زیست شناسی شیمی علوم پایه

طبق مطالعات DNA احتمالا مارها منبع شیوع ویروس كرونا می باشند

نوشته شده توسط تارا صفری

مقاله جدیدی در ژورنال ویروس شناسی پزشکی منتشر شده که نتایج اولین مطالعه ژنتیکی درمورد DNA  ویروس کرونا که در حال حاضر در جهان پخش شده است را گزارش می کند. این تحقیقات نشان می دهد که ویروس جدید احتمالا از مارها سرچشمه گرفته باشد ، که مشخصا در بازار حیوانات در Wuhan چین جایی که انواع حیوانات  خرید و فروش می شود شیوع پیدا کرده است.

بسیاری از بدترین ویروس هایی که شیوع بسیار زیادی داشته اند از حیوانات سرچشمه گرفته اند. این ویروس ها ، بیماری های ویروسی زئونوتیکی (zoonotic) نامیده می شوند و در ابتدا در حیوانات تکامل می یابند و سپس جهش های ژنتیکی رخ می دهد که به آنها اجازه می دهد  در بدن انسان هم ایجاد بیماری کنند.

در مورد دوتا از جدیدترین ویروس کرونای SARS و MERS ، تصور می شود که در ابتدا درخفاش ها تکامل یافته اند و بعد به حیوانات دیگر منتقل شده اند و در نهایت انسان را آلوده کرده اند. در مورد SARS ، نوعی سمور مظنون اصلی برای انتقال اولیه بین حیوان و انسان هستند ، همچنین شترها به عنوان منشأ حیوانی درشیوع MERS نقش دارند.

احتمال می رود که این ویروس کرونای جدید، که به نام 2019-nCoV توسط سازمان بهداشت جهانی نام گذاری شده است ، در یک بازار حیوانات در Wuhan چین سرچشمه گرفته باشد. بازار خاصی برای فروشندگانی که طیف گسترده ای از حیوانات عجیب و غریب از جمله توله سگهای گرگی ، طاووس ، بز کوهی و تمساح را خرید و فروش می کنند.

اکنون تیمی از دانشمندان چینی در حال ارائه اولین مطالعه ژنتیکی در مورد این ویروس کرونا هستند. تحقیقات جدید نشان می دهد که ویروس 2019-nCoV ترکیبی از یک ویروس کرونا شناخته شده در خفاش ها و یک ویروس دوم با منشا ناشناخته می باشد. به این ویروس ها ویروسهای نوترکیب گفته می شود.

مطالعه بیشتر در مورد کدهای پروتئینی خاص این ویروس ، نشان می دهد که حیواناتی که احتمالاً میزبان ویروس 2019-nCoV قبل از انتقال به انسان بودند، مارها می باشند.

نتایج بدست آمده از تجزیه و تحلیل تکاملی ما برای اولین بار نشان می دهد که مار محتملترین میزبان حیوان برای ویروس 2019-nCoV است.” “این اطلاعات جدید به دست آمده از تجزیه و تحلیل تکاملی برای کنترل موثر شیوع این بیماری بسیار مهم است.

 اظهارات محققان

دانشمندان بسیاری تایید کرده اند که این فرضیه مار مطمئناً قابل قبول است ، اما قبل از اثبات قطعی هر منشاء ، تحقیقات بسیار بیشتری لازم است.

مارها توسط خفاش ها در حیات وحش شکار می شوند. گزارش ها حاکی از آن است که مارها در بازار غذاهای دریایی محلی در Wuhan فروخته می شوند و این احتمال وجود دارد که ویروس 2019-nCoV از گونه های میزبان اولیه – خفاش ها – به مارها و سپس به انسانها منتقل شده است وآغازگرشیوع ویروس کرونا شده است. با این حال ، چگونگی سازگاری ویروس با هر دو میزبان خونسرد و خونگرم همچنان یک راز است.

این مطالعه جدید در مجله Medical Virology منتشر شده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری