ایده های خوب پیرامون خانه سبک زندگی

غشای قابل استفاده مجدد برای جداسازی آب از روغن

نوشته شده توسط تارا صفری

اگرچه پیش از این ها مواردی برای جداکردن روغن از آب طراحی شده اند ،اما خیلی از آنها خیلی زود اشباع شده و باید دور ریخته شوند. اما این غشای قابل استفاده مجدد تازه طراحی شده با مانع شدن از عبور روغن به جای اینکه فقط آن را خیس کند ، این مشکل را حل می کند.

بستر مثبت این غشاء از الیاف پلی استون ریز ساخته شده است (پلی استون ها خانواده ای از پلیمرهای ترموپلاستیک هستند).این بستر بسیار متخلخل است و باعث می شود آب به راحتی در آن جریان یابد.

طرف دیگر بستر ، یک پوشش سیلیس با بار منفی استفاده شده است. این لایه فقط 10 نانومتر ضخامت دارد و از نوع superoleophobic است به این معنی که مانع عبور روغن می شود. علاوه بر این ، از آنجا که با بستر بار الکتریکی، تضاد دارند از طریق فرآیند  الکترواستاتیک جذب هم می شوند.

گفته می شود که پس از قرار گرفتن در معرض جریان آب با سیلیس، این غشا می تواند 99.9 درصد قطرات روغن را دفع کند، حتی اندازه های بسیار کوچک 10 نانومتر را هم مانع عبور شان می شود. روغن در برابر سطح غشاء جمع می شود – جایی که می توان آن را برای استفاده مجدد یا دفع جمع آوری کرد – در واقع توسط غشا جذب نمی شود ، بنابراین این غشا می تواند به سرعت و به راحتی تمیز شود و دوباره قابل استفاده مجدد قرار گیرد.

در آزمایشگاه ها ، یک تکه از غشا به اندازه 1 متر مربع (10/8 متر مربع) قادر به فیلترکردن 6000 لیتر از رنگ روغنی در كمتر از یك ساعت و تحت فشار 1 اتمی  است. علاوه بر این ، این ماده نسبت به انواع محلول های اسیدی ، قلیایی ، حلال و نمک بسیار مقاوم می باشد.

اکنون امید می رود که پس از توسعه بیشتراین طرح، این فناوری بتواند در برنامه هایی مانند تمیز کردن نشت روغن در دریا و تصفیه فاضلاب استفاده شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری