تکنولوژی رباتیک

حمل واگن های باتری به محل ماشین الکتریکی توسط ربات سیار کمپانی فولکس واگن

نوشته شده توسط تارا صفری

چند سال پیش، کمپانی فولکس واگن  از ربات  سیار خود رونمایی کرد که می تواند با آوردن باتری به اتومبیل های الکتریکی (EV) آنها را به صورت مستقل شارژ کند. اکنون این غول خودروسازی از نسخه به روز شده این ربات رونمایی کرد که دیگر تنها یک کار را انجام نمی دهد بلکه به طور همزمان میتوانند چند اتومبیل را شارژ کند. این ربات که در سال 2017 رونمایی شد در اصل یک باتری بزرگ می باشد که بر روی چند چرخ سوار شده است و در هنگام نیاز به کنار وسیله نقلیه آورده شده و عمل شارژ آن را انجام می دهد.  سپس بازوی بالایی ربات به پورت شارژ اتومبیل وصل شده و الکترون ها به جریان می افتاد. ایده اصلی انتقال باتری به محل پارک وسیله نقلیه در این مدت یکسان مانده است، اما در نسخه جدید بازوی رباتیک هوشمند و خودکار از دستگاههای ذخیره انرژی جدا شده اند که به آنها battery wagon گفته می شود.

 

هنگامی که شما از طریق یک نرم افزار موبایل یا یک سیستم V2X (که مخفف عبارت vehicle-to-everything است یک سیستم ناوبری است که اتومبیل شما را به سیستم های الکترونیکی پیرامون شما مانند سیستم کنترل ترافیک، متصل می کند) به این ربات دستور می دهید، این ربات قادر است مسیر خود را به اتومبیل شما پیدا کرده و “واگن باتری”  را به همراه خود بیاورد. سپس واگن باتری را که شامل سیستم های الکترونیکی شارژ خودرو است را به اتومبیل شما متصل می کند تا شارژ اتومبیل آغاز شود. این واگن باتری ها، شارژ سریع (با برق DC) را تا بیش از 50 کیلووات پشتیبانی می کنند و ظرفیتی معادل 25 کیلووات ساعت را دارا می باشند.

سیستم تقسیم دستگاه ذخیره انرژی این ربات، این امکان را فراهم میکند تا بدون نیاز به صبر کردن برای اتمام شارژ یک وسیله نقلیه، به طور همزمان سایر اتومبیل ها را نیز شارژ کند. این در حالی است که در حالت عادی به واگن باتری های متعددی برای انجام این کار نیاز است. این نسخه به روزرسانی شده، به صورت قابل توجهی سطح هزینه ها را با استفاده از فناوری ناوبری مستقل که شامل دوربین ها، اسکنر های لیزری و سنسور های ما فوق صوت است، پایین می آورد.

 

فولکس واگن تکنولوژی شارژ سیار را راهی برای آوردن امکانات شارژ خودرو های الکتریکی در محل های پارکینگ می داند که امکان تاسیس زیر ساخت های شارژ ثابت اتومبیل ها در آنها ممکن نیست.

در موضوع شارژ خودروی الکتریکی در هر محیط پارکینگی مانند پارکینگ های طبقاتی، پارکینگ های زیر زمینی و فضاهای پارکینگ معمولی ، این ربات شارژ سیار آغاز یک انقلاب خواهد بود، چرا که ما ابزار شارژ خودرو را به محل پارک اتومبیل می آوریم، نه خودرو را به محل شارژ”. با این تکنولوژی ما تقریبا هر پارکینیگی را می توانیم بدون ساخت و ساز های پیچیده، تبدیل به یک محل شارژ خودروی الکتریکی کنیم. این یک نمونه اولیه تئوری است که اگر شرایط عمومی این پروژه درست پیش برود به سرعت می تواند به واقعیت تبدیل شود.

Mark Möller، رییس توسعه شرکت های زیر مجموعه فولکس واگن
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

تارا صفری

افزودن دیدگاه