سبک زندگی موسیقی هنر

ساخت موزیک با حرکت دستتان با استفاده ازGrip Beats

نوشته شده توسط تارا صفری

به یاد می آورم که در سال 2012 میلادی همانطور که در حال تماشای هنرمند و مخترع موسیقی دیجیتال،Onyx Ashanti  بودم او تنها با تکان دادن دستش Beatjazz Hands  موزیک زیبایی را می نواخت، اما با این حال پیش خودم فکر می کردم که این نوع موزیک تا حدودی طبق سلیقه ی من نیست. بعد از گذشت مدت زمانی، آکادمی رویال موسیقی در لندن و دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ با یکدیگر همکاری مشترکی را شروع کردند و توانستند کنترل کننده ی Grip Beats را تولید کنند. Grip Beats توانست حرکات میانی هوا در بین تن های دیجیتال را کاملاً کاهش دهد.

تسمه ی چرخشی که قابل پوشیدن نیز هست، دارای یک سنسور حرکتی 9 محوره و 32 سنسور فشار است و می توان آن را به صورت صاف روی سطوح مانند سطح تنبک و یا پیانو قرار داد، یا مانند دستبند به مچ دست یا مچ پا بست. این ابزار، قابلیت جفت شدن با تلفن هوشمند، لپ تاپ یا رایانه از طریق بلوتوث را دارد و اگرچه با برنامه های تولید موسیقی مانندGarageband ، Logic Pro  و Ableton  برای کنترلMIDI ، نواختن ابزارهای نرم افزاری و موارد دیگر سازگار است، اما برنامه ی مخصوص به خود را نیز دارد که نحوه ی نواختن و حتی ترجمه حرکات را به موسیقی آموزش می دهد.

بسیار ضروری است که گیرنده، حرکات دست و کنترل لمسی را بر روی نت ها، نمونه ها و ملودی ها ترکیب کند تا جلوه های اجرا شده بر روی نرم افزار را نشان دهد. یا همانطور که تیم پشتیبانی بیان می کند: ” قبل از اینکه شروع کنید فکر کنید که چه کاری می توانید با ساز انجام دهید!” یک حلقه LED برای بازخورد دیداری در حین اجرا وجود دارد، و یک موتور لرزش در طرح تعبیه شده است تا بتوانید ضربان یا بِیس موزیک را نیز احساس کنید.

در برنامه GripBeats حداکثر چهار نفر می توانند به طور همزمان کار کنند و این باعث ایجاد همکاری های موسیقی چند کاربره می شود. اگر در حال حاضر دارای یک ساز در دنیای واقعی هستید و آن را می نوازید، می توانید از GripBeats برای تقویت عملکرد خود با ایجاد ملودی های از پیش تنظیم شده با حرکات خاص، استفاده کنید و این برای تمام سازها از پیانو گرفته تا تنبک و یا هر ساز دیگری قابل استفاده است. در حال حاضر پروژه GripBeats در Kickstarter در حال افزایش سرمایه گذاری جهت تولید است که قیمت آن از 99 دلار آمریکا شروع می شود. اگر همه چیز طبق برنامه های تعیین شده پیش برود، تخمین زده شده که حمل و نقل از ماه مه 2020 آغاز شود. ویدیوی زیر به موارد بیشتری در این باره اشاره می کند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری