دسته‌بندی نشده

پیش بینی آلزایمر توسط تصویربرداری از مغز

نوشته شده توسط تارا صفری

استفاده از تکنیک جدید تصویربرداری از مغز که اخیراً توسعه یافته است، اندازه گیری میزان انباشته شده از پروتئینی به نام tau که تخریب عصبی مرتبط با بیماری آلزیمر را پیش بینی می کند، میسر می سازد. این کشف نوید تسریع در تحقیقات کارآزمایی بالینی را می دهد روشی است نوین برای پیش بینی پیشرفت بیماری آلزایمر قبل از بروزعلائم جدی این بیماری.

برای محققان زوال عقل ، آنچه در مغز انسان در اوایل بیماری آلزایمر اتفاق می افتد نامشخص است. مطالعات بر روی علائم پاتولوژیک حاکی از موارد متوسط تا شدید آلزایمر بوده است البته هنوز مشخص نیست که محرکهای اولیه این بیماری چیست ، با این حال بدون این اطلاعات حیاتی دانشمندان در تلاشند تا داروهای مؤثر و روشهای درمانی را برای کاهش سرعت یا پیشگیری از بیماری کشف کنند.

دو علامت پاتولوژیک بزرگ که بیشتر محققان در مورد آلزایمر با هم توافق دارند تجمع پروتئین های آمیلوئید و tau در مغز است. تجمع غیر طبیعی پروتئین های آمیلوئید که با نام پلاک ها خوانده می شود ، معمولاً علت اصلی ایجاد کننده آلزایمر محسوب می شوند. توده هایی از پروتئین های tau ، که باعث ایجاد لوزه های عصبی می شوند ، در این بیماری نیز دیده می شوند.

پس چه علائمی اول ظاهر می شود؟ پلاکهای آمیلوئید یا لوزه های tau ؟

 

این سؤال چندین سال است که باعث بحث و جدال محققان است. تجمعات آمیلوئید قبل از لوزه های tau است. یک محقق از مثال tau به عنوان یک گلوله استفاده کرده است ، اما آمیلوئید ماشه ای است که پلاک های آن تبدیل tau به حالت سمی را فعال می کند.

سالها پس از آزمایشات بالینی ناکام در مورد داروهایی که هدف این تجمع های آمیلوئید و tau قرار گرفته اند ، تعداد زیادی از محققان به دنبال مکانیسم های علیت کشف نشده در آلزایمر هستند. اما ارتباط بین این دو پروتئین سازنده و تولید عصب هنوز غیرقابل انکار است همچنین یک چالش بزرگ برای محققان عدم توانایی اندازه گیری تجمع پروتئین سمی در بیماران زنده می باشد. 

هیچ کس شک ندارد که آمیلوئید در بیماری آلزایمرموثر است ، اما یافته های بیشتر از tau باعث تغییر تصور ما در مورد آنچه در این بیماری رخ می دهد می شود.” وی افزود: ” ممکن نیست كه عملکرد لوزه های tau در انحطاط مغز را فقط با نگاه به بافت مغز پس از مرگ ثابت کرد. یکی از اهداف اصلی گروه ما توسعه ابزارهای تصویربرداری غیر تهاجمی از مغز است که به ما این امکان را می دهد تا ببینیم که آیا محل رشد tau در ابتدای بیماری ، محل بعدی زوال مغز را در این بیماری پیش بینی می کند؟

Renaud La Joie ، نویسنده مسئول تحقیقات

توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) یکی از بهترین ابزاری است که محققان در حال حاضر در اختیارشان هستند تا از تجمع پروتئین های مختلف در مغز تصویربرداری کنند. تا همین اواخر، مشخص کردن لوزه های tau در مغز انسان زنده تقریباً غیرممكن بود اما یك سیستم تصویربرداری به نام flortaucipir كه اخیراً ساخته شده است ، تغییرات بزرگی ایجاد کرده است.

 

در طی چند سال گذشته ، محققان به طور فزاینده ای تصویربرداری توسط flortaucipir PET برای اندازه گیری میزان tau در بیماران زنده را موثر یافته اند. این موفقیت موجب بررسی سطح tau در مغز در اوایل ابتلا به بیماری آلزایمر می شود. دانشمندان UC سانفرانسیسکو بطور موثق نتیجه میگیرند که مقادیر tau از تولید عصبی مرتبط با آلزایمر پیروی می کند. 

 

در تحقیق جدیدی 32 نفر با علائم آلزایمر مورد مطالعه قرارگرفتند. هر فرد حدود 15 ماه مورد تصویربرداری PET قرار گرفت و روند میزان آمیلوئید و tau در مغزآنها مشاهده شد. هدف اصلی این مطالعه این است که ارزیابی شود آیا آمیلوئید یا tau آتروفی مغزی و پیشرفت بیماری را پیش بینی می کنند؟

روند گسترش tau در سال های بعد در مغز واقعاً چشمگیر بود.” تصویربرداری Tau PET نه تنها میزان آتروفی بلکه همچنین محل دقیق آن را هم پیش بینی کرده است. این پیش بینی ها بسیار قدرتمندتراز آن چیزی بودند که ما توانسته ایم با سایر ابزارهای تصویربرداری انجام دهیم  همچنین شواهدی را به دست آوردیم که نشان می دهد tau یک عامل اصلی بیماری آزایمر است.

Gil Rabinovici ، رهبر برنامه تصویربرداری PET در مرکز حافظه و پیری UCSF

متأسفانه ، این کشف جدید مستقیماً به کاربردهای گسترده تشخیصی بالینی منجر نمی شود. این نوع تصویربرداری PET بسیار گران و وقت گیر است ، بنابراین نمی تواند بخشی از چک آپ روتین پزشکی باشد. اما برای محققان، این کشف به طور چشمگیری به تسریع آزمایشات بالینی در مورد بررسی داروهای جدید در آینده کمک خواهد کرد.

Tau PET می تواند ابزار بسیار دقیق پزشکی برای آزمایشات بالینی آینده باشد.” وی افزود: ” توانایی ردیابی تجمع Tau در بیماران زنده برای اولین بار به محققان بالینی اجازه می دهد تا درمان هایی را انجام دهند که می تواند باعث کند شدن یا حتی جلوگیری از الگوی خاص آتروفی مغز که برای هر بیمار پیش بینی شده شود.

Rabinovici
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری