشته شده توسط تارا صفری

هر روز با کالری روبرو هستیم ، کالری  می خوریم. اما خوردن کالری به چه معنی است؟

وقتی در مورد غذا خوردن و ورزش صحبت می کنیم ، اغلب در مورد کالری صحبت می کنیم. منوهای رستوران های زنجیره ای تعداد کالری موجود در هر ظرف را ذکر می کنند. دستگاه های تردمیل تعداد کالری سوخته شده را به شما می گوید. افرادی که رژیم می گیرند در هر وعده غذایی کالری را حساب می کند. افراد دیگر با خوشحالی اعلام می کنند که کالری در آخر هفته حساب نمی شود.

 

 

اما به هر حال کالری دقیقاً چیست؟

کالری چیزی بیش از یک اندازه گیری نیست ، دقیقاً مانند اینچ یا کیلووات.” او هم چنین افزود: “کالری فقط بیانگر مقدار انرژی موجود در مواد غذایی یا مقدار انرژی در بدن است.

Lauri Wright، استادیار تغذیه و رژیم های غذایی در دانشگاه فلوریدا شمالی و سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی

چه چیزی در کالری هست؟
Wright می گوید ، وقتی در مورد کالری در بدن و مواد غذایی خود صحبت می کنیم ، در واقع در مورد کیلو کالری صحبت می کنیم.
کالری که کالری کوچک نیز نامیده می شود ، میزان انرژی لازم برای گرم کردن 1 گرم آب توسط 1 درجه سانتیگراد را اندازه گیری می کند. 1000 کالری از این کالری ها در یک کیلوکالری یا کالری بزرگ وجود دارد که میزان انرژی لازم را برای گرم کردن 1 کیلوگرم آب توسط 1 درجه سانتیگراد اندازه گیری می کند. از منظر علمی ، وقتی از کلمه “کالری” روی برچسب های تغذیه ، منوها و شمارنده های کالری استفاده می کنیم ، در واقع به نقل از کیلو کالری می پردازیم.

محققان می توانند میزان انرژی که یک غذا یا سوخت در خود جا می دهد را با سوزاندن آن در وسیله ای که به عنوان بمب کالری سنج شناخته می شود اندازگیری کنند. گرمای حاصل از واکنش باعث افزایش دمای آب در دستگاه می شود. Wright می گوید که میزان تغییرات دما میزان انرژی موجود در مواد غذایی را نشان می دهد.

مواد غذایی کالری را به شکل پروتئین ، کربوهیدرات و چربی ها تامین می کنند. کربوهیدرات ها که شامل قندها هستند ، غالباً از میوه ها ، سبزیجات و محصولات غلات حاصل می شوند. پروتئین را می توان در آجیل ، لوبیا و حبوبات و گوشت حیوانات یافت و چربی های سالم اغلب از روغن های گیاهی ، برخی میوه ها و سبزیجات و ماهی ها حاصل می شوند.

پروتئین ها و کربوهیدرات ها حاوی 4 کالری درهر گرم هستند درحالی که چربی ها حاوی 9 کالری در هر گرم هستند. برای ایجاد انرژی ، بدن ما این مواد مغذی را به گلوکز تبدیل می کند. گلوکز این قند ساده انرژی تمام مراحل موجود در بدن را تامین می کند.

Wright

تمام انرژی حاصل از این مواد مغذی از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند درحالی که بدن ما برای استفاده از کربوهیدرات ها برای انرژی طراحی شده است. همچنین او توضیح می دهد که کربوهیدراتها از صدها مولکول گلوکز مرتبط با یکدیگر تشکیل شده اند که بدن ما به راحتی می تواند آنها را به واحدهای جداگانه انرژی تجزیه کند. از طرف دیگر پروتئین ها و چربی ها باید به گلوکز تبدیل شوند که باعث می شود آنها برای بدن ما کارآیی کمتری داشته باشند.

Wright

Wright بدن انسان را به یک موتور خودروی پرقدرت تشبیه می کند. یک اتومبیل گران قیمت اغلب برای کار با گاز پریمیوم طراحی شده است که حاوی سطح بالاتری از اکتان است. اگر بنزین معمولی را در مخزن قرار دهید ، موتور همچنان کار خواهد کرد اما نمی تواند بخوبی کار کند. در مورد بدن ما نیز همین است ، موتور بر روی کربوهیدرات ها کاملاً راحت عمل می کند اما نه به خوبی پروتئین ها و از نظر چربی ها بسیار بدتر کار می کند.

Wright می گوید که او و بسیاری دیگر از متخصصان تغذیه طرفداران رژیم های keto نیستند. وی گفت: “این keto ها انرژی جایگذین هستند تقریباً شبیه به ریختن بنزین سرب دار در موتور است.

پروتئین ها و چربی ها علاوه بر تأمین انرژی ، در بدن استفاده های دیگری نیز دارند. به عنوان مثال پروتئین ها برای جلوگیری از بیماری در ساخت ماهیچه یا آنتی بادی عالی هستند. به گزارش کلینیک Mayo ، چربی های سالم – مانند اسیدهای چرب امگا 3 و اسیدهای چرب اشباع نشده – به بدن شما کمک می کنند تا ویتامین ها را جذب کرده و خطر بیماری قلبی و دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

Wright

شمارش کالری

Wright می گوید ، دستورالعمل های عمومی رژیم غذایی نشان می دهد که به طور متوسط ​​هر زن بالغ باید روزانه حدود 2000 کالری و ​​هر مرد بالغ باید حدود 2500کالری مصرف کند. هم چنین او می گوید، این اعداد فقط یک معیار هستند و کالری مورد نیاز ازهر شخص به شخص دیگر به شدت متفاوت است. میزان انرژی مورد نیاز بدن شما به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله میزان فعالیت ، سن ، قد و سایر موارد.

هنگامی که کالری بیشتری از آنچه نیاز دارید می خورید ، بدن آن انرژی استفاده نشده را به عضلات (ذخیره کوتاه مدت) یا بافت های چربی (ذخیره طولانی مدت) تبدیل می کند. این یک مکانیسم بقا است و زمانی که نمی توانید به اندازه کافی غذا بخورید ، بدن شما برای سوخت خود از این ذخیره های انرژی استفاده می کند. Wright می گوید: “بدن بسیار شگفت انگیز است.”

مصرف انرژی زیاد می تواند منجر به افزایش وزن و مشکلات سلامتی شود. Wright می گوید ، یک عامل اصلی در ایالات متحده ، جایی که چاقی بیش از 93 میلیون بزرگسال را تحت تأثیر قرار داده است ، مواد غذایی “بدون ارزش غذایی” هستند همانند نوشابه ها. این مواد غذایی ارزش غذایی ندارند و کالری زیادی ایجاد می کند. به گفته وی ، در رژیم غذایی، شما به غذاهایی که کالری و همچنین سایر مواد مغذی مانند ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین و فیبر دارند نیاز دارید.

در نهایت ، کالری ها دشمن ما نیستند. بسیاری از افراد که امید به کاهش وزن دارند وسواس این اعداد را دارند. هم چنین او می گوید ، اما شما باید به فکر دریافت کالری بر اساس نیازهای انرژی مصرفی خود باشید. چه شما کالری را حساب کنید یا آن را نادیده بگیرید، این اعداد فقط شماره هایی برای اندازه گیری انرژی هستند و این مهم است که بهترین استفاده از این انرژی به عهده شماست .

Wright
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری