عکاسی علوم پایه فضا

ضبط مرکز کهکشان باجزئیات توسط تلسکوپ NASA

نوشته شده توسط تارا صفری

با توجه به تصویر مادون قرمز پانورامای جدیدی که از مرکز راه شیری توسط NASA  منتشر شد، به نظر می رسد که “سال نو ، ظاهر جدید” برای کهکشان ما نیز صدق می کند. توسط داده های جمع آوری شده در رصدخانه استراتوسفری مستقر در هواپیما برای ستاره شناسی با مادون قرمز (SOFIA) ، تصویری با جزئیات جدیدی از مناطق خاصی بدست آمده است که قبلا برای گرفتن عکس مشکل بوده اند.

 

این تصویر بیش از 600 سال نوری را در بر می گیرد. اگرچه مرکز کهکشانی یکی از مناطق محبوب عکاسی است ، اما این نمای مادون قرمز جدید جزئیاتی را نشان می دهد که قبلاً دیده نشده است. در قسمت بالای بخش مرکزی ، خوشه Arches – متراکم ترین خوشه ستاره شناخته شده در کهکشان – می تواند واضح تر از حد معمول مشاهده شود. همچنین سیاه چاله عظیمی در مرکز کهکشان راه شیری را می توان به عنوان یک چشمه سفید روشن در وسط سمت راست تصویر مشاهده کرد و به دلیل بیش از حد گرم شدن گرد و غبار اطراف آن در تصویرمی درخشد.

ما در حال پر کردن مناطق فعال ستاره ای مرکز کهکشانی هستیم که در تصاویر قبلی مفقود شده اند.

Matt Hankins ، محقق اصلی

این جزئیات جدید به لطف طراحی بی نظیر SOFIA امکان پذیر شد. این تلسکوپ روی یک هواپیمای جت بوئینگ 747SP نصب شده است ، و پرواز در ارتفاع 40،000 فوت این امکان را می دهد تا بخش اعظمی از تداخل های جوی را که در رصدخانه های زمینی اختلال ایجاد می کند، کنار بزند.

 

امواج مادون قرمز به دستگاه اجازه می دهد تا از میان ابرهای گرد و غبار که میدان دید را درتلسکوپ های با نور مرئی مبهم می کنند ، تصاویر را نمایان سازد. SOFIA همچنین نسبت به سایر تلسکوپ های مادون قرمز مزایایی دارد. برای مثال، این تلسکوپ می تواند اکسپوژر کوتاه تری داشته باشد، در حالی که اکسپوژر طولانی تر باعث می شود جزئیات در بخش های روشن تر از آسمان محو شوند. علاوه براین، از آنجا که SOFIA در طول موج های مادون قرمزعمل می کند، می تواند هنگام برداشت سیگنال هایی از گرد و غبار گرم ، از طریق گرد و غبار سرد نیز تصاویر را آشکار سازد.

 

این تصویر به عنوان ترکیبی از داده های مادون قرمز گرفته شده توسط چندین تلسکوپ ایجاد شده است. بخش های آبی و سبز در طی هشت پرواز SOFIA با استفاده از دوربین مادون قرمزFaint Object  برای تلسکوپ SOFIA عکسبرداری شد. رنگ قرمز از داده های رصدخانه فضایی Herschel بدست می آید و مناطق سفید آن از داده های رصدخانه فضایی Spitzer است.

تصاویر جدید به اطلاع رسانی درباره مشاهدات آینده ، از جمله تلسکوپ فضایی James Webb کمک خواهد کرد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری