دسته‌بندی نشده

طراحی ماده بیولوژیکی جدیدی برای کمک به بهبود استخوان ها

نوشته شده توسط تارا صفری

برخی از دانشمندان برای ترمیم آسیب ها یا نقص های استخوانی ، در حال آزمایش پروتئین های سازنده استخوان که به پروتئین های مورفوژنتیک استخوان معروف اند می باشند. در این راه محدودیت هایی وجود دارد ، اما به زودی با استفاده از ماده بیولوژیکی جدید می توان بر آن غلبه کرد.

 

یکی از مشکلات اصلی پروتئین مورفوژنتیک استخوان (BMP) این است که نه تنها باعث رشد استخوان جدید در محل آسیب، بلکه در بافتهای نرم اطراف آن نیز می شود. این اتفاق به این دلیل می افتد که پروتئین از موادی مانند اسفنج های کلاژن تخریب پذیر، که برای نگه داشتن پروتیین در محل ایجاد شده اند به بیرون نشت می کند.

 

محققان دانشگاه Oregon به سرپرستی متخصص زیستی Marian H. Hettiaratchi، به دنبال ترکیب BMP با ژل آلژینات و مهمتر از همه، ریز ذرات یک ماده ضد انعقاد دارویی به نام هپارین هستند. BMP با ذرات هپارین متصل می شود و ژل به این ترکیب استحکام لازم را می دهد.

 

در تست های آزمایشگاهی ، این ماده بیولوژیکی به لوله های نانویی که قبلاً در استخوان ران ها وارد شده بودند ، تزریق شد. نتایج امیدوار کننده بود ، “پراکندگی غیر طبیعی” (رشد ناخواسته استخوان ها) تا 50 درصد کمتر نسبت به کاربرد BMP مشاهده شد.

مشکل درمان نقص های بزرگ استخوانی از نظر بالینی این است که BMP تحویل داده شده با استفاده از اسفنج های کلاژن منجر به تشکیل غیر طبیعی استخوان می شود زیرا دارو روی مواد باقی نمی ماند.” همچنین وی افزود: “مواد بیولوژیکی جدید BMP بیشتری را حفظ می کند و آن را بومی سازی می کند. درنهایت تشکیل استخوان خارج از محل مورد نظر ایجاد نمی شود.

Hettiaratchi می گوید: ”

از آنجا که هپارین عوارض جانبی دارد ، این تیم در حال تلاش برای ایجاد یک جایگزین مصنوعی است که بطور ویژه برای استفاده از BMP در مورد آسیب های استخوانی طراحی شده باشد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری