دسته‌بندی نشده

استفاده از پالس های الکتریکی برای از بین بردن زگیل های سرسخت

نوشته شده توسط تارا صفری

اگرچه با فریز کردن زگیل ها توسط نیتروژن مایع می توان آنها را از بین برد، اما اغلب دیده شده که آنها دوباره رشد می کنند. در واقع زگیل ها به چندین روش درمانی همزمان نیاز دارند. با این وجود تحقیقات جدید نشان می دهد كه پالسهای برقی بسیار كوتاه می توانند برای از بین بردن زگیل و سایر ضایعات پوستی بسیارمؤثر باشند.

دانشمندان مرکزعلوم زیستی کالیفرنیا، با ترکیب کردن یافته های مطالعات گذشته، اخیراً نوعی از روش درمانی را تحت عنوان تحریک توسط نانو پالس (NPS) معرفی کردند. به طور خلاصه ، این روش شامل قرار گرفتن در معرض یک سری پالس های الکتریکی است که هر یک فقط یک نانو ثانیه (یک میلیاردم ثانیه) به طول می انجامد.

پالسهای الکتریکی منافذی با پهنای نانومتر را درون سلولهای ضایعات ایجاد می کنند که از طریق آن یون های سدیم ، پتاسیم و کلسیم می توانند وارد شوند. این به نوبه خود باعث اختلال در جریان همان نوع یون در داخل و خارج از سلول ها می شود و درنهایت منجر به مرگ سلولی می شود.

در یک آزمایش از این روش ، 174 ضایعه کراتوز سبورئیک، هر کدام یک روش درمانی یکسان دریافت کردند که کمتر از یک دقیقه به طول انجامید. چند هفته بعد ، بیش از 82 درصد از این ضایعات پوسته پوسته شده و از بین می روند. در واقع کلاژن و فیبرین که پوست سالم را تشکیل می دهند ، تحت تأثیر NPS قرار نمی گیرند و پوستی که در زیر نقاط ضایعه نشان داده شده بود ، آسیبی ندیده است.

در آزمایشی دیگر ، یک روش درمانی NPS برای پاک کردن 99 درصد ضایعات هیپرپلازی غده چربی صورت در طی 60 روز انجام شد. هجده مورد از ضایعات به مرحله دوم درمان احتیاج داشتند ، بیشتر آنها به دلیل از بین رفتن هدف در درمان اولیه نیاز به درمان مجدد نداشتند.

هنگامی که از NPS برای درمان 23 زگیل مقاوم در برابر روش درمانی ازت مایع استفاده شد ، “اکثریت” آنها در طی 60 روز از بین رفتند و از پوست جدا شدند.

فن آوری NPS در از بین بردن بسیاری از ضایعات پوستی سلولی بسیار مؤثر است  و این در حالی است که اجزای غیر سلولی پوست را از بین می برد.” همچنین وی افزود: “پالس های مناسب می توانند نابودی کامل ضایعه را بدون جای زخم همراه با زمان کوتاه درمان و کارآیی بسیار بالا فراهم کنند.

دانشمند برجسته ، Dr. Richard Nuccitelli
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری