تکنولوژی کامپیوتر

انتقال اطلاعات از راه دور بین دو تراشه رایانه ای

نوشته شده توسط تارا صفری

دانشمندان دانشگاه بریستول و دانشگاه فنی دانمارک برای اولین بار بین دو تراشه رایانه ای به انتقال کوانتومی دست یافته اند. این تیم موفق شدند اطلاعاتی را از یک تراشه به دیگری ارسال کند ، بدون اینکه آنها از لحاظ جسمی یا الکترونیکی به یکدیگر متصل شوند ، این یک شاهکار است که مسیر را  برای رایانه های کوانتومی و اینترنت کوانتومی هموار می کند.

این نوع انتقال توسط پدیده ای به نام ” درهم تنیدگی کوانتومی ” امکان پذیر می‌باشد ، جایی که دو ذره آنقدر به هم پیوسته اند که می توانند در مسافت های طولانی “ارتباط برقرار کنند”. تغییر خصوصیات یک ذره باعث می شود که فوراً دیگری نیز تغییر کند ، هر چقدر هم که فاصله بین آنها در فضا از هم جدا شوند. در اصل ، اطلاعات بین آنها مخابره می شود.

از نظر فرضی ، هیچ محدودیتی برای مسافت انتقال کوانتومی وجود ندارد و این موضوع پیامدهای عجیب و غریبی را ایجاد می کند که حتی خود انیشتین را هم شگفت زده کرده است. درک فعلی ما از فیزیک می گوید که هیچ چیز نمی تواند سریعتر از سرعت نور حرکت کند ، اما با وجود انتقال کوانتومی ، اطلاعات به نظر می رسد که حد مجاز سرعت را بشکنند. انیشتین آن را “اقدام شبح وار از راه دور” نامید.

استفاده از این پدیده به وضوح می تواند مفید باشد ، و مطالعات جدید کمک می کند تا این واقعیت نزدیک شود. این تیم یک جفت فوتون ” در هم تنیده ” بر روی تراشه ها را تولید کردند و سپس برای یکی از آنها سنجش کوانتومی ایجاد کردند. این مشاهده وضعیت آن فوتون را تغییر داد و سپس آن تغییرات بلافاصله بر روی فوتون شریک در تراشه دیگر اعمال شد.

ما توانستیم در آزمایشگاه پیوندی درهم تنیده ای را با کیفیت بالا در دو تراشه  نشان دهیم ، که در آن فوتون های موجود در هر دو تراشه حالت کوانتومی واحد و جدا دارند.” “سپس هر تراشه  برنامه ریزی شده تا ارتباط مابین آنها را اثبات کند و انتقال اطلاعات دو تراشه  موجب آن شد . حالت کوانتومی  یک ذره پس از انجام سنجش کوانتومی ، به هر دو تراشه منتقل شد. این سنجش از رفتار عجیب و غریب فیزیک کوانتومی استفاده می کند ، که به طور همزمان پیوند درهم تنیده را جمع می کند و حالت ذرات را به ذره دیگری که در حال حاضر در تراشه گیرنده است منتقل می کند.

Dan Llewellyn مولف تحقیق

این تیم از میزان موفقیت انتقال اطلاعات با 91 درصد گزارش کرده و موفق به انجام عملکردهای دیگری نیز شده است که برای محاسبات کوانتومی مهم خواهند بود. یکی از اینها  تعویض این پیوند درهم تنیدگی است (جایی که حالتها می توانند بین ذراتی که هرگز به طور مستقیم از طریق واسطه تعامل ندارند منتقل شوند) ودیگری انجام این عملیات  بهمراه چهار فوتون که با هم در هم تنیده شده اند.

اطلاعات در مسافت های طولانی تر از قبل هم فرستاده شد ، در یک اتاق ، سپس 25 کیلومتر (15.5 مایل) ، سپس 100 کیلومتر (62 مایل) ، و در نهایت بیش از 1200 کیلومتر (746 مایل) از طریق ماهواره. قبلاً این انتقال بین قسمتهای مختلف یک تراشه رایانه نیز انجام شده است ، اما انتقال از طریق دو تراشه مختلف یک موفقیت بزرگ برای محاسبات کوانتومی است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری